Ponieważ iNEWS to tygodnik tworzony przez ludzi z branży dla ludzi z branży. Dlatego coraz częściej sięgamy po Wasze opinie, doświadczenia i tworzymy nasze publikacje w oparciu o interakcje z Wami, Waszymi pracownikami, a nawet z potencjalnymi klientami. Badamy biura obsługi klienta, monitorujemy rebranding i reklamy marek i wprowadzane przez Was strategie sprzedażowe. Staramy się być nie tylko opiniotwórczy, ale przede wszystkim relacjonować opinie, wydarzenia i zmiany rynkowe. Dlatego właśnie niejednokrotnie perspektywa iNEWS to Wasza perspektywa.

To jaki był rok 2020?

Naszą zdanie poznacie w kolejnym wydaniu. W dzisiejszym prezentujemy Wam opinie znajomych z branży, nie tylko operatorów. Po przeprowadzeniu wielu rozmów telefonicznych i „przepuszczeniu” nagrań przez redaktorski filtr (oczywiście bez cenzury :)), oddaję w Wasze ręce opinię branży telekomunikacyjnej o mijającym 2020 roku. To jaki był ten rok 2020?


„Poza tym co w 2020 oczywiste, na pewno spory niepokój wzbudziły zmiany w prawie, zarówno te już wprowadzone jak i zapowiadane. Te zmiany wciąż ewoluują, są poprawiane w ostatniej chwili i tak na prawdę do momentu opublikowania, możemy spodziewać się dosłownie wszystkiego. Oczywiście w ten kontekst wpisują się również daleko idące zmiany w PT, a właściwie zastąpienie PT poprzez PKE (które w ostatniej chwili zostało przesunięte na inny termin), jak również zmiana praw konsumenta – to wszystko powoduje, że wiele „lampek ostrzegawczych” świeci się wyjątkowo intensywnie. Z mojej perspektywy, są to chyba największe wyzwania 2020 roku, które będą nam z pewnością towarzyszyły w kolejnym, 2021. W szeregu z problemami nie wymieniam kwestii technicznych czy technologicznych, bo branża telko u swoich fundamentów jest wybitnie techniczna i jestem przekonany, że z tym sobie świetnie poradzimy. Z kolei po stronie pozytywów zdecydowanie wyróżnia się wzrost sprzedaży, który było widać już w kwietniu/maju. Natomiast szczególnie widoczne jest to w ostatnim kwartale. Przyznam, że aż takich wyników nie odnotowaliśmy nigdy wcześniej. A nowy rok? Cóż. Nasza branża od lat wykazuje wyjątkową zaradność, zatem wystarczy nam zdrowie, spokój i rozsądek. Resztę ogarniemy. Byle nikt nam za bardzo nie przeszkadzał.”

~ Tomasz Falkowski FALCONN (marka ŁAP NET)


„Szaleństwo 2020, w dobrym tego sformułowania znaczeniu, zaczęło się gdy wszyscy w taki czy inny sposób wdrożyli w swoją codzienność OnLine. To i brak bezpośredniego kontaktu z uczestnikami konferencji czy eventów, sprawiło, że nasze działania również przenieśliśmy do sieci. Sporo pracy przysporzyły również galopujące zmiany prawne, zarówno tzw. rozporządzenia Covidowe, zmiany w powstającym Prawie Komunikacji Elektronicznej czy Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W tych obszarach jeszcze sporo wyzwań przed nami.
W nowym roku życzę sobie i Wam zdrowia, oraz „ludzkich” przepisów, ustawionych frontem do przedsiębiorców. Regulacji, które nie są wpisywane w kodeksy, a dopiero potem testowane na żywym organizmie. A po trzecie, aby każdy mógł w spokoju rozwijać swój biznes i abyśmy wszyscy mogli o tym porozmawiać podczas, miejmy nadzieję, następnej konferencji „na żywo”

~ Dariusz Fudala SAYF


„Co dobrego? Urodził mi się syn (oczywiście wszyscy Michałowi gratulujemy) :). Co mnie zmartwiło? Praca ustawodawcy i jego ingerencja w system sprawiedliwości. Jednocześnie, pomimo piętrzących się pod nogami przedsiębiorców trudności, upatruję duże szanse na rozwój branży telekomunikacyjnej we wciąż postępującej cyfryzacji. Byle na Waszej przeszkodzie nie stanęła niepewność prawna i obecny chaos legislacyjny.
Na 2020 życzę Wam powrotu do normalności, owocnych kontaktów bezpośrednich, za którymi wszyscy tęsknimy.”

