Nie tak dawno temu mogliście przeczytać w jednym z naszych artykułów o rewolucyjnym systemie UniFi OS firmy Ubiquiti, który pozwala na zarządzanie nie tylko siecią, ale również monitoringiem, dostępem do budynku, telefonią i innymi funkcjami. W teorii brzmiało to wszystko bardzo fajnie, ale dziś w naszym nowym budynku Batna24 zbudowaliśmy własną sieć ze sprzętu Ubiquiti i teraz możemy zobaczyć w praktyce jak działa UniFi OS i cały sprzęt.

Od czego to się zaczęło?

Nasza firma Batna24 podjęła decyzję o przeprowadzce do nowego budynku przy ul.1 Maja 23 w Częstochowie. Już na etapie projektowania musieliśmy pomyśleć o sieci lokalnej i bezprzewodowej, która będzie obsługiwała nasz sprzęt i urządzenia mobilne. Zdecydowaliśmy się na sprzęt Ubiquiti, ponieważ poza oczywistymi zaletami przedstawionymi w poprzednim artykule, Ubiquiti dostarczyło doskonałe narzędzie instalacyjne o nazwie UniFi Design Centr.

UniFi Design Center czyli jak zaprojektować sieć

Podczas projektowania naszej sieci skorzystaliśmy z darmowego narzędzia UniFi Design Center firmy Ubiquiti, które pozwala nam zaplanować całe wdrożenie sieci UniFi. Dzięki temu narzędziu z łatwością dobraliśmy oprawy i zainstalowaliśmy je w możliwie najbardziej efektywnym miejscu. Możecie zapytać, jak to możliwe? Musisz wziąć charakterystykę urządzeń, obliczyć, rozdzielić….. Ale nie, to jest o wiele łatwiejsze!
Zajmijmy się nimi w kolejności: 

1. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest przejście na oficjalną stronę Ubiquiti UniFi Design Center, zarejestrowanie się lub zalogowanie na nasze utworzone konto. 
2. Drugim krokiem jest stworzenie nowego planu, nazwanie go i dodanie aktualnego pliku z planem w formacie PNGJPG lub PDF.
3. A teraz za pomocą wbudowanych narzędzi skalujemy załączony plan i rysujemy ściany, drzwi, okna i inne elementy budynku, które mogą mieć wpływ na sygnał z punktów dostępowych lub widok z kamer CCTV.
4. Po zakończeniu rysowania elementów konstrukcji podłogi lub pomieszczenia, przystępujemy do dodawania urządzeń, z których chcielibyśmy skorzystać, a w ustawieniach poprzez włączenie wyświetlania zasięgu sygnału 2,4 GHz lub 5 GHz dla punktów dostępowych, możemy w łatwy sposób zobaczyć jak ten sygnał będzie się rozchodził po pomieszczeniach. Dzięki temu możemy wybrać najlepszą lokalizację i liczbę punktów dostępowych, aby zmaksymalizować wydajność sieci bezprzewodowej. Podobnie jest z kamerami monitoringu – lokalizując z grubsza kamerę możemy zobaczyć kąt widzenia kamery w pomieszczeniu i jeśli nie jest to dobry kąt, możemy po prostu przenieść ją w nowe miejsce.

UniFi Design Center