UniFi LTE PRO od producenta Ubiquiti – to bezprzewodowy modem-antena jednokierunkowa LTE kat. 4. UniFi LTE jest świetną opcją do zabezpieczenia sieci UniFi przed nagłymi przerwami w dostawie Internetu, w przypadku gdy główny dostawca Internetu zawiedzie. Należy zauważyć, że w sieciach klasy korporacyjnej redundancja kanałów jest bezwzględnie wymagana, ale nie zawsze jest możliwość poprowadzenia drugiego kabla. 

Punkt dostępowy łączy się poprzez port Ethernet z redundantnym portem WAN routera UniFi (port redundantny musi być przypisany) poprzez port Gigabit Ethernet, który jest również odpowiedzialny za zasilanie urządzenia poprzez PoE 802.3 AT. W tym samym czasie drugi port może być używany do przesyłania danych do innych urządzeń, jak również do przesyłania zasilania PoE Passthrough.

Ubiquiti UniFi LTE Pro

Model ten posiada moduł LTE kategorii 4, działa w regionie UE i obsługuje europejskie pasma LTE(1, 3, 7, 8, 20, 28) i WCDMA(1, 8), a tak samo zapewnia prędkość downlink do 150Mbps oraz uplink do 50Mbps. Liczby te nie są super wysokie, ale wystarczają do zapewnienia niewielkiego połączenia sieciowego z Internetem, gdy główny dostęp szerokopasmowy jest wyłączony. Dodatkowo UniFi LTE posiada dwa radia – moduł usługowy WiFi 2,4 GHz oraz moduł Bluetooth do konfiguracji punktu dostępowego za pomocą urządzeń mobilnych, poprzez aplikację UniFi, która jest dostępna do pobrania z GooglePlay i AppStore.

Model ten jest w pełni zintegrowany z UniFi Controllerem i może być konfigurowany zdalnie z innymi urządzeniami UniFi poprzez jego interfejs. Podobnie dostępne są również raporty statystyczne dotyczące wydajności UniFi LTE, które w razie potrzeby mogą być przeglądane przez administratora sieci.

Specyfikacja i właściwości UniFi LTE Pro

Urządzenie UniFi LTE Pro wykonane z poliwęglanu w kolorze bieli z aluminiowym uchwytem. Wielkości 66 mm x 202 mm x 32 mm i wadze według producenta 223 g po weryfikacji 202g a razem z uchwytem/stojakiem według producenta 336 g po weryfikacji 342 g.

UniFi LTE Pro mieści w sobie wyświetlacz z ekranem LCM 1,54 cale, gniazdo RP-SMA do podłączenia zewnętrznej anteny w przypadku chęci zwiększenia zasięgu, dwa porty Gigabit Ethernet(10/100/1000/Mb/s (RJ45)) jeden z opisem secondary (służy do mostkowania i może zapewnić pasywne PoE dla urządzenia) i drugi main (służy do podłączenia zasilania i powinien być podłączony do sieci LAN i serwera DHCP.), szufladkę na karty nano SIM, oraz wewnętrznie umiejscowiony przycisk reset który pełni dwie funkcje (producent zaleca 5 sekundowe przytrzymanie przycisku reset aż do czasu wyświetlenia się informacji na ekranie anteny o resecie do ustawień fabrycznych oraz szybkie naciśnięcie gdy chcemy ponownie uruchomić urządzenie).

Urządzenie zasilane poprzez POE w standardzie 802.3at. Pamięć RAM to 128Mbmaksymalna prędkość transmisji danych to 150Mb/s, zysk anteny to około 10dBi, maksymalny pobór mocy 8,5W a maksymalna moc TX 19dBm. Procesor użyty w urządzeniu to MIPS 74 Kc przy 775 MHz. Modem pracuje w temperaturach -10 +60 °C.