BlogBIG20200723b

~ Marcin Kuczera; LeoLabs

Pomysł narodził się dobre 3 lata temu jak nie dawniej. Zaczęło się od problemów z dostępnością urządzeń dla OLTów które używaliśmy (i nadal używamy). Aby skrócić tę historię napiszę tylko – że wówczas skontaktowałem się z fabryką która produkowała dla ówczesnego dostawcy i owa zrobiła mi urządzenie kompatybilne z naszymi OLTami.
Oczywiście – była to długa droga testów/poprawek itp, ale w końcu udało się. Lecz najważniejsze było to, że zagłębiłem się w OMCI, protokół który używany jest w GPON oraz XGSPON do wymiany wiadomości sygnalizacyjnych/konfiguracyjnych oraz przesyłania plików (np aktualizacja firmware) pomędzy OLT i ONT.
Jednak to mnie nie zaspokoiło, owszem, otrzymaliśmy działające urządzenie z naszym logo, ale miałem apetyt, aby mieć kontrolę nad wszystkim – czyli tak na prawdę nad oprogramowaniem.
W końcu udało się nawiązać kontakt z odpowiednimi osobami w firmie Realtek, która to jest producentem różnego rodzaju układów – tego chyba nie trzeba tłumaczyć, ale produkuje między innymi układy SoC dla GPON/EPON oraz po przejęciu firmy Cortina – również dla XGSPON.

A teraz mały przepis – co potrzebujemy żeby „usmażyć” ONTa ?

  • hardware, czyli tytułowego ONTa który składa się z SoC (system-on-chip), pamięci flash, modułu optycznego i sterownika do optyki, całość na płycie PCB zamknięta w obudowie,
  • To wersja uproszczona, tylko z 1x1G po stronie klienta. Dołożenie VOIP czy WIFI nieco bardziej komplikuje sprawę.
  • SDK – Software Development KIT – bardzo cenna, jedna z najważniejszych części całego projektu wraz ze stosem OMCI,
  • dokumentacja (często bardzo przydatna jak dochodzimy np do poziomu mrugania LED),
  • wiedza. Znajomość nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna tego, jak działa linux na IoT, oraz naturalnie – OMCI na różnych platformach,
  • dobrze wyposażony lab (różne OLTy),
  • fajnie mieć też sieć, do której można wstawić testowe urządzenia i sprawdzić w praktyce jak się zachowują, akurat mam te szczęście!

Nad adaptacją różnych ficzersów dla zachowania interoperacyjności w OMCI pracowałem dość długo, na tyle długo, że mogę uznać naszą wersję stosu OMCI (zmodyfikowana wersja producenta SoC) jako produkcyjną dla wielu środowisk.
Konieczne było też wprowadzenie pewnych zmian w innych obszarach SDK (np serwerze obsługującym webGui), co finalnie doprowadziło do powstania urządzenia, które poza wykorzystywaniem we własnej sieci – będzie dostępne w komercyjnie dla wszystkich chętnych.

W efekcie powstała realna alternatywa – na ONTy dla Dana, ZTE, Huawei, Zhone, Calix, Nokia czy co tam będzie potrzebne.
Oczywiście najlepiej gdy OLT jest odblokowany do obsługi obcych końcówek, ale też jesteśmy sobie w stanie poradzić gdy nie jest.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu ISP jeszcze nie jest świadome znaczenia dostępności wsparcia w zakresie oprogramowania, ale to się powoli zmienia i tanie terminale z „szarych” źródeł, bez wsparcia, powoli zaczynają być zastępowane sprzętem który takie wsparcie posiada.

Jaką taki sprzęt ma zaletę ?
Po prostu gdy coś nie działa, jest do kogo napisać w sprawie problemu i jego rozwiązania. Już pominę taki drobiazg, że podnosi to wartość sieci ! Otóż tzw „szare” ONTy z Chin dla potencjalnego nabywcy infrastruktury mają wartość zero.. zero albo i gorzej, bo to jest koszt wymiany/dostosowania do standardów nowego właściciela – a obsługa serwisowa tania nie jest.
Natomiast, urządzenia uniwersalne, a przede wszystkim ze wsparciem – mogą być stosowane nadal w sieci już przez nowego właściciela.

LEOX

A teraz konkretnie – urządzenie – ONT LXT-010G-D posiada 1 port 1G po stronie klienckiej i obsługuje wszelkie konieczne operacje na vlanach i multicastach.
W środku „siedzi” chipset Realtek RTL9601D – najnowsza wersja z serii jednoportowych, z dużym buforem pakietowym zapewniającym bezproblemowe wysycenie pełnego portu 1G w przypadku gdy źródło danych jest podłączone po 10G do OLT. Celowo usunięty został wyłącznik zasilania, przez co nie ma możliwości żeby go przypadkiem wyłączyć.
Złącze optyczne – standard dla europy – SC/APC, no i minimalne wymiary zarówno samego ONT ułatwiające instalacje w ciasnych miejscach (rozdzielnice) jak i zminimalizowane pudełka z zasilaczem mocno optymalizujące zajmowane miejsce w magazynie oraz torbie instalatora.

Urządzenia te są dostępne w xBest oraz bezpośrednio w LeoLabs – sales@leolabs.pl.

~ Marcin Kuczera; LeoLabs


 

Czytaj także
MIKROSKOP ELEKTRONICZNY JW5009N