Pora przerzucić się na 5G, czyli konkretny LTE KIT od MikroTik.

Jeśli szukasz dwupasmowego routera, który bez problemu obsłuży pasmo LTE/5G to MikroTik router Chateau 5G świetnie sobie z tym poradzi. Możesz go zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie potrzebujesz. Praca zdalna w domu, a może na działce? Z routerem od MikroTik to żaden problem. 

Jesteś nowicjuszem jeśli chodzi o urządzenia sieciowe? Nic nie szkodzi. MikroTik od niedawna udostępnia swoim użytkownikom aplikację mobilną wspierającą konfigurację urządzenia. Access pointy oznaczone zostały stosowną ikoną, więc nie pomylisz się. To spory atut, szczególnie na początku drogi. 
Oprócz LTE router MikroTik Chateau 5G oferuje również Gigabit Ethernet, gdzie liczba portów wynosi 5, port USB (podobnie jak Chateau LTE12) oraz wbudowany modem LTE 5G

Bardziej wydajny? Pewnie, że tak!

Czterordzeniowy procesor zaczyna swoją pracę na poziomie 716 MHz, jednak można go podkręcić. Pamiętaj jednak aby nie robić tego zbyt gwałtownie, by uniknąć zawieszenia się urządzenia. Plusem jest to, że przy bardziej wydajnej pracy (na poziomie 896 MHz) router nie nagrzewa się ani nie zawiesza, a do tego jest ledwo słyszalny niczym szeleszczące liście na wietrze. 

Producent wyposażył urządzenie w wydajny modem LTE kat. 12 o prędkościach pobierania do 600 Mbps i wysyłania do prędkości 150 Mbps, który posiada opcję agregacji pasma. W zależności od swoich potrzeb masz też do dyspozycji pasma od CAT4 LTE po CAT20 LTE i oczywiście mega szybkie 5G. 
Skupmy się jednak na naszym 5G, które przy podbieraniu na poziomie 170 Mbps jest stabilne. Należy zwrócić uwagę, że bursty sięgają do 250 Mbps na około 10 sekund pobierania. W ciągu dnia nie widać większych zakłóceń, więc spokojnie możesz pracować. 

Spośród routerów MikroTik Chateau 5 potrafi łączyć się z wykorzystaniem do 3xCA. Jednak całkiem stabilnie zachowuje się przy 2xCA. W takim przypadku maksymalne prędkości mogą oscylować w granicach 120-150 Mbps.

Co znajdziemy w środku?

  • Router Chateau 5G
  • Zasilacz
  • Anteny
  • Instrukcja obsługi

Router MikroTik taki, jak chcesz.

Jeśli chcesz, aby Chateau o pamięci RAM 256 MB był w pełni dostosowany do Ciebie, istnieje możliwość, by MikroTik routerboard dopasował do Twojej marki. Ponadto możesz w nim używać technologii TR-069, przez co zyskujesz opcję decydowania o kontroli dostępu, zarządzania swoimi klientami oraz z jakich funkcji RouterOS będą mogli korzystać. 

Poprzez port USB umieszczony po tej samej stronie, gdzie access pointy, w które wyposażone są routery MikroTik, możesz podłączyć dyski twarde, dyski ssd, akcesoria komputerowe zawierające kartę sim lub karty pamięci czy inne nośniki danych. Dobrze się to sprawdzi w przypadku kiedy chcesz udostępniać je poprzez sieć LAN. 

Należy zwrócić uwagę, aby zasilacz ups (dostępny w razie potrzeby w sklepie internetowym w kategorii UPS jako zasilacze awaryjne) był stabilnie podpięty.

Pierwsze wrażenie

Porównując cenowo routery MikroTik Chateau 5G to swoisty LTE KIT do zadań specjalnych. Rozmiar pamięci RAM czy liczba portów jest zbliżona do innych modeli. Owszem, jest on nieco droższy wśród routerów MikroTik w sklepie internetowym, jednak porównując na przykład ze wspomnianym Chateau LTE12 działa o wiele wydajniej. Umożliwia oglądanie w jakości 4k ultra hd, można podłączyć dzięki niemu kilka urządzeń typu smart switch czy inne urządzenia sieciowe i przede wszystkim masz możliwość kontroli dostępu i przede wszystkim jest o wiele bardziej funkcjonalny niż pozostałe.