Ubiquiti airFiber60

Ubiquiti airFiber60

Ubiquiti Networks na początku 2020r. zaprezentowało nową gamę rozwiązań bezprzewodowych pracujących w częstotliwości 60GHz. Dodatkowo urządzenia zostały wyposażone w moduł radiowy pracujący w częstotliwości 5GHz, który pełni rolę linku backupowego (failover). Nowe rozwiązania pojawiły się w każdej z trzech linii produktów:

UniFiBulding-to-Building (UBB)
AirMaxGigaBeam (GBE)
AirFiberairFiber 60 (AF60)


PRACA NA CZĘSTOTLIWOŚCI 60 GHz


Wprawdzie urządzenia pracujące w częstotliwości 60GHz są niezwykle wydajne, ale trzeba pamiętać, że są bardzo podatne i wrażliwe na zmienne warunki pogodowe – im wyższa częstotliwość tym większe tłumienie. Nowe radiolinie od Ubiquiti Inc. są wyposażone w typowo kierunkowe anteny i dzięki temu możemy zestawić bardzo precyzyjny link. Natomiast na szczególną uwagę zasługuje drugie, awaryjne radio pracujące w częstotliwości 5GHz. Zapewnia to nam łącze backupowe w sytuacji, gdy np. warunki pogodowe doprowadzą do rozłączenia linku na 60GHz. Wprawdzie spada wówczas jakość transmisji, ale łącze w dalszym ciągu utrzymuje stabilność.


Ubiquiti AirFiber 60 (AF60)


Nowa radiolinia Ubiquiti AF60 to typowe rozwiązanie punkt-punkt, które jest dedykowane do pracy na maksymalną odległość 2km. Jak już wcześniej wspomniałem radiolinia została wyposażona w dwa moduły radiowe: 60GHz z zyskiem 38dBi oraz 5GHz z zyskiem 11dBi. Maksymalna, łączna moc transmisji TX (5/60 GHz) wynosi 25dBm, a jeśli uwzględnimy szerokość kanału 2160MHz dla 60GHz, wówczas możemy osiągnąć przepustowość rzędu 1,8 Gb/s. Dodatkowo AF60 został wyposażony również w moduł GPS. Oczywiście postanowiliśmy (www.batna24.com) sprawdzić możliwości arFiber60 w terenie.

Środowisko testowe

Testy wydajności były jak najbardziej wiarygodne, postanowiliśmy przeprowadzić testy w terenie. Link został zestawiony w odległości 1,5km w przepięknych okolicach Częstochowy.

Schemat sieci testowej

Żeby jak najlepiej zobrazować w jaki sposób wykonywaliśmy testy przepustowości Ubiquiti arFiber 60 Ghz, poniżej przedstawiamy schemat sieci, który zestawiliśmy w warunkach terenowych.
W testach wykorzystaliśmy następujące urządzenia:

2x Ubiquiti airFiber60 (AF60)
2x MikroTik hEX S (RB760IGS)
4x Extralink AGM 12V 9Ah (akumulator)


KONFIGURACJA airFiber60


Zanim przejeździmy do testów wydajności, warto wiedzieć jak zostały skonfigurowane urządzenia. Co najważniejsze! Po pierwsze zaktualizowaliśmy firmware do wersji GP.V 2.3.1

Następnie ustawiliśmy tryb pracy Access Point z SSID: „batna24.com AF60_Test„, wybraliśmy kraj Polska, kanał pracy dla 60GHz ustawiliśmy na 64800MHz, przy szerokości kanału 2160MHz.
Z kolei dla łącza zapasowego 5GHz, ustawiliśmy kanał 5120MHz (poza DFS) z szerokością 80MHz. Output Power został ustawiony na 25dBm.

Siła sygnału – dowizowanie anten

Zanim zaczęliśmy testować wydajność Ubiquiti AirFiber 60, należało precyzyjnie ustawić anteny (dowizować). Z uwagi na wysoką częstotliwość, która wynosiła aż 64,80GHz, wydawałoby się, że będzie to bardzo mozolny proces. Natomiast, ku naszemu zaskoczeniu udało się w bardzo szybki i sprawny sposób ustawić sygnał -65dBm przy częstotliwości 60GHz, a odległość wynosiła prawie 1,5km. Warto również zwrócić uwagę, że ustawialiśmy anteny w warunkach terenowych, gdzie nie mieliśmy stabilnego punktu mocowania. Zresztą wszystko to widać na naszym wideo.


WYDAJNOŚĆ Ubiquiti airFiber60


Testy prędkości przeprowadziliśmy w dwóch etapach:

  1. Wbudowany mechanizm Ubiquiti SpeedTest – Transmit, Receive, Duplex (Duration = 30 sekund)
  2. MikroTik Bandwidth Test
    • Protokół TCP – receive, send, both
    • Protokół UDP – receive, send, both

Ubiquiti Speed Test

Transmit 1002,14Mbps (1Gbps!)

Receive 978,34Mbps

Duplex 839,66Mbps / 826,97Mbps

Mikrotik Bandwith Test – UDP

Receive 971,4 Mbps

Send 972Mbps

Both 873,8Mbps / 864,4Mbps


PODSUMOWANIE I WNIOSKI


W ramach podsumowania.Uzyskane wyniki testów przepustowości w warunkach polowych są na prawdę imponujące. Ubiquiti Inc. stanęło na wysokości zadania i świetnie się odnalazło w linii produktów na 60GHz. Przy odległość 1,5km udało się uzyskać przepustowość ok 1,8Gbps (w dwie strony). Dodatkowo opcja failover na 5GHz to unikat w rozwiązaniach pracujących w tak wysokiej częstotliwości (60GHz). Jak już wiecie, im wyższa częstotliwość, tym wyższe tłumienie. AirFiber60 testowaliśmy przy słonecznej, bezdeszczowej aurze, a przecież zbliża się czas kiedy opady zarówno deszczu jak i śniegu staną się standardem. W związku z tym warto mieć zapasowy link (5GHz), który podtrzyma stabilność naszego łącza, a przecież w paśmie 5GHz udało nam się przesłać ponad 400Mbps! Generalizując. Rozwiązanie Ubiquiti airFiber60 jest rozwiązaniem godnym polecenia! Jest to idealny przykład jako łącze backupowe dla rozwiązań światłowodowych w aglomeracji miejskiej, gdzie nie wszędzie można zrealizować łącze światłowodowe, nawet na 1,5 – 2km. AF60 to również świetne rozwiązanie dla operatorów ISP, którzy chcą zapewnić bardzo stabilne łącze dla klientów biznesowych. Brawo Ubiquiti Networks!!!


Odwiedź także:
https://www.batna24.com/pl

%d bloggers like this: