~Adam Badowski, Product Manager MVNO, Metroport

Od wielu lat z powodzeniem realizujemy nasz projekt MVNO, starając się cały czas dostosowywać go do potrzeb naszych Partnerów. Analizując oferty dostępne na rynku, dostosowujemy nasze produkty w taki sposób aby były atrakcyjne na tle konkurencji. W ostatnim czasie naszą ofertę wzbogaciliśmy miedzy innymi o usługę WifiCalling oraz VoLTE.

W tym roku już po raz drugi obniżyliśmy stawki na nasze pakiety promocyjne. Obniżka objęła zarówno pakiety zawierające usługi nielimitowane jak i  dedykowane tylko do internetu. W listopadzie wzbogacimy naszą ofertę o dwa nowe pakiety. Jeden z nielimitowanymi połączeniami, wiadomościami i limitem internetu 50 GB, drugi  dedykowany do internetu z limitem aż 500 GB. Nowe taryfy, oraz te już dostępne, zostaną uzupełnione o znacznie większe lejki. Lejek umożliwia dostęp do internetu po wyczerpaniu przydzielonego limitu danych. Prędkość transferu, jaką będą oferować nowe lejki, osiągnie nawet 2 Mbps. 

Warto również wspomnieć o dynamicznym rozwoju sieci Play, na której to opieramy nasze usługi MVNO. Co kwartał Play wzbogaca swoją infrastrukturę o kilkaset nowych stacji bazowych. Od czerwca tego roku przybyło ich ponad 130 w całym kraju. Obecnie mamy dostęp do 9330 nadajników Playa, dzięki którym nasi Klienci mogą  korzystać z zasięgu LTE w 2822 miejscowościach w tym w 401 miastach. 

Rozwój naszego MVNO jest dobrze postrzegany przez wielu lokalnych Operatorów. Zaufało nam w kwestii usług mobilnych już ponad 100 z nich. Cały czas dołączają również nowi operatorzy chcący zwiększyć zakres oferowanych przez siebie usług. To dzięki nim, co miesiąc zwiększamy liczbę aktywnych kart SIM, tym samym  umacniamy naszą pozycję na rynku operatorów MVNO. 

W przyszłym roku naszą ofertę wzbogacimy o kolejne usługi. Jedną z nich będzie komunikator RCS. Może on z powodzeniem zastąpić wiadomości SMS oraz MMS, które od wielu lat  towarzyszą nam pomimo swoich dość sporych ograniczeń. Jak sama nazwa wskazuje, SMS (Short Message Service) daje nam możliwość wysłania jedynie krótkich wiadomości tekstowych, składających się maksymalnie z 160 znaków. Natomiast MMS (Multimedia Messaging Service) pozwala na wysłanie maksymalnie 300kB treści multimedialnych. W dobie wszechobecnego przekazu multimedialnego, brzmi to dość archaicznie. 

RCS (Rich Communication Services) umożliwia natomiast obsługę długich komunikatów tekstowych wraz z  załącznikami. Daje również możliwość otrzymania informacji o dostarczeniu jak i odczytaniu wiadomości. RCS to brak ograniczeń w długości tekstu, możliwość przesłania wiadomości multimedialnych, filmów, zdjęć, nawet do 100MB. Oferuje również możliwość tworzenia grup i prowadzenia w ich obrębie korespondencji.  Do przesyłania wiadomości wykorzystywany jest transfer danych, co za tym idzie, usługa działa na sieciach Wifi. 

Można zaryzykować stwierdzenie, że to nic nowatorskiego, istnieje przecież wiele komunikatorów dających takie możliwości. Jest jednak zasadnicza różnica, RCS nie wymaga instalowania dodatkowej aplikacji. Do wysyłania i odbierania służy domyślna aplikacja w telefonie, obsługująca wiadomości. Użytkownik jest identyfikowany poprzez numer telefonu, nie ma więc potrzeby zakładać nowych kont. Wiadomości tekstowe można wysłać do wszystkich, nawet nie korzystających z usługi. Użytkowników RCS poznamy po odpowiednim kolorze wiadomości, jeżeli będziemy komunikowali się z osobą korzystającą z klasycznych wiadomości SMS kolor będzie inny a wiadomość zostanie wysłana jako zwykły SMS.

To tylko kwestia czasu kiedy SMS przejdzie do historii, wyparty przez bardziej dostosowane do ówczesnych czasów rozwiązania.