~ Michał Latuszewski KLARP


„2020 nie był najlepszy. Można rzec, że dla branży był fatalny. Zawzięta konkurencja rynkowa sprawiła, że opłacalność sprzedawanych usług bardzo spadła. To mocne obciążenie w sytuacji, gdy wciąż inwestujemy w większą przepływność i nowoczesne technologie przesyłu. Jednak największym ciosem dla branży okazał się przegrany proces Vectry na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnie to problem Telewizji Kablowych, jednak wkrótce może przerodzić się w rzeź niewiniątek również na rynku ISP. Roszczenia będą sięgać nawet 10 lat wstecz. To duży cios po 30 latach walki o unormowanie prawa w tym zakresie. Kolejnym kamieniem do plecaka był kompletny brak spotkań branżowych, które w mniejszym lub większym stopniu były motorem napędowym branży i szansą na coś dobrego.
Gorąco życzę wszystkim, abyśmy zaczęli działać wspólnie w stronę posiadania faktycznego wpływu na obraz telekomunikacji w Polsce. Życzę nam, aby integratorzy, izby i stowarzyszenia, powołane do życia przez nas i dla nas, wreszcie zaczęły aktywnie i stanowczo działać na rzecz naszych praw, rentowności i przyszłości branży.”

~ Tadeusz Marczewski ASTRAL MEDIA


„Dla nas rok 2020 to rok nowych szans wygenerowanych przez zwiększenie komunikacji biznesowej OnLine i pracy zdalnej. A to coś do czego byliśmy przygotowani od zawsze, podobnie jak działanie E-Sądu. Pandemiczne perturbacje i rynkowa trudność w utrzymaniu płynności spowodowały, że ISP ze zwiększoną świadomością sięgnęli po usługi windykacyjne i zaadoptowali zautomatyzowane rozwiązania względem swoich dłużników. Wcześniej wszystkim brakowało na to czasu. Teraz schylanie się po własne, należne pieniądze stało się koniecznością.
Zdrowia. Tego chyba wszyscy będziemy sobie życzyć w sylwestrowy wieczór. Dodajmy do tego odrobinę radości, spokoju, rodzinnego szczęścia i stabilnych biznesów, a wtedy wszyscy będziemy spokojni o nadchodzący 2021.”

~ Adrian Olkis EPULEGAL


„Ten rok był dla nas przełomowy. Wzrost sprzedaży okazał się znaczącym i chyba jedynym pozytywnym rezultatem rzeczywistości pandemii. Jednak punktem zwrotnym roku 2020 było dla nas sfinansowanie projektu we współpracy z NEXERĄ, który zupełnie zmienił optykę naszych działań. Z perspektywy półrocza mogę śmiało ocenić tę decyzję in plus. To dla nas nowe wyzwania, ale i nowe możliwości.
W 2020 życzę Wam i sobie powrotu do normalności. Jak już to się uda, to wszystko inne pójdzie z górki.

~ Michał Wiśniewski UNINET


Przed nami jeszcze wiele trudnych momentów i chwil triumfu. Jak mawiał klasyk „Nic, co dobre łatwo nie przychodzi”. 2020 można śmiało uznać za najtrudniejszy rok XXI wieku. Oby kolejny pozwolił nam wrócić do starych, dobrych czasów i dał nam więcej szans na zadbanie o przyszłość branży. Może o 3 tygodnie za wcześnie, ale jednak – Szczęśliwego Nowego Roku 🙂


Czytaj także:
ZMIANY WE WZORACH UMÓW DLA ISP