Big334

10 Ogólnopolskie Forum Operatorów Telekomunikacyjnych już za nami. Wydarzenie, które, podobnie jak wszystkie eventy tzw. branży kablowej, otworzyło moje oczy na szersze postrzeganie branży telekomunikacyjnej w Polsce. O wnioskach opowiem poniżej. Najpierw  wrócę myślami do samego przebiegu konferencji.

Co działo się w niedzielę? Tego nie wiem. Ale sądząc po nastrojach, panujących wśród uczestników, jubileuszowe Forum rozpoczęto w wielkim stylu. Nowoczesne i przestronne wnętrze Hotelu DoubleTree Hilton w Łodzi zaadoptowano pod potrzeby wystawców. Poniedziałek spędziłem jako słuchacz paneli branżowych (Miła odmiana od własnych wystąpień podczas MiŚOT Meeting czy opieki nad stoiskiem). Struktura rynku Telekomunikacyjnego, fakty i mity na temat technologii 5G, standardy badań mediów. Brzmi znajomo? Ale do tego wrócę za chwilę.

Merytoryka to jedno. Zadbano również o oryginalną rozrywkę i estetyczne wrażenia, prezentując uczestnikom muzyczny spektakl inspirowany współprodukowanym przez CANAL+ filmem „Zimna Wojna”, po którym zaproszono nas do stylizowanej kawiarenki, rodem z połowy XX wieku.

Kilka słów o cyberbezpieczeństwie i przedpremierowy pokaz serialu Yellowstone, ze stajni Paramount Network, były kolejnymi obowiązkowymi punktami programu. Jeśli ktoś dzieli mój serialowy gust (Peaky Blinders, Black Sails, Vikings, True Detective rządzą :)) na pewno znajdzie coś dla siebie w nowej produkcji z udziałem Kevina „Tańczącego z Wilkami” Costnera.

Poniedziałek zwieńczyła uroczysta gala, podczas której świętowaliśmy 15’lecie KINO Polska, nagradzaliśmy oklaskami laureatów nagrody Mocarz Kabla Polskiego i tupaliśmy nóżką do nieśmiertelnych hitów KOMBII.

Jeśli jeszcze nie widzieliście naszej krótkiej recenzji z pierwszego dnia FORTEL 10 – proszę bardzo. 

A to lista tematów z dnia drugiego. Przyjrzyjcie się im dokładnie a pewne wnioski nasuną się same.

Sala panelowa, dzień drugi:
1. Przedstawienie najnowszych trendów w cyberbezpieczeństwie na podstawie rocznego raportu CERT Polska.
2. Panel dyskusyjny: Finansowanie budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych plam, ze szczególnym uwzględnieniem gmin górskich i o podobnych właściwościach terenowych.
3. Pożyczka szerokopasmowa – finansowanie budowy lokalnych sieci szerokopasmowych.
4. 65 LAT TELKOM-TELMOR – życie zaczyna się po 60-tce. Rozwój technologii 2019.
5. Przyszłość telewizji kablowej – 1G, 5G, 10G.
6. Akwizycja przedsiębiorstw telekomunikacyjnych: trendy rynkowe, zasady wyceny sieci, aspekty podatkowe, pozyskiwanie finansowania na przejęcie.
7. Restrukturyzacja firm telekomunikacyjnych – łączenia i sprzedaże – kluczowe praktyczne, prawne i podatkowe aspekty mające na celu maksymalizację korzyści dla właścicieli.

Brzmi znajomo? Uczestnicząc w FORTEL 10. nie widziałem różnic pomiędzy segmentami rynku telekomunikacyjnego. Wręcz przeciwnie. Jestem przekonany, że pewne granice już dawno temu uległy przesunięciu a inne przestały istnieć. Z perspektywy możliwości rynkowych, pozostały jedynie dwa znaczące aspekty. Pierwszy to różnica skali (MiŚOT to średnio 2500 abonentów i 50 Klientów biznesowych, podczas gdy kablarze oscylują bliżej 10 – 15 tys.) a drugi to procentowy rozkład źródeł przychodu. Dla nas to wciąż internet. Dla polskiego kabla to duet sieci z telewizją. Jednak wschodzące technologie w niedalekiej przyszłości zatrą również i te granice. Śledźcie konieczne dalszy rozwój tego dużego segmentu rynku i przygotowania do kolejnych wydarzeń, o których będziemy Was informować na łamach iNEWS. I na pewno wypatrujcie FORTEL 11 w 2020 roku. Jak to mam w zwyczaju powtarzać – obecność obowiązkowa.