Urządzenia inteligentnego domu stają się coraz bardziej popularne i oczekuje się od nich, że staną się trendem przyszłości. Czy zatem są inteligentne urządzenia domowe i czy są one faktycznie korzystne? Dla osób, które nie wiedzą czym jest System Home, przenalizowaliśmy to rozwiązanie na przykładzie systemu Aqara.

Co to jest Smart Home?

Słowem wstępu – system inteligentnego domu (Smart Home) jest to zbiór sprzętu elektronicznego zainstalowanego i używanego w domu. Takie urządzenia mogą łączyć się i przesyłać informacje między sobą za pośrednictwem centralnego urządzenia przetwarzającego (Bramka Hub). Połączenie pomiędzy urządzeniami elektronicznymi w ekosystemie Smart Home odbywa się poprzez komunikacje przewodową (Ethernet) oraz bezprzewodową (WI-FI, Zigbee). W ten sposób użytkownik takiego systemu może zdalnie sterować urządzeniami podłączonymi do rodzinnego ekosystemu inteligentnego domu. Niezależnie od tego czy jest w domu czy po za nim. Korzystanie z systemu Smart Home pozwala na bardziej efektywne zarządzanie sprzętem w naszym domu. Dodatkowo zautomatyzowanie wielu urządzeń w jeden system znacząco wpływa na zredukowanie kosztów energii. 

Rozwiązanie Smart Home Aqara – Inteligentny dom

Przyglądając się bliżej produktom Aqary, może nas zdziwić fakt że oferowane rozwiązanie jest łudząco podobne do systemu oferowanego przez Xiaomi. To podobieństwo wynika z faktu, że Aqara i Xiaomi maja wspólną spółkę macierzysta. Za produkcje urządzeń dla obu firm odpowiada fabryka Lumi United Technology z siedzibą znajdująca się w mieście Shenzhen w Chinach. Jeśli porównamy ze sobą te dwa systemy, możemy zaobserwować, że produkty od Aqary są nieco wyżej wyceniane niż Xiaomi. Różnica ta wynika z inwestycji w system bezpieczeństwa informacji przez Aqare, a także zastosowaną technologię. Dzięki takiej inwestycji większość urządzeń Aqary jest kompatybilna z ekosystemem Apple HomeKit, podczas gdy sprzęt domowy od Smart Xiaomi nie posiada takiej kompatybilności (wyjątkiem jest Xiaomi Hub). Można to uznać za najbardziej charakterystyczną różnice przy porównaniu tych dwóch systemów Smart Home.

Aqara Hub M2

Jednostka centralna Smart Home – Aqara Hub M2

W przypadku rozwiązania Smart Home najważniejszym i wymaganym urządzeniem jest Centralna Jednostka Przetwarzająca (znana również jako bramka lub hub). Urządzeniem, który pełni taką role w systemie Smart Home Aqara, jest akcesorium Aqara Hub. Ten sprzęt pełni role połączenia i przesyłania informacji między urządzeniami podrzędnymi i umożliwia zdalne sterowanie jednostkami przez WI-FI.

Ogromną zaletą i kluczową różnica w porównaniu z urządzeniami Xiaomi jest kompatybilność Aqary z Apple HomeKit. Oznacza to, że zarówno Aqara Hub, jak i wszystkie urządzenia które podłączymy do portu Huba mogą być bezpośrednio zarządzane z aplikacji Home na urządzeniu Apple.

Oprócz działania jako centralna stacja transmisji informacji, Aqara Hub posiada wbudowany w sobie głośnik, który jest używany jako inteligentny dzwonek do drzwi, budzik lub alarm w systemach bezpieczeństwa.

Aqara Hub M2