Dziś nie jest tajemnicą, że chińska marka Xiaomi potrafi podejmować odważne decyzje i nie boi się wprowadzać na rynek bardzo nietypowych i ciekawych urządzeń z różnych gałęzi technologii mobilnej, a także sprzętu AGD. Dzięki temu firma już nie pierwszy rok zajmuje czołową pozycję w rodzimym kraju, jak również odzyskuje rynki zagraniczne. Można śmiało powiedzieć, że firma ma ogromny potencjał i w niedalekiej przyszłości będzie kolejną znaną na całym świecie marką. 

Ostatnio trendy w świecie technologii coraz bardziej zmierzają w kierunku stworzenia „inteligentnego domu” i Xiaomi nie było tu wyjątkiem. Tak niedawno ręczniki i długopisy widział światło, a ta recenzja będzie porównać dwa inteligentne kamery IP. Obie kamery są produkowane przez Xiaomi. Są to Xiaomi Mi 360° 2K i Xiaomi Mi 360° 2K Pro

Sądząc po nazwie, jedna z kamer „Pro” powinna mieć lepsze cechy i funkcjonalność, ale nawet patrząc na nie zobaczymy, że różnią się nieznacznie. W pełnym raporcie najpierw analizujemy każdą kamerę z osobna, a następnie na podstawie wszystkich danych porównujemy te kamery pod względem cech charakterystycznych, jak również pod względem nagranego na nich materiału wideo.

Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K

Mi 360º Home Security Camera 2K to wykonana z solidnej jakości tworzywa sztucznego w biało – czarnym kolorze i klasycznym design jak dla tego tego typu urządzeń kamera. Jest kamerą wewnętrzna o czym świadczy zakres temperatury pracy. Duża przesłona F1.4, obiektyw o rozdzielczości 2304×1296, 3 megapiksele a także funkcja wykrywania ruchu i czujnik podczerwieni przy niewielkich kształtach i wadze 269 gram oraz nie za wysoka cena, czyni z niej niewątpliwie obiekt zainteresowania wielu. Zastosowano w niej kodek H.265, kąt widzenia to 110″, łączność bezprzewodowa w standardzie Wi-Fi IEEE 802.11 b/g.n/ 2,4 Ghz. Kompatybilna z android 4.4 oraz iOS 9.0 lub nowszymi. 


Zestaw Xiaomi Mi 360º 2K

Produkt gustownie zapakowany w kompaktowe zgrabne pudełko w którym po otwarciu znajdziemy:

  • 1 x kamera
  • 1 x kabel zasilający długości około 2 m. (wtyk USB typ A i micro USB)
  • 1 x zestaw do montażu na ścianie
  • 1 x instrukcja obsługi (również w języku polskim str. 85-94)
  • 1 x informacja o warunkach gwarancji i zwrotu

Kamerę możemy zamontować na ścianie, suficie dzięki wkrętom i kołkom z zestawu, pamiętając tylko że płaszczyzna musi być w stanie wytrzymać udźwig o wielkości 3 krotności całego ciężaru kamery, (co przy wadze 269gram nie stanowi aż tak dużego problemu). Dodatkowo w instrukcji obsługi znajdziemy dokładny przepis jak wykonać taki montaż i czego nie robić by przebiegł bez problemu. Kamera doskonale jest tez przystosowana by zwyczajnie położyć ja na biurku, stole czy półce. 

Nasze urządzenie zasilimy przez wejście micro USB (5V-~2A) wykorzystując kabel z zestawu (niestety nie znajdziemy adaptera by połączyć go bezpośrednio z gniazdkiem elektrycznym. Do wyboru mamy albo jego zakup albo zasilenie urządzenia przez inne urządzenia wejściem USB lub power bankiem. Obok zasilania znajdziemy duży jak na te standardy przycisk reset, jest bardzo wygodny w użyciu i jeśli zajdzie potrzeba jego użycia pamiętać należy o 2 rzeczach:
A mianowicie po pierwsze by zresetować kamerę musimy trzymać go wciśniętego około 3 sekund aż do momentu włączenia się szybko migającej pomarańczowej diody (symbolikę poszczególny kolorów diod Led opiszemy poniżej) i po drugie reset nie usuwa nagrania z kardy micro SD by to zrobić należy usunąć z niej nagranie bezpośrednio. Kamera posiada także wbudowany głośnik i mikrofon.

Przesuwając obiektyw (przy wyłączonym urządzeniu) znajdziemy wejście micro SD na karty do pojemność 32 GB. Karty nie znajdziemy w zestawie. Gdy uruchomimy kamerę nie możemy już manualnie przesuwać obiektywu, jeśli zachodzi potrzeba zmiany jego pozycji przesuwamy go za pomocą aplikacji Mi Home / Xiaomi Home.