Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu

Tak, to już 15 obchody międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Centralnym punktem obchodów w Polsce była konferencja DBI, adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Wydarzenie odbyło się w teatrze Palladium w Warszawie i zgromadziło licznych specjalistów z wielu obszarów IT, którzy pod wspólnym hasłem „Działajmy Razem” omawiali i prezentowali liczne zagrożenia, czyhające na użytkowników sieci. Działania prewencyjne, dobre praktyki i narzędzia chroniące i zabezpieczające internet, to główne przesłanie konferencji.

Dla większości użytkowników internetu bezpieczna sieć oznacza bezpieczne finanse, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo domowego budżetu. Niewiele osób w Polsce dba o bezpieczeństwo swojej poczty elektronicznej czy filtrowanie treści. Zapominamy również o właściwym przechowywaniu haseł, zwracaniu uwagi na „dodatkowe instalacje”, niechciane programy czy chochliki schowane w skompresowanych plikach i folderach. Chociaż rośnie świadomość dostępnej technologii i średnia ilość urządzeń elektronicznych na osobę to wciąż pozostajemy lekkomyślni w kwestiach bezpieczeństwa.

Moim zdaniem szkoły i media nie dają wystarczającego wsparcia obywatelom, szczególnie najmłodszym. Kto ma niezbędną wiedzę, dostęp do odpowiednich narzędzi? Kto zna od podszewki budowę sieci, transmisję, możliwości sprzętowe? Hmmmm…

No właśnie. Uważam, że rola edukacyjna należy do operatorów. Nie tyle z poczucia obowiązku ile z możliwości budowania zaufania i relacji z obecnymi i przyszłymi klientami. Nie tylko 5 lutego.

%d bloggers like this: