~Leszek Błaszczyk, Batna24

poprzednim artykule mieliśmy okazję wykonać testy UniFi Dream Machine. Tym razem zajmiemy się Maszyną Marzeń, ale w wersji PRO – UDM-ProUniFi Dream Machine Pro to profesjonalne, uniwersalne urządzenie, które łączy w sobie funkcje bramy zabezpieczającej, przełącznika, kontrolera sieciowego oraz rejestratora wideo!


Specyfikacja Ubiquiti UDM-Pro


UniFi Dream Machine Pro (UDM-Pro) to uniwersalne urządzenie 1U przeznaczone do montażu w szafie serwerowej. Generalnie urządzenