To zaskakujące, że to pytanie zadałem sobie dopiero dzisiaj. Aż sam się dziwię, że dopiero dzisiaj popatrzyłem na rynek telekomunikacyjny z tej perspektywy. Najlepiej byłoby pozostawić Was z tym pytaniem i pozwolić każdemu na własną odpowiedź i własne wnioski. Ale nie był bym sobą, gdybym nie zasiał małego ziarna niepewności, tylko po to, żeby dwa akapity dalej stanąć w opozycji do postawionej na początku artykułu tezy. Lub przynajmniej spróbował ponownie wskazać na możliwości rozwojowe i potencjał przedsiębiorców ISP. I gdyby ktoś pytał – ta publikacja to moja prywatna opinia, nie związana ze stanowiskiem żadnego integratora czy spółki w branży.

TATO, BĘDĘ DOSTARCZAŁ INTERNET

Jak sądzicie, w ilu polskich domach w tej chwili jakiś dzieciak mówi do swojego rodzica „Tato. Jak dorosnę, będę dostarczał internet.”. Jasna sprawa, na początku lat 90′ też nikt tak nie mówił. Wszystkie zawody związane z technologiami komunikacyjnymi można było podsumować zdaniem „Maciek jest informatykiem”. Jednocześnie, sięgając po właśnie pokolenie lat 80′, możemy wyraźnie zauważyć jak podejście wchodzących współcześnie w dorosłość zmieniło się z konstruktywnego na konsumpcyjny. Jak bardzo „budować”, „mieć”, „tworzyć”, zmieniło się na „używać”. Czy to jednak jest podstawowy powód, dla którego nie przybywa ISP? Czy należy szukać przyczyny w obszarach, które chętnie wsadzilibyśmy między bajki lub niepotrzebne przemyślenia? Może problemem są kierunki kształcenia? Może to zbyt skomplikowane dla dzisiejszych 20’latków – być operatorem telekomunikacyjnym? Może to zwyczajnie duch dzisiejszych czasów, skoro nawet Według World Economic Forum 65% dzisiejszych uczniów szkół podstawowych będzie pracowało w zawodzie, o którego istnieniu jeszcze nie wiemy? I po co zadaję te wszystkie pytania?

BRANŻA Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Właśnie taką 30 lat temu była branża telekomunikacyjna w Polsce. Wciąż jest rozwojowa i rentowna, jednak jej tempo rozwoju ogranicza się dzisiaj jedynie do rozwoju technologii, nie rozwoju przedsiębiorczości. W ciągu ostatnich 3 lat w Tychach, mieście, w którym mieszkam, powstały 3 zakłady golibrody, 3 salony detailingowe i 2 myjnie samochodowe. Do tego 2 salony kosmetyczne, 2 restauracje i diabli wiedzą ile jeszcze małych biznesów związanych z absolutnie wszystkim poza branżą telekomunikacyjną. Podejrzewam, że w sąsiednich Katowicach, Mikołowie, Bieruniu, niedalekim Bielsku a nawet odległym Poznaniu, sprawy wyglądają dokładnie tak samo.
Gdy patrzymy na rozwijające się branże bierzemy pod uwagę, poza oczywistymi aspektami, również ich daleką przyszłość. A w tej nie widać nowych nazwisk i nowych szyldów. I pewnie znacie kilka przypadków świeżych firm, zarejestrowanych w UKE, które przeczą mojej tezie, ale chyba wszyscy zgodzimy się, że na polskim rynku nie pojawią się już nowi, mali i średni operatorzy. Czy to jednak oznacza, że branża telekomunikacyjna nie ma przyszłości?

TU NAM ZA CIASNO

To chyba odpowiedź na pytanie postawione w tytule. Nowe pokolenie przedsiębiorców nie zdecyduje się na biznes ISP, ponieważ zwyczajnie nie ma już dla nich miejsca. Zarówno w sferze ekonomicznej jak i geograficznej. Nie wspominając już, że rozpoczęcie działalności operatorskiej wiąże się ze znacznie większym kapitałem na wejściu niż skromne kilkanaście tysięcy de minimis czy dwie dyszki pożyczone od ojca. Uruchomienie tego typu biznesu to w moim odczuciu obecnie tak duże wyzwanie, że niewielu zdecyduje się jemu sprostać. Zawiało pesymizmem?
Ale to przecież dobra wiadomość dla tych z Was, którzy działają skutecznie od wielu lat i konsekwentnie ugruntowują swoją pozycję na regionalnych rynkach. Nie musicie się obawiać „młodych wilków”, z werwą i zapalczywością wydzierających Wam skrawek po skrawku kolejne tereny zasobne w klientów. Możecie spokojnie skupić się na rozwoju, promocji i zwiększaniu rentowności. Macie do dyspozycji nowoczesne narzędzia, nie tylko w sferze technologii, ale również zarządzania i sprzedaży. net360, iSign, wsparcie prawne KLARP, windykację EPULEGAL, tajną kancelarię SAYF, szkolenia, pomoc integratorów takich jak iNET GROUP czy KIKE, inspektora RODO, i wiele innych rozwiązań. Nie będzie nowych? Świetnie. Skupmy się na obecnych 🙂


Czytaj także:
net360 JUŻ JEST
KONIEC ŚWIATA ISP