Od premiery net360 minął już prawie rok. System ma się świetnie i widać, że w środowisku ISP jest duże zapotrzebowanie na systemy all-in-one w modelu SaaS. Trudno się temu dziwić, skoro koszty utrzymania takiego systemu są nieporównywalnie niższe od systemów „Standalone” wymagających inwestycji we własne zaplecze serwerowe oraz administracyjne.

O wiele wygodniej i korzystniej jest przenieść utrzymanie CRM’a „na zewnątrz”, ponieważ wtedy możemy w pełni skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa.

Jednakże wszyscy doskonale wiemy, że zmiana systemu to nie niedzielny spacerek w parku, a bardzo duże wyzwanie. Obawiamy się o to, czy wybrane przez nas rozwiązanie rzeczywiście okaże się dobre i czy podoła wyzwaniu.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy często pytaliście o to co dokładnie oferujemy i w jaki sposób wspieramy operatorów w trakcie i po wdrożeniu.

Postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze informacje w formie jednego artykułu, w którym przedstawimy jak wygląda współpraca z nami i dlaczego warto nam zaufać.

Jak zaczynamy?

Nie sprzedajemy kota w worku. Na początek przeprowadzamy prezentację systemu, aby klient dokładnie wiedział co oferujemy. Wszyscy zainteresowani mają możliwość zapoznania się z systemem w wersji demo.

Sama prezentacja ma luźną formę, najbardziej skupiamy się na przedstawieniu funkcji w kontekście indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Pokazujemy również w jaki sposób funkcje systemu pozwolą na dodatkowe zoptymalizowanie działania przedsiębiorstwa.

Na każdym etapie operatorzy zainteresowani systemem net360, mogą liczyć na nasze aktywne wsparcie oraz indywidualne podejście. Bierzemy również pod uwagę wprowadzenie do systemu ewentualnych modyfikacji zgodnie z przedstawionymi przez klienta wytycznymi.

Co dalej?

Zawsze powtarzamy, że w trakcie wdrożenia systemu najważniejsze jest pełne zaangażowanie obu stron. Zaczynamy od dokładnego podziału obowiązków na to, co my wykonujemy i na to, co wykonuje klient. Proces wdrożenia jest monitorowany pod kątem ewentualnych braków/rozbieżności i podejmowane są odpowiednie działania naprawcze.

Integralną częścią wdrożenia są również szkolenia z obsługi systemu. Pierwszym z nich jest szkolenie z konfiguracji, w trakcie którego wyjaśniamy jak przystosować system do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Drugim jest szkolenie z obsługi dla pracowników BOK oraz innych działów.

W kolejnych etapach współpracy oferujemy możliwość przeprowadzenia dodatkowych szkoleń uzupełniających wiedzę.

Ponadto klienci, w godzinach pracy, mają możliwość uzyskania wsparcia telefonicznego, mailowego oraz konsultacji na „zdalnym pulpicie”.

Inne ważne zagadnienia, w których wspieramy klienta:

– migracja danych z poprzedniego systemu – jest przeprowadzana przez klienta przy użyciu przygotowanych przez nas narzędzi tj. określonego formatu importu oraz wbudowanego w system migratora,

– konfiguracja systemu – poza samym szkoleniem, asystujemy klientowi przy wykonywaniu konfiguracji systemu i uruchamianiu wymaganych funkcjonalności np.: podpięcie narzędzi do wysyłki SMS, E-mail, urządzeń sieciowych i innych ważnych elementów,

– doradztwo – jesteśmy operatorem ISP z wieloletnim doświadczeniem, a to pozwala na dzielenie się naszymi doświadczeniami w zakresie wykorzystywanych rozwiązań takich jak urządzenia sieciowe, serwery, rozwiązania technologiczne itp.

A po wdrożeniu?

Po wdrożeniu jesteśmy stale dostępni dla klienta. Wszelkie zapytania oraz sugestie klienci kierują do dedykowanego opiekuna. Udostępniamy również nowe funkcjonalności w ramach aktualizacji. Każdy użytkownik może realnie wpływać na rozwój systemu, proponując nowe rozwiązania.

            Właśnie tak, w pewnym uproszczeniu, prezentuje się standardowe wdrożenie net360. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że każdy operator wymaga pewnego indywidualnego podejścia, dlatego zawsze staramy się być elastyczni.

Jeżeli masz pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi, zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego FAQ (https://net360.pl/#faq). Skontaktujemy się z Tobą i udzielimy wszelkich niezbędnych informacji.

Jeśli rozważasz wdrożenie net360 lub net47 – skontaktuj się z nami.