~Grzegorz Szeliga, iNET Group

Po pandemicznej przerwie wróciła także konferencja PIKE. Nie mogło nas tam zabraknąć, szczególnie że towarzystwo było naprawdę znakomite. W tych dwóch dniach w Łodzi spotkały się najważniejsze osoby w polskiej jak i europejskiej telekomunikacji, aby pod egidą Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej dyskutować o ważnych dla branży tematach. Program konferencji przede wszystkim mówił o nowych wyzwaniach, zmianach i perspektywach na nadchodzące lata – 2022/25.

O ile poprzednie edycje były dość ukierunkowane na nowe – czyli sieci 5G, tym razem skupiono się na tematach bardziej bieżących. Must carry/offer w ofertach TV, regulacje usług OTT i faktyczne znalezienie dla nich miejsca. Dysproporcje w możliwościach oferowania takich usług i uregulowanie platform VOD w zakresie podmiotów telekomunikacyjnych. W prawodawstwie zostały omówione zmiany i uwagi do opublikowanego projektu PKE, wraz z kalendarzem legislacyjnym – w tym roku projekt ma znaleźć się już w Sejmie. 

W ramach tematów ogólnych pojawiło się kilka ciekawych analiz wpływu pandemii COVID-19 na rynki telekomunikacyjne, zostało także zaprezentowane kilka nowych produktów i usług. 

Natomiast w zakresie najbardziej będącym w zainteresowaniu iNET Group – komunikacji przewodowej – dużo zostało powiedziane o otwartych sieciach światłowodowych, planach inwestycyjnych i odejściu od infrastruktury jako przewagi konkurencyjnej.

Najwięksi operatorzy hurtowi infrastruktury wskazywali, że dalsza realizacja planów inwestycyjnych będzie trudniejsza i bardziej kosztowna, jako że pozostające białymi plamy na mapie kraju są coraz trudniej dostępne geograficznie i rozproszone. Zostały wyartykułowane oczekiwania wobec regulatora i Państwa ogólnie w zakresie dodatkowych zachęt i ułatwień, na których skorzystać mają wszyscy korzystający z wybudowanej w taki sposób infrastruktury. Zostały wskazane także bariery w aktualnych definicjach i regulacjach, które nie nadążają za dynamicznym rozwojem tej części rynku.

Zostały przytoczone także przykłady naszej innowacyjności, Europa od nas uczy się organizacji rynku hurtowego infrastruktury. Także na  polu ekologii w zakresie wyboru materiałów, technologii, źródeł energii i poziomu konsumpcji energii dzieje się bardzo dużo. Najwięksi operatorzy hurtowi chcą osiągnąć neutralność klimatyczną swoich inwestycji już w 2030 roku – czyli całkiem niedługo.

Branża telekomunikacyjna z optymizmem patrzy w przyszłość, z pandemii wychodzi obronną ręką a nastroje na, w końcu, możliwych spotkaniach tylko to potwierdzają.

Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Gala, połączona z Festiwalem o nagrodę „Tytanowego Oka” oraz „Złotej PIKE”

Laureat w kategorii POLSKA PRODUKCJA TELEWIZYJNA

Canal+ Polska za produkcję serialu – „KRÓL”

Wyróżnienia otrzymali:

player.pl za produkcję serialu – „25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

TVP za produkcję serialu – „OSIECKA”

Laureat w kategorii SPORTOWY PRZEKAZ ROKU

Eurosport za realizację – LETNICH IGRZYSK OLIMPIJSKICH TOKIO 2020

Wyróżnienia otrzymali:

TVP za realizację – MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ 2020

Eleven Sports za realizację – STUDIA FORMUŁY 1

Laureat w kategorii WSPÓŁPRACA Z OPERATORAMI

AMC NETWORKS

Wyróżnienia otrzymali:

KINO POLSKA

THE WALT DISNEY COMPANY POLSKA

Laureat w kategorii HONOROWE TYTANOWE OKO

TVN 24 

Laureat ZŁOTEJ PIKE w kategorii OSOBA

Andrzej Zarębski – gratulujemy wszystkim nominowanym i laureatom.

Na zakończenie konferencji Jerzy Straszewski, Prezes PIKE zaprosił na kolejną edycję wiosną 2022 roku, do Zakopanego, której oczywiście nie zamierzamy przegapić.