Leszek Błaszczyk, BATNA24

Meraki Go Logo

Meraki Go został stworzony dla małych biur lub właścicieli małych firm i jest najłatwiejszym do skonfigurowania produktem sieciowym na rynku. 
Meraki Go jest kompletnym rozwiązaniem sieciowym, które jest proste, mobilne i bezpieczne. Twoja sieć firmowa może działać w ciągu kilku minut dzięki bezprzewodowym punktom dostępowym, przełącznikom i zaporom sieciowym zarządzanym za pomocą aplikacji mobilnej Meraki Go

Cisco Meraki Go

Sieć dla małych biur

Jeden z naszych partnerów zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w stworzeniu sieci w jego nowym biurze. Zadanie to nie wymaga dużej ilości sprzętu, a jedynie podłączenia do sieci kilku laptopów, kamer WiFi, drukarek. A także potrzebują sieci gościnnej dla klientów. Najwyraźniej wybór padł na urządzenia Cisco Meraki Go. Poniżej zastanowimy się dlaczego wybraliśmy do tego zadania urządzenia właśnie tej firmy. Każda budowa sieci zaczyna się od topologii, a taką właśnie mamy w naszym przypadku.

Topologia sieci

Rozważmy teraz szczegółowo, co mamy i co jest od nas wymagane

1. Posiadamy dostęp do Internetu o prędkości 300 Mb/s
2. Musimy stworzyć sieć w 2 pomieszczeniach
3. Potrzebujemy podłączyć wiele urządzeń przez sieć za pomocą patchcorda RJ45 i wiele urządzeń przez Wi-Fi
4. Potrzebujemy stworzyć sieć Wi-Fi dla gości z limitami na zużycie ruchu

Rozpakowywanie sprzętu

Meraki Go GX20

Budowę sieci rozpocznijmy od rozpakowania urządzeń. Pierwszy w kolejce jest firewall sieciowy – Meraki Go GX20.

Meraki Go GX20-HW-EU

Router GX20 natychmiast robi wrażenie swoją ergonomiczną konstrukcją i niewielkimi rozmiarami (173,4 mm x 112 mm x 26,3 mm). W zestawie nie ma szczegółowej instrukcji obsługi, ale też nie jest ona potrzebna, ponieważ w dzisiejszych czasach wszystko można znaleźć na stronie producenta. W zestawie znajduje się również zestaw do montażu na ścianie, zasilacz oraz 2 interesujące, płaskie kable Ethernet.

Meraki Go GS110 8P

Ponieważ do sieci Ethernet podłączonych jest kilka urządzeń, z pomocą przychodzi nam switch Meraki Go GS110-8P. Druga rzecz, którą zamierzamy rozpakować.

Meraki Go GS110-8P-HW-EU

W opakowaniu znajduje się sam przełącznik, zasilacz, kabel zasilający do gniazda Euro, zestaw do montażu na ścianie oraz krótka instrukcja. Zaskakujący był brak kabla ethernetowego, za pomocą którego switch jest zazwyczaj podłączany do routera, jednak nie należy tego faktu traktować jako minus.

Meraki Go GR 10

Również w naszej sieci jest wystarczająco dużo urządzeń, które łączą się z siecią poprzez Wi-Fi. Dlatego potrzebujemy tylko punktu dostępu. W naszym przypadku wykorzystamy wewnętrzny punkt dostępowy Meraki GR10.

Meraki Go GR10-HW-EU

Sam punkt dostępowy wykonany jest w białej plastikowej obudowie, która nie będzie rzucać się w oczy, jeśli zostanie przymocowana do ściany lub sufitu. Bardzo podoba mi się dbałość o szczegóły – wszystkie elementy mocujące są schowane w specjalnym plastikowym uchwycie. W zestawie znajduje się również kabel Ethernet (punkt może być zasilany poprzez PoE 802.3 af) oraz zasilacz 12V.