Dziś do naszego warsztatu trafił router Xiaomi AloT AC2350, produkt został wyposażony aż w siedem anten – jedna z nich to antena AloT, której zadanie polega na wykryciu akcesoriów Xiaomi dostępnych w naszym domu. Urządzenie zapewnia przesyłanie danych sięgające prawie 2200Mbps, a dzięki technologii MU-MIMO router gwarantuje wysoką wydajność połączenia bezprzewodowego. Xiaomi AC2350 działa w standardzie Wi-FI 5 i pracuje na procesorze Qualcomm QCA9563 SoC, a 128MB pamięci RAM umożliwia podłączenie do 128 urządzeń jednocześnie. Wszystko to brzmi obiecująco, ale czy tak rzeczywiście jest? Sprawdźmy.


Prezentacja Xiaomi MI AloT AC2350


Jak już wcześniej wspominaliśmy, urządzenie łącznie zostało wyposażone w siedem zewnętrznych anten MU-MIMO, gwarantujących stabilne połączenie. Wbudowana antena AloT za pomocą jednego kliknięcia automatycznie wykrywa i łączy się z urządzeniami Xiaomi znajdującymi się w budynku w ramach systemu Smart Home. Z przodu Xiaomi AloT AC2350 znajdziemy dwie diody LED – jedna do obsługi urządzenia, druga do weryfikacji połączenia z Internetem. Z tyłu urządzenia znajduję się otwór do restartowania, złącze zasilania oraz cztery porty, gdzie jeden z nich to port WAN, a trzy pozostałe to porty LAN, każdy z nich jest gigabitowy. Router dzięki technologii dwukanałowej 2,4 GHz (450Mbps) oraz 5 GHz (1733Mbps) jest w stanie osiągnąć prędkość do 2183 Mbps.

Azjatycki producent Xiaomi jest dobrze znany z dobrej jakości wykonanych urządzeń i w tym przypadku nie jest inaczej. Xiaomi MI AloT AC2350 jest zbudowany z matowego czarnego plastiku, który został doskonale zmontowany. Nie zaobserwujemy tutaj w obudowie żadnych przerw, luzów czy innych typowych problemów dla tego typu urządzeń. Warto również zwrócić uwage na dużą liczbę otworów wentylacyjnych, które znajdują się zarówno na górze obudowy routera jak i na spodzie urządzenia. AC2350 jest bardzo dobrze chłodzone i podczas testu ani razu nie przekroczyło temperatury pokojowej.


Specyfikacja Xiaomi MI AloT AC2350


Przechodząc do specyfikacji należy wspomnieć o chipsecie Qualcomm QCA9563 SoC, który jest odpowiedzialny za przekazywanie danych zarówno dla portów Gigabit Ethernet jak i dla dwuzakresowego Wi-Fi. Wbudowane 128MB pamięci RAM pozwala na jednoczesne podłączenie do 128 urządzeń, zachowując przy tym stabilną transmisję danych dla każdego urządzenia. Dzięki technologii dwukanałowej 5GHz (2183Mbps) i 2.4GHz (450Mbps) router jest w stanie osiągnąć prędkość przesyłania danych do 2183Mbps.


Konfiguracja i instalacja Xiaomi MI AloT AC2350


Proces instalacji i konfiguracji routera przebiega szybko i intuicyjnie. Po podłączeniu kabla sieciowego do złącza WAN pojawia się sieć Wi-FI, do której należy się podłączyć. W przypadku korzystania z komputera stacjonarnego lub laptopa interfejs sieciowy powinien się włączyć automatycznie w naszej przeglądarce. Następnie należy przejść przez kilka prostych kroków instalacyjnych.

  • Wybrać język
  • Wybrać swój region
  • Ustawić hasło do sieci Wi-Fi

Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie kontrolki na routerze zmienią się na kolor niebieski.

*W przypadku niepojawienia się interfejsu sieciowego należy wpisać w przeglądarkę następujący adres IP jest to 192.168.31.1 lub 192.168.28.1.


Instalacja WWW


Po zainstalowaniu i zalogowaniu się do panelu administratora zyskujemy dostęp do wszystkich ustawień. Główne menu jest podzielone na pięć sekcji: Pierwsza sekcja zawiera ogólne informacje o routerze, tutaj możesz zmienić nazwę sieci oraz hasło. Druga sekcja odpowiada za zmianę typu połączenia, prędkości portu WAN oraz zmiany adresu MAC.W dziale bezpieczeństwa znajdziemy informacje o logowaniu, czy zmianę hasła do panelu ustawień. Czwarta sekcja jest to punkt sieci lokalnej. Ostatnia sekcja odpowiada za zmianę języka, aktualizacją oprogramowania.

Router Xiaomi MI AloT AC2350 można również skonfigurować za pomocą mobilnej aplikacji MI-FI, dostępnej na smartfony z systemem Android i iOS. Procedura instalacji i konfiguracji jest dokładnie taka sama jak powyżej.

UWAGA: Po pierwszym uruchomieniu zalecamy wykonać aktualizację oprogramowania do najnowszej wersji oprogramowania routera.

Poza tym Xiaomi przygotowało bardzo przyjemną aplikację, która całkowicie powiela funkcje interfejsu internetowego. Na ekranie głównym możemy od razu zobaczyć jakie urządzenia są podłączone do sieci, możemy również stworzyć sieć dla gości, spojrzeć na aktualną prędkość i przeprowadzić test prędkości.


Inteligentna antena AloTInteresują Cię wyniki testu Xiaomi MI AloT AC2350?

Przejdź do oficjalnej strony Batna