Zbliża się koniec SMS-ów?

Zbliża się koniec SMS-ów?

— przedruk publikacji zamieszczonej na łamach cyfrowego portalu tech.wp.pl. Całość publikacji znajdziesz TUTAJ —

Wolimy komunikować się inaczej. Operatorzy komórkowi podsumowują okres świąteczno-noworoczny. Dane są intrygujące i świadczą o tym, że Smartfony wcale nie zostały odstawione.

Nokia przed świętami radziła, by w okresie Bożego Narodzenia wyłączyć telefony. Polacy najwidoczniej nie posłuchali. Z danych Virgin Mobile wynika, że przez trzy dni – 24-26 grudnia 2017 – zużyto łącznie 85242 GB danych. Dla porównania, w trzy dni poprzedzające święta – tj. 21-23 grudnia 2017 – użytkownicy wykorzystali 89858 GB danych. Wynika z tego, że przez święta zużyto tylko o 5,4 proc. mniej danych niż w normalne dni.

 

Niekoniecznie oznacza to, że uciekamy od rodzin. Wręcz przeciwnie, chcemy też być w kontakcie z tymi, których przy nas nie ma. Według Virgin Mobile, na aplikacje służące do komunikacji – Facebook, Messenager, Twitter a niekiedy jeszcze GG czy ask.fm – w samą Wigilię zużyto 4831 GB danych. Przez całe święta było to 13023 GB. To zaledwie o 13 proc. mniej w porównaniu z trzema przedświątecznymi dniami.

Wzrost popularności mobilnych komunikatorów oznacza, że tracą tradycyjne SMS-y – zresztą zgodnie z przewidywaniami ekspertów. Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play, w wideofelietonie zdradził, że w tym roku w wigilię użytkownicy Play wysłali ok. 90 mln wiadomości tekstowych. Rok temu była to liczba 100 mln wiadomości. To pierwszy raz, kiedy widać tak znaczący spadek. Podobną tendencję dało się zauważyć w sylwestra.

SMS wciąż trzyma się mocno, ale widać, że najlepsze lata już dawno za nim…

 

 ~ Adam Bednarek, dziennikarz
— przedruk publikacji zamieszczonej na łamach cyfrowego portalu tech.wp.pl. Całość publikacji znajdziesz TUTAJ —
%d bloggers like this: