FORTEL 10. subiektywnie

FORTEL 10. subiektywnie

Big334

10 Ogólnopolskie Forum Operatorów Telekomunikacyjnych już za nami. Wydarzenie, które, podobnie jak wszystkie eventy tzw. branży kablowej, otworzyło moje oczy na szersze postrzeganie branży telekomunikacyjnej w Polsce. O wnioskach opowiem poniżej. Najpierw  wrócę myślami do samego przebiegu konferencji.

Co działo się w niedzielę? Tego nie wiem. Ale sądząc po nastrojach, panujących wśród uczestników, jubileuszowe Forum rozpoczęto w wielkim stylu. Nowoczesne i przestronne wnętrze Hotelu DoubleTree Hilton w Łodzi zaadoptowano pod potrzeby wystawców. Poniedziałek spędziłem jako słuchacz paneli branżowych (Miła odmiana od własnych wystąpień podczas MiŚOT Meeting czy opieki nad stoiskiem). Struktura rynku Telekomunikacyjnego, fakty i mity na temat technologii 5G, standardy badań mediów. Brzmi znajomo? Ale do tego wrócę za chwilę.

Merytoryka to jedno. Zadbano również o oryginalną rozrywkę i estetyczne wrażenia, prezentując uczestnikom muzyczny spektakl inspirowany współprodukowanym przez CANAL+ filmem „Zimna Wojna”, po którym zaproszono nas do stylizowanej kawiarenki, rodem z połowy XX wieku.

Kilka słów o cyberbezpieczeństwie i przedpremierowy pokaz serialu Yellowstone, ze stajni Paramount Network, były kolejnymi obowiązkowymi punktami programu. Jeśli ktoś dzieli mój serialowy gust (Peaky Blinders, Black Sails, Vikings, True Detective rządzą :)) na pewno znajdzie coś dla siebie w nowej produkcji z udziałem Kevina „Tańczącego z Wilkami” Costnera.

Poniedziałek zwieńczyła uroczysta gala, podczas której świętowaliśmy 15’lecie KINO Polska, nagradzaliśmy oklaskami laureatów nagrody Mocarz Kabla Polskiego i tupaliśmy nóżką do nieśmiertelnych hitów KOMBII.

Jeśli jeszcze nie widzieliście naszej krótkiej recenzji z pierwszego dnia FORTEL 10 – proszę bardzo. 

A to lista tematów z dnia drugiego. Przyjrzyjcie się im dokładnie a pewne wnioski nasuną się same.

Sala panelowa, dzień drugi:
1. Przedstawienie najnowszych trendów w cyberbezpieczeństwie na podstawie rocznego raportu CERT Polska.
2. Panel dyskusyjny: Finansowanie budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych plam, ze szczególnym uwzględnieniem gmin górskich i o podobnych właściwościach terenowych.
3. Pożyczka szerokopasmowa – finansowanie budowy lokalnych sieci szerokopasmowych.
4. 65 LAT TELKOM-TELMOR – życie zaczyna się po 60-tce. Rozwój technologii 2019.
5. Przyszłość telewizji kablowej – 1G, 5G, 10G.
6. Akwizycja przedsiębiorstw telekomunikacyjnych: trendy rynkowe, zasady wyceny sieci, aspekty podatkowe, pozyskiwanie finansowania na przejęcie.
7. Restrukturyzacja firm telekomunikacyjnych – łączenia i sprzedaże – kluczowe praktyczne, prawne i podatkowe aspekty mające na celu maksymalizację korzyści dla właścicieli.

Brzmi znajomo? Uczestnicząc w FORTEL 10. nie widziałem różnic pomiędzy segmentami rynku telekomunikacyjnego. Wręcz przeciwnie. Jestem przekonany, że pewne granice już dawno temu uległy przesunięciu a inne przestały istnieć. Z perspektywy możliwości rynkowych, pozostały jedynie dwa znaczące aspekty. Pierwszy to różnica skali (MiŚOT to średnio 2500 abonentów i 50 Klientów biznesowych, podczas gdy kablarze oscylują bliżej 10 – 15 tys.) a drugi to procentowy rozkład źródeł przychodu. Dla nas to wciąż internet. Dla polskiego kabla to duet sieci z telewizją. Jednak wschodzące technologie w niedalekiej przyszłości zatrą również i te granice. Śledźcie konieczne dalszy rozwój tego dużego segmentu rynku i przygotowania do kolejnych wydarzeń, o których będziemy Was informować na łamach iNEWS. I na pewno wypatrujcie FORTEL 11 w 2020 roku. Jak to mam w zwyczaju powtarzać – obecność obowiązkowa.

%d bloggers like this: