~ Leszek Błaszczyk Wojciech Repiński; BATNA24


Specyfikacja A7100RU


Totolink A7100RU to nowy punkt dostępowy pracujący w dual band (2,4Ghz + 5Ghz). Zgodność ze standardem IEEE802.11ac Wave2 umożliwia bardzo szybką transmisję bezprzewodową, która wynosi aż 2533Mbps (800Mbps dla 2,4GHz + 1733Mbps dla 5GHz). Producent wyposażył ten zaawansowany domowy router aż w 6 wewnętrznych anten (4 na 5GHz oraz 2 na 2,4GHz), co w połączeniu z technologią MU-MIMO oraz z precyzyjnym kierowaniem wiązki (beamforming), sprawia, że A7100RU jest bardzo wydajnym rozwiązaniem bezprzewodowym.

Warto również zwrócić uwagę na możliwości sprzętowe. Nowy router od producenta Totolink posiada 2 rdzeniowy procesor dual core o taktowaniu 880MHz, 256MB pamięci oraz 16MB pamięci FlashGigabitowy port WAN, dwa porty LAN (również gigabitowe) oraz port USB 3.0. Wszystko to sprawia, że urządzenie ma naprawdę dobry potencjał jako zaawansowany, domowy router WiFi, który może pełnić rolę domowego NAS i centrum rozrywki (po podłączeniu zewnętrznego dysku).


Wydajna sieć bezprzewodowa


Jak już wcześniej wspomniano, Totolink A7100RU posiada 6 wbudowanych anten, które zostały wkomponowane w bardzo ładną obudowę typu „wieża”. Trzeba przyznać, że całość wygląda bardzo gustownie i elegancko. Ale wygląd to nie wszystko! Dzięki A7100RU możemy zbudować bardzo wydajną sieć WiFi. W ustawieniach GUI, dla pasma 5GHz, możemy ustawić szerokość kanału 2x 80MHz oraz włączyć opcję „Wireless multi-frequency integration”. Włączenie tej opcji wpływa na zwiększenie przepustowości sieci bezprzewodowej, o ile oczywiście urządzenie klienckie wspiera tą funkcjonalność. Funkcja ta dostępna jest z poziomu ustawień Basic.


Funkcjonalność – IPTV, VPN, IPV6


Oczywiście Totolink wyposażył model A7100RU w bardzo dużą ilość przydatnych funkcji. Poruszając się po bardzo czytelnym interfejsie WWW, możemy bardzo szybko i sprawnie ustawić wszystkie parametry związane z transmisją IPTV, zapewniając odbiór telewizji w wysokiej jakości.

Dużym plusem jest również implementacja protokołu IPv6, który w dzisiejszych czasach staje się już po woli standardem. Dodatkowo możliwość uruchomienia serwera VPN w oparciu o PPTP, L2TP i openVPN, sprawia, że A7100RU staje się bardzo funkcjonalnym routerem wifi.


Charakterystyka pracy nadajnika Totolink A7100RU


W testach pomógł nam niezastąpiony Wojtek Repiński, który jest odpowiedzialny za kwestię techniczną oraz analizę wyników. Pomiary charakterystyki pracy nadajnika zostały przeprowadzone przy pomocy analizatora widma.

Jak widać na wykresach analizatora, poniżej dolnej granicznej częstotliwości kanału nadawania jest więcej zakłóceń niż powyżej górnej częstotliwości, jednak poziom tych zakłóceń nie powinien znacząco wpływać na działanie innych nadajników WiFi w sąsiedztwie. Niestety sam chipset „szumi” w pobliżu kanałów na których pracuje, nie jest to stały szum tylko co kilka sekund pik w zakresie fragmentu częstotliwości. Po dłuższym okresie sprawdzania analizatorem otrzymujemy pochyłą kreskę. Trzeba pamiętać, że ten sprzęt jest przeznaczony do pracy w domu, więc takie zachowywanie całkowicie nie wpływa na komfort użytkowania.


Mapa sygnału – HeatmapTesty wydajnośći Totolink A7100RU


Aby testy wydajności sieci bezprzewodowej zbudowanej z routera wifi A7100RU były wiarygodne, przeprowadziliśmy całą serię pomiarów prędkości.Testy zostały wykonane przy pomocy aplikacji WiFiPerf, serwerem testu prędkości było oprogramowanie iperf3. Cała seria testów została przeprowadzona w oparciu o protokół TCP, cykl trwania 60 sekund.Poniżej wyniki uzyskanych prędkości w sieci bezprzewodowej zbudowanej z Totolinka A7100RU. Została uwzględniona najwyższa wartość w każdym cyklu.

  • Punkt pomiaru Nr. 1

Download 707Mbps

Upload 736Mbps

  • Punkt pomiaru Nr. 2

Download 687Mbps

Upload 601Mbps

  • Punkt pomiaru Nr. 3

Download 676Mbps

Upload 441Mbps

  • Punkt pomiaru Nr. 4

Download 452Mbps

Upload 403Mbps

  • Punkt pomiaru Nr. 5

Download 78Mbps

Upload 23Mbps

  • Punkt pomiaru Nr. 6

Download 118Mbps

Upload 104Mbps


Podsumowanie i wnioski


Trzeba przyznać, że Totolink wyprodukował bardzo wydajny router bezprzewodowy WiFi. Model A7100RU tworzy wydajną sieć bezprzewodową w paśmie 5GHz (2x80MHz) oraz dysponuje bardzo dobrym zasięgiem. Uzyskana przepustowość, ponad 700Mbps oraz wygenerowana HeatMapa, ewidentnie to potwierdza. Zaawansowana funkcjonalność (serwer VPN, Firewall, IPv6) oraz przystosowanie do obsługi IPTV, sprawia, że A7100RU znajdzie swoje zastosowanie nie tylko u zwykłego użytkownika, ale może być używany również przez operatorów ISP. Wprawdzie urządzenie nie posiada funkcji pracy jako typowy bridge (jest tylko router), oraz ma tylko 2 porty LAN, natomiast biorąc pod uwagę możliwości sieci bezprzewodowej, to nie jest to aż tak znaczące. Generalizując. Totolink A7100RU jest jednym z lepszych produktów dostępnych na rynku. A w tej kategorii finansowej (stosunek ceny do jakości) można go śmiało polecić każdemu, kto chce uzyskać wydajną sieć WiFi, wydając niewielką kwotę na router WiFi. Brawo Totolink!Autorzy: Leszek Błaszczyk Wojciech Repiński.


Czytaj także:
RANKING ROUTERÓW