~ Marta Tyc 4change Akademia Biznesu

W obecnych czasach to zdanie pada często z ust pracodawców i wiąże się z różnymi emocjami obu stron. Jedni cieszą się z oszczędności czasu przeznaczanego na dojazd, kilku chwil dłużej w łóżku, a przede wszystkim swobody, która nie zawsze dobrze wróży, ale daje dużo pozytywnych emocji! Natomiast inni odczuwają stres i niepewność, bo dzieci, bo trudno zorganizować się w małym pomieszczeniu, gdzie wszystko rozprasza czy przeszkadza. Czują potrzebę spełniania domowych obowiązków lub oczekiwań rodziny, zamiast realizacji zadań z pracy, gdy Szefa nie ma obok.

Praca zdalna może być przywilejem, jeśli dobrze się ją zorganizuje. Ale także małym koszmarem. Jak zaplanować dzień, kiedy jednocześnie jesteś w pracy i w domu?

Ustal dzień pracy

Określ ramy czasowe swojej pracy, po to żebyś nie miał poczucia, że jesteś cały dzień w pracy. Po zakończonym dniu pracy wyłącz komputer, nie zostawiaj go załączonego „w razie co” a telefon służbowy wycisz. To pozwoli Ci poczuć, że byłeś w pracy i pewien etap dnia minął, będziesz mógł włączyć swój luźniejszy tryb domowy. W przypadku, gdy domownicy oczekują od Ciebie przerwy na zabawę, spacer czy przygotowanie obiadu – ustal to wcześniej z Szefem i spróbuj pracować w dwóch określonych blokach z przerwą, która pozwoli Ci zadbać o rodzinę i siebie, jednocześnie realizując cele i zadania zawodowe.

Zapomnij o pracy zdalnej w piżamie!

Praca w piżamie, może być pułapką – wygląd i przygotowanie określa nastrój, co przekłada się na efektywność pracy. Ubierz się wygodnie, ale jednocześnie tak, aby zmobilizować się do tego, co powinno zostać zrobione.

Zorganizuj sobie miejsce pracy

Ważne jest by móc oddzielić się od reszty domowników chociaż symbolicznie, jeśli w tym samym czasie przebywają w domu. Twoje miejsce może być niewielkim stolikiem w pokoju, najważniejsze by znajdowały się tam rzeczy niezbędne do Twojej pracy. Komputer czy telefon to raczej oczywiste, jednak przygotowanie wcześniej przekąski czy szklanki z wodą może zminimalizować ilość czasu przeznaczanego na rozpraszające wycieczki do kuchni. Jeżeli przewidujesz rozmowę z kamerą, a przebywasz w tym samym pomieszczeniu z innymi domownikami, oddziel się od nich symbolicznie oraz użyj tła, by zminimalizować dostęp pozostałych współpracowników do Twojej domowej przestrzeni. Zadbaj o odpowiednie krzesło, fotel, który nie będzie powodował dyskomfortu związanego z pozycją czy bólem nadgarstka. Zmieniaj pozycję, stosuj krótkie ćwiczenia rozciągające, aby pomóc swojemu ciału w codziennej pracy przy komputerze czy telefonie w określonej, wymuszonej pozycji.

Sprawdź jakość łącza Internetu oraz niezbędny sprzęt do komputera

 To spowoduje, że nie będziesz się stresować z powodu zerwanego połączenia z klientem czy wideokonferencji z Szefem. Odpowiednie słuchawki, wyciszające tło a pozwalające utrzymać kontakt z rozmówcą mogą znacznie ułatwić funkcjonowanie w pomieszczeniu, gdzie przebywają domownicy.

Stwórz listę zadań i priorytetów

Lista zadań i priorytetów pozwala na lepszą kontrolę czasu i organizację. Wcześniej przygotowana lista pozwala przygotować Twój mózg na całodzienną pracę i lepsze skupienie się nad wykonywanymi obowiązkami. Często powoduje bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy i więcej „odhaczonych” punktów. W przypadku, gdy lubisz pracę w krótkich sprintach – stosuj technikę Pomodoro. Włoska technika pracy określa 45 minutowe bloki, w których intensywnie zajmujesz się zawodowymi zadaniami, potem przewidziana jest chwila przerwy – na krótką rozmowę, spojrzenie w okno, głęboki oddech. Po 5min następuje powrót do pracy i kolejne 45 minut koncentracji na pracy. Powodzenia!


Czytaj także:
3 BŁAHE PROBLEMY…
KILKA PRZEMYŚLEŃ O TYM…