BlogBIG20200806a

Pamiętacie końcówkę 2017 roku? Media rozpoczęły kampanię informacyjną na temat Ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Aż dziw bierze, że od tego czasu minęły aż 3 lata. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 roku i bez bicia można przyznać, wielu z nas nie było na nią przygotowanych. Bez wątpienia wielu z nas wciąż nie jest. Owszem, większość Operatorów zadbała o pewne środki bezpieczeństwa, usprawniając swoje systemy, wydzielając osobne pomieszczenia z ograniczonym dostępem w swoich biurach i stosując właściwe polityki prywatności na swoich stronach internetowych. Jak wielu z nas sprawdziło swoje zabezpieczenia w praktyce, chociażby za pomocą audytu certyfikowanego inspektora RODO?

Dzisiaj, w połowie 2020 roku Ustawa jest czymś naturalnym dla każdego kto prowadzi biznes, niezależnie od branży czy skali przedsięwzięcia. Jest ona jednak niezwykle istotna w telekomunikacji.
Niezależnie od tego czy posiadasz 300 czy 10 000 Klientów Twoim obowiązkiem jest zagwarantować bezpieczeństwo i tajność ich danych. To wiąże się z pewnymi konkretnymi wymogami i potencjalnymi zagrożeniami, które mogą przerodzić się niemałe kłopoty dla Twojego przedsiębiorstwa. Prawne? Oby nie. Organizacyjne? Z pewnością.

Dlatego dzisiaj zachęcamy Was do zapoznania się z kolejną bezkonkurencyjną przewagą systemu CRM net360. Przewagą, która rozwiąże wiele Twoich dotychczasowych problemów z utrzymaniem standardów RODO.


 

Czytaj także:
WDRAŻAMY WE WRZEŚNIU
GDZIE UCIEKA KASA