W nasze ręce trafiły tym razem profesjonalne, przemysłowe przełączniki Ubiquiti UniFi. Switche są stabilne i obsługują warstwę 3. Posiadają przyjazny dla użytkownika interfejs. Urządzenia są w pełni konfigurowalne z poziomu wiersza poleceń lub przez przyjazdem dla urzytkownika GUI. Uwagę przykuwa także bardzo rozbudowana dokumentacja i instrukcje jak używać tych przełączników.

Przełączniki Ubiquiti UniFi rozwiązują problem zasilania, łączności i obsługi ruchu na wszystkich Twoich urządzeniach. Ponieważ rozmiar i układ każdego wdrożenia jest unikalny, Ubiquiti oferuje kilka różnych kategorii przełączników, starannie zaprojektowanych w celu optymalizacji każdej sieci w każdym środowisku. Przyjrzyjmy się bliżej tym kategoriom, aby pomóc Ci zidentyfikować modele, które przyniosą Ci największe korzyści. 

Dziś przyjrzymy się serii przełączników Ubiquiti, takich jak:

  • Seria Switch Flex
  • Seria Switch Lite
  • Seria Switch Standart
  • Seria Switch Pro
  • Seria Switch Enterprise

Główną ich cechą wspólną jest to, że można je bezproblemowo zintegrować w jedną sieć pod jednym z kontrolerów – Cloud Key Gen2 lub Cloud Key Gen2 Plus, a także UDM UDM-Pro. Kluczową różnicą jest jednak inne umiejscowienie każdej serii w strukturze sieci.

Seria UniFi Switch Flex

Seria UniFi Flex obejmuje trzy przełączniki: Switch Flex XG (USW-Flex-XG)Switch Flex(USW-Flex) i Switch Flex Mini (USW-Flex-Mini)

UniFi Swith Flex ma dość nietypowy wygląd, przypominający stare punkty dostępowe UniFi AC Pro, które miały podobny design. Switch posiada 5 portów gigabitowych do podłączenia urządzeń. Port numer jeden jest używany do zasilania, przy czym 802.3 bt PoE++ jest pożądane dla maksymalnej wydajności. Pozostałe porty dystrybuują zasilanie PoE, w tym Po2 802.3 af, z automatycznym wykrywaniem jego rodzaju.

Bliższe spojrzenie na specyfikację UniFi Switch Flex – całkowitą liczbę portów, całkowity budżet PoE oraz układ obudowy – pokazuje, że jest on przeznaczony do instalacji na zewnątrz (maszt/ maszt, zadaszenie) oraz do podłączania urządzeń typu endpoint, takich jak kamery monitoringu. Sam przełącznik działa zarówno jako źródło, jak i odbiornik zasilania skrętki.

Seria UniFi Switch Lite

Seria UniFi Switch Lite to tylko dwa przełączniki: Switch Lite 8 PoE (USW-Lite-8-PoE)oraz Switch Lite 16 PoE (USW-Lite-16-PoE), które różnią się liczbą portów, przy czym połowa z nich zasilana jest przez PoE+. 
Wygląd przełączników serii Lite różni się znacznie od znanych modeli przełączników UniFi. Wynika to z faktu, że większość standardowych przełączników jest przeznaczona do instalacji w szafie serwerowej. W związku z tym nie ma potrzeby, aby zbytnio przejmować się ich wyglądem, ponieważ sprzęt jest klasy przemysłowej i będzie ukryty przed ciekawskimi oczami. 
Jednak nie każda organizacja ma możliwość i potrzebę instalowania oddzielnej szafy serwerowej. Oczywiście, mówimy tu o małych firmach. Jednocześnie potrzeba wdrożenia np. sieci UniFi z wieloma punktami dostępowymi w takich organizacjach nie jest rzadkością, a raczej regułą. 
I tu właśnie z pomocą przychodzi seria przełączników UniFi Switch Lite. Te modele są w obudowach, które są całkiem odpowiednie do umieszczenia zarówno na ścianach biurowych i na biurku. Na marginesie, pierwszym urządzeniem z serii UniFi Switch, które umożliwiało takie zastosowanie był UniFi Flex Mini, jednak ma on tylko 5 portów i nie może dostarczać energii, więc z pewnymi zastrzeżeniami można go zaliczyć do pełnoprawnych UniFi Switch.

Switchy serii UniFi Switch Lite

Oba modele obsługują zestaw specyfikacji Layer 2 i posiadają konfigurowalne porty. Dzięki temu ich funkcjonalność jest w pełni kompatybilna z większością przełączników rackowych, co pozwala na elastyczne konfigurowanie sieci zgodnie z jej topologią i wykonywanie precyzyjnego przełączania. Ponadto, wszystkie porty Gigabit Ethernet przełącznika ściennego posiadają 1 Gigabitową prędkość transmisji danych, a połowa portów obsługuje zasilanie PoE, wykorzystując standard 802.3at PoE+. Standard ten umożliwia zasilanie zdecydowanej większości punktów dostępowych Ubiquiti, takich jak UniFi AP HD czy UniFi AP IN-Whall Pro, w celu stworzenia bezprzewodowej sieci Wi-Fi w małym biurze. 

Aby uzyskać pełny obraz, przyjrzyjmy się bliżej przełącznikowi Switch Lite 8 PoE i zobaczmy, z czym jest dostarczany, a także jakie ma ustawienia. 
Po otwarciu pudełka z urządzeniem, mamy:

  • Switch Lite 8 PoE
  • Zasilanie
  • Uchwyt do montażu na ścianie
  • Dwa kołki rozporowe i dwie śruby