BlogBIG20200528c

Niestety obecna sytuacja utrzymująca się na całym świecie w dalszym ciągu nie pozwala na organizację dużych spotkań i konferencji w obiektach targowych czy hotelach. Na szczęście z dnia na dzień coraz szybciej przyzwyczajamy się do panujących warunków i sprawnie przechodzimy do sfery online. Na taki ruch zdecydowali się również ludzie z zespołu PROIDEA i sprawnie przenieśli spotkanie PLNOG do świata wirtualnego.

Czy takie wydarzenie można nazwać konferencją? Ciężko jednoznacznie klasyfikować spotkania online. Nie mamy tutaj bezpośrednich spotkań i relacji z druga osobą. Nie spotkamy się na wspólnym obiedzie, nie zadamy pytania z zapełnionej sali bezpośrednio do osoby prowadzącej. Na szczęście nie chodzi tutaj ani o nazwę, ani wspólną rozrywkę, a przede wszystkim o zdobywanie wiedzy i wymianę doświadczeń z ekspertami, a Ci naprawdę wiedzą jak dotrzeć do osób zainteresowanych.

Na wirtualnej scenie spotkać mogliśmy:

  • Łukasza Bromirskiego i Roberta Ślaskiego z tematem „Jak przejść z roli sieciowca posługującego się okiem nieuzbrojonym do sieciowca automatyzującego”
  • Łukasza Jachowicza z tematem „Zatruwanie źródła, czyli cache poisoning w praktyce”
  • Jakuba Leszewskiego  z tematem „Jak zbudować i zarządzać nowoczesną siecią WAN… przy pomocy Citrix SD-WAN Orchestrator”
  • Piotra Jabłońskiego z tematem „Praktyczny wstęp do uczenia maszynowego oraz sieci neuronowych”

Oraz

  • Macieja Lelusza z tematem „Automatyzacja konfiguracji środowiska VMware przy pomocy Terraform”

Z punktu widzenia osoby uczestniczącej w spotkaniu jako słuchacz bez chwili zastanowienia mogę polecić udział w kolejnych edycjach PLNOG Online. Sprawne przejścia pomiędzy rozmówcami, dobór tematów pozwalający na zgromadzenie naprawdę sporej grupy odbiorców, a przede wszystkim możliwość ciągłych rozmów na Slacku nie tylko pomiędzy uczestnikami, ale również bezpośrednio poprzez zadawanie pytań prowadzącym z powodzeniem zastępuje merytoryczny aspekt realnych, hotelowych konferencji.

Zapytacie pewnie, a co z rozrywką? Gdy oficjalny streaming zostaje wyłączony, a kamery organizatorów gasną, każdy z nas może chwycić szklankę ulubionego napoju i w spokoju analizować teorię, którą dopiero co przyswoił.

Do zobaczenia i usłyszenia na kolejnych wydarzeniach. Zarówno tych sieciowych jak i realnych, których nie możemy się doczekać!


 

Czytaj także:
WIRTUALNA KIKE
KONFERENCJE ONLINE