#1 Panie Kierowniku! Zamarzła studzienka!

#1 Panie Kierowniku! Zamarzła studzienka!

Big305.png

Na ostatnim MiŚOT Meeting w Jachrance, mieliśmy okazję powymieniać się doświadczeniami w zakresie projektowania, planowania i budowy sieci FTTH. Podczas tych rozmów podjęto wiele ważnych kwestii, które postanowiliśmy poruszyć na łamach iNEWS, w comiesięcznych publikacjach. Na pierwszy rzut idą słupki uliczne. Bardzo często pytaliście o zastosowanie słupków światłowodowych jako alternatywy dla instalacji w studzienkach kablowych. W związku z tym, postanowiliśmy zgłębić dla Was ten temat i opowiedzieć jak wygląda klasyczna budowa przyłączy w oparciu o wspomniane słupki.


Obecny rok i kolejne lata to dalsze inwestycje w zakresie rozwoju sieci FTTH, tym samym coraz szybszego Internetu czy telewizji w standardzie 4K, dostarczanych do abonentów. Utrzymujący się trend bezpośredniego dostarczenia nitki optycznej do punktu abonenckiego (FTTH) determinuje wzrastające zapotrzebowanie na produkty do przeprowadzanych inwestycji.

sus_ph2_sus_ph.png

Niemniej jednak dużą część terenów, na których będą prowadzone instalacje to zabudowy rozproszone, oparte na podbudowie napowietrznej oraz doziemnej. Budowa sieci opartej na kanalizacji gwarantuje trwałość na lata oraz niezawodność, jednak inwestor ponosi często wysokie koszty robót. Niejednokrotnie wykonawca spotyka się również z problemem uzyskania wymaganych zgód na terenach, gdzie planowano przebieg ciągu telekomunikacyjnego. Opór przed stosowaniem tego typu rozwiązań, wynika również z wymogów, jakie stawia przed inwestorem specyfika budowy studzienek.

Przy projektowaniu linii doziemnych, trzeba dobrać odpowiednie rozwiązania. Zaplanować aby inwestycja przebiegła bezproblemowo, dopilnować aby wykonanie było solidne i nie generowało wysokich kosztów utrzymania w przyszłości. Optymalnym rozwiązaniem w technice budowy doziemnej jest zastosowanie słupków ulicznych światłowodowych, stanowiących punkty rozdzielcze, w których jesteśmy w stanie zredukować potrzebę zbudowania studzienek telekomunikacyjnych. Uzyskujemy to poprzez umieszczenie wewnątrz punktu dystrybucyjnego żądanego zapasu kabla dosyłowego oraz optyki abonenckiej.

Ponadto słupki wyróżniają się wysoką jakością, lekkością konstrukcji, a także odpowiednią pojemnością w krosowaniu złącz. Są odporne na zmieniające się warunki klimatyczne, posiadają odpowiednią klasę szczelności (IP54), charakteryzują się niewrażliwością na promieniowania UV. Dzięki wzmacnianej włóknem szklanym obudowie, wykazują trwałość na uderzenia mechaniczne (IK10). Dodatkowy plus to lakierowanie, gwarantujące długi czas eksploatacji i odpowiednią estetykę. Wyjmowany insert umożliwia pracę z dużym zapasem kabla w oddalonym samochodzie, gdzie jesteśmy w stanie, w optymalnych warunkach, przeprowadzać spawanie włókien. Warto również nadmienić, ze w przypadku samochodowego potrącenia słupka – zapas kabli zgromadzonych w obudowie nie zostanie uszkodzony, a elementy obudowy są łatwo wymienialne. Uwzględniając warunki zabudowy przy sieciach hybrydowych, istnieje możliwość zasilenia łączówek miedzianych.

Jeśli chcecie poznać wszystkie typy słupków zapraszamy na naszą stronę:

FCA.png

Słupki nie w każdej sytuacji będą dobrym rozwiązaniem. Jak każdy system mają zarówno wady jak i zalety. Dlatego też dobór odpowiedniego produktu (słupek czy studnia) uzależniony jest od uwarunkowań infrastruktury oraz budżetu. Bez względu na wybrane rozwiązanie chętnie pomożemy i doradzimy.

Na szczegółowe pytania techniczne chętnie odpowie:

Sylwester Mytnik
Junior Product Manager
s.mytnik@fca.com.pl
504 246 556

Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego! Dedykowaną stronę z produktami w specjalnych cenach dla wszystkich  MiŚOTów:

BanPromocjaFCA.png


%d bloggers like this: