Panie Kierowniku, upał nam nie straszny!

Panie Kierowniku, upał nam nie straszny!

Big383

Na zewnątrz panuje wakacyjna aura, a rekordowe upały odnotowywane są w całej Polsce. Mimo to, zarówno na terenach miejskich, jak i mniej zurbanizowanych codziennie prowadzone są prace, których celem jest rozbudowa infrastruktury światłowodowej. Dzięki nim, jeszcze większa grupa odbiorców będzie posiadała szybki i niezawodny dostęp do sieci internetowej. Żar lejący się z nieba doskwiera jednak instalatorom, którzy podłączając dom abonenta, spędzają na pełnym słońcu nawet do kilku godzin dziennie.

FCA, jako prekursor techniki optycznej, posiada w swojej ofercie rozwiązania pozwalające skrócić czas instalacji w systemie napowietrznym. Idealnie sprawdzają się w tym przypadku kable abonenckie 2J ADSS w wersji pigtail lub patchcord. Kable te są przygotowywane w naszym laboratorium w różnych wariantach (np. długości czy typu złącza) i dostosowane do potrzeb Klienta. Dzięki ich wykorzystaniu monterzy oszczędzają czas związany z podłączeniem abonentów, gdyż nie muszą zdejmować ze stelaża zapasu kabla z mufą, który następnie trzeba zespawać i ponownie zawiesić na słupie. Korzystając z kabli abonenckich 2J ADSS w wersji pigtail lub patchcord monter po prostu podłącza kabel z zarobionym złączem do adaptera w mufo-przełącznicy FCA (FA-MP1 lub FA-MP5 – dostępna już na e-fca.com.pl). Następnie instalator powinien tylko wykonać zapas na stelażu i rozwiesić światłowód na kolejnych słupach, aż do domu abonenta.

mufa
Zdjęcie 1. Mufo-przełącznica FCA FA-MP1 z wyposażeniem w wersji białej

davZdjęcie 2. Mufo-przełącznica FCA FA-MP1 zamontowana na słupie w wersji czarnej

Na uwagę zasługują też możliwości, jakie daje zastosowanie kabla doziemnego abonenckiego MI-DAC (2J, 4J, 6J, 8J i 12J). Jego powłoka została przebadana na odporność na promieniowanie słoneczne UV. Jest to produkt certyfikowany, który posiada dodatkową funkcję instalacji:

  • z ziemi po słupie telekomunikacyjnym, poprzez wejście do mufo-przełącznicy, w celu zespawania,
  • tradycyjnego wyjścia spod gruntu i prowadzenia po elewacji budynku, aż do wejścia przez dedykowany przepust ścienny MI-DWE, który zapewnia bezpieczny promień gięcia oraz mocne przytwierdzenie kabla i jego stałej ochrony.

kabel

Opisane w artykule schematy instalacji mieliśmy okazję zaprezentować w formie praktycznej podczas ostatniej konferencji MiŚOT Meeting w Wiśle 😉

stoisko

Na szczegółowe pytania techniczne chętnie odpowie:

Sylwester Mytnik
Product Manager
@: s.mytnik@fca.com.pl
kom: 504 246 556

Opisane produkty dostępne są na naszej platformie sprzedażowej e-fca.com.pl


%d bloggers like this: