BlogBIG0430f

Jeszcze w połowie lutego planowałem zakup 4-osobowego namiotu, doposażenie surwiwalowego zestawu o kilka gadżetów i bezpłatny urlop, przedłużający majówkę 2020. Teraz, dbając o wynik finansowy i domowy budżet, planuję raczej NETFLIXA, X-BOXa i wszystkie inne rozrywki z literą „X” w nazwie. Nie, nie te 🙂

Podobne myślenie, doprawione sporą dozą rezygnacji, pojawi się w majowy weekend również u wielu Klientów, korzystających z Waszych usług. Ich tradycyjne plany i coroczne kojarzenie nadchodzącego czasu z grillem, słońcem i szeroko pojętym wypoczynkiem właśnie zderza się z rzeczywistością pandemii. I chociaż śmiem twierdzić, że już przywykliśmy do sytuacji „za oknem”, to jednak z pełnym przekonaniem powiem, że własnie w takich chwilach człowiek dopiero zaczyna tęsknić za normalnością. I właśnie tak wielu będzie normalność „definiować” – majówka = słońce = grill = rodzina = wypoczynek. To jednocześnie kolejna w tym roku okazja do pokazania wartości internetu i telewizji i wielkiej roli, jaką odgrywają multimedia w życiu Waszych Klientów.

Co dla Klientów?
1. Masz jeszcze jeden dzień (piątek) na to, aby lekko ulżyć Klientom w majowych cierpieniach. Przygotuj szybką promocję dla obecnych i atrakcyjną ofertę dla nowych Klientów. Majówka to równie dobry pretekst jak każdy inny.
Dla przykładu, nasz zespół marketingowy iBOOK własnie uruchomił w kilkunastu miejscach w Polsce akcje promocyjne „MAJówka DOMówka”, w których współpracujący Operatorzy przygotowali rabaty i nagrody dla swoich Klientów, wykazujących największą aktywność w mediach społecznościowych. Podobne akcje zadziałały wizerunkowo w ubiegłym roku i z sukcesem budowały regionalne świadomości marek wielu ISP. Masz jeden dzień. To sporo czasu – działaj.
2. Upewnij się, że Twoi Klienci mają bieżące informacje na temat promocji i „otwartych okien” oferowanych przez Operatorów i nadawców telewizyjnych.

Co dla Pracowników?
1.
Tuż po majówce zapraszamy na bezpłatne webinary iNET GROUP. Tym razem przyjrzymy się Prostym Ćwiczeniom Komunikacyjnym, Marketingowi z Mikro-budżetem i Procesowi Sprzedaży umów telekomunikacyjnych. Zarejestruj siebie i swoich pracowników już dziś.
PRZEJDŹ DO REJESTRACJI NA WEBINARY


 

Czytaj także:
HOSTING 3 LATA W CENIE ROKU
CZY UKE BĘDZIE KARAĆ?