Polski Kapitał. Czym to się je?

Polski Kapitał. Czym to się je?

Big490b

Czym jest Znak Polski Kapitał?
Znak „Polski Kapitał” podkreśla lokalność usługi lub produktu oraz jest łatwym do odczytania symbolem. Wybierając taki produkt lub usługę, konsument ma pewność, że wybiera lokalny produkt i wspiera tym samym lokalny rozwój.

Skąd pomysł na taki Znak?
Historia Znaku „Polski Kapitał” sięga 2016 roku, kiedy to inicjatywa została powołana do życia. Widzimy, że konsumenci są nieświadomi, tego, jakie produkty i w naszym przypadku usługi kupują. Bardzo wielu z nich wybiera usługi w firmie, którą mają za polską, a ta już od dawna taka nie jest. Najlepszy ze wszystkich jest nasz branżowy przykład, czyli niegdysiejsza Telekomunikacja Polska, w głowach konsumentów to nadal nasza firma, zmieniło się tylko logo. Mało kto zagłębia się dalej, zresztą marketing tej firmy zadbał o to, by konsumenci tak właśnie odbierali przejęcie. Wiedzieli, jak duże znaczenie ma dla nas pochodzenie kapitału. Z badań przeprowadzonych przez Orlen wynika, że informacja o tym, że produkt czy usługa są polskie, zachęca do zakupu aż 87% z nas.
Do tego na naszym rynku obecni są globalni gracze, tacy jak chociażby Liberty Global (właściciel UPC), który kupił lokalne firmy. Dla klientów tych firm zmieniła się tylko nazwa na fakturze i nie zastanawiają się nawet, że jest to teraz zupełnie inny kapitał. Do tego dochodzi wszechobecna reklama umiejętnie manipulująca odbiorcami.
Znak powstał ze względu na świadomość tego, jaką mamy przewagę. To bardzo ważne, że jesteśmy lokalni, jesteśmy sąsiadami swoich abonentów. Musimy o tym tylko powiedzieć. To właśnie jest idea Znaku Polski Kapitał.

Dlaczego podkreślanie przez operatora, tego, że ma polski kapitał, ma sens?
Jak już wspomniałam, blisko 90% z nas decyduje się na zakup lokalnej usługi. Często w naszej branży mamy anglojęzyczne nazwy. Podkreślenie swojego pochodzenia jest niczym wyciągnięcie ręki i powiedzenie jesteśmy blisko siebie, działajmy razem. Media społecznościowe pokazują mi na co dzień, jak bardzo zmienił się świat i jak bardzo powinniśmy zmienić nasze do niego podejście. Dzisiaj nie wystarczy być dobrym w tym, co się robi. Dystans między firmą a abonentem bardzo się skurczył, jeśli chcemy dalej działać, musimy być blisko naszych klientów, podkreślać tę bliskość w każdy możliwy sposób. Dobrym sposobem na to jest udział w takich inicjatywach jak nasza. To oczywiście nie wszystko, ale jeden z wielu elementów, które pomagają osiągnąć zamierzone cele biznesowe.
W czasie ostatniego Inet Meeting miałam przyjemność prowadzić prelekcję, dotyczącą Polskiego Kapitału jej częścią był quiz, który miał pokazać, jak widzimy różne marki. Żeby pomiar był miarodajny, sięgnęłam po marki ogólnie znane głównie spożywcze, takie jak alkohole, czekolady, nabiał czy sklepy sprzedające sprzęt elektroniczny. Poziom znajomości wśród osób świadomych był bardzo niski. Oczywiście była tylko zabawa i nic w tym złego, że wydaje się nam, że Wedel to polska firma no, chyba że kupujemy akurat tę czekoladę, bo jest polska.

A nie jest?
Wedel to japoński koncern. Ta zabawa uzmysłowiła uczestnikom, jak łatwo jest dać się zmylić, będąc konsumentem. Dokładnie tak samo dzieje się z naszymi abonentami.

Jakie korzyści wynikają z przystąpienia do projektu?
Każda firma otrzymuje wydrukowany certyfikat w ramce z hologramem nazwą firmy, który można powiesić czy postawić w swoim BOK-u, dodatkowo umieszczamy opis firmy w katalogu dostawców na stronie http://www.polskikapital.org oraz adnotację w aktualnościach, a co najważniejsze prowadzimy profil na Facebook’u, gdzie cyklicznie umieszczamy informacje o firmie. Jest to więc reklama. Firma, która przystępuje do projektu, ma roczne prawo do korzystania ze Znaku w zasadzie w każdy sposób, pod warunkiem, że nie będzie to wpływało na dobre imię Znaku. Umieszczenie logo Polskiego Kapitału na stronie internetowej, w stopce maila czy materiałach marketingowych pozytywnie buduje markę każdej firmy uczestniczącej w projekcie.

Uczestnicy projektu to patrioci?
Patriotyzm gospodarczy zdecydowanie tak. Mamy za sobą kawał trudnej historii, jeszcze nie wszyscy rozumieją, jak ważne jest wsparcie lokalnego rozwoju. To absolutnie nie ma nic wspólnego z tym czy innym rządem. Bez względu na to, kto aktualnie stoi za sterami władzy, będziemy robić zakupy, chodzić do szkoły, lekarza, teatru czy kina. U nas to trochę przez te doświadczenia historyczne wszystko jest do góry nogami. To się na szczęście zmienia, jednak cały czas jesteśmy w procesie. Mamy za sobą szare lata, z pustymi pułkami sklepowymi i jedynie paczki z zagranicy były kolorowe. To tamten czas zbudował w nas mentalność, że to, co nasze jest złe, a to, co zagraniczne dobre, fajne, pożądane. Zachodnie wysokorozwinięte kraje swój sukces gospodarczy zawdzięczają w dużej mierze temu, że Francuzi, Niemcy czy Anglicy kupują przede wszystkim swoje lokalne produkty, to jest ich naturalny pierwszy wybór. My się tego dopiero uczymy, ale mamy przeszkodę w postaci trudności w odróżnieniu polskiej firmy od zagranicznej. Wiele koncernów jak chociażby wymieniony wcześniej producent czekolady podkreśla w swoich reklamach polską tradycję kontynuowaną od 1851 roku. Przekaz jest prosty i spełnia swoje zadanie. W naszych umysłach jest to polska firma.
Kupując polskie produkty (te prawdziwe), powodujemy, że aż 60% ceny, którą zapłaciliśmy, wraca do obrotu w postaci pośrednich lub bezpośrednich podatków. Te pieniądze zostają u nas, dzięki nim zostaną zbudowane parki, skwery, zostaną zatrudnieni np. nauczyciele, nasi sąsiedzi. Wybierając lokalne produkty, dajemy pracę naszym klientom, a oni nam. To droga dwustronna, oby jak najszybciej stała się autostradą. Dzięki temu nam wszystkim będzie się żyło dostatniej.

Jak dołączyć?
Najprościej wypełniając formularz zgłoszeniowy, na naszej stronie www.polskikapital.org/formularz podaje się dane firmy oraz poświadcza, że firma ma co najmniej 51% polskiego kapitału, co najmniej 71% podatków odprowadza w Polsce, oraz że siedziba jest w Polsce. My te oświadczenia następnie weryfikujemy i jeśli warunki są spełnione, przyznajemy certyfikat, który należy odnowić po roku.

~ Aleksandra Najdychor


 

AN.png

Aleksandra Najdychor – zajmuje się marketingiem dla operatorów oraz jest Projekt Menedżerem projektu Polski Kapitał.

e-mail: aleksandra@mobiledirect.com.pl
tel.: +48 536 608 300


 

Czytaj także:
INFRADATA + DIM

 

%d bloggers like this: