BlogBIG20200723a

Jeśli śledzicie poczynania Ministerstwa Cyfryzacji, to zapewne znacie rozporządzenie z 22 czerwca, które zostało opublikowane kilka tygodni temu – 29 czerwca 2020. W branży już o nim głośno. Opinie, obawy, pomysły i rozwiązania pojawiają się w Waszych mailach, na forach i w rozmowach telefonicznych. Rzecz tyczy się minimalnych środków technicznych i organizacyjnych oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług. Nowe zagrożenia wymagają nowych, ujednoliconych procesów i czynności niezbędnych do ochrony sieci i usług telekomunikacyjnych. To oznacza nowe obowiązki, nie tylko w obszarze techniki, ale również te organizacyjne. Co to oznacza dla Was? Opracowywanie i aktualizowanie dokumentacji dotyczącej bezpieczeństwa i integralności sieci i usług jak również ocena wiążącego się z tym ryzyka. Monitorowanie dostępów do infrastruktury i zabezpieczenie przetwarzania danych.

Nowe rozporządzenie dodatkowo nakłada na Operatorów obowiązek regularnego (co 2 lata) przeprowadzania oceny bezpieczeństwa sieci i usług telekomunikacyjnych. Podobne czynności będzie trzeba wykonywać również po każdym stwierdzonym naruszeniu bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług telekomunikacyjnych o istotnym wpływie na funkcjonowanie sieci lub usług. Całą treść rozporządzenia możecie znaleźć TUTAJ.

Nasz zespół, wraz ze współpracującymi z iNET GROUP kancelariami od dawna monitoruje wszystkie informacje dotyczące publikacji Ministerstwa i również w tym przypadku możemy zapewnić, że pracujemy nad maksymalnie prostym rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb małych i średnich ISP. Zachęcamy do śledzenia kolejnych publikacji na łamach iNEWS oraz do kontaktu z naszym BOK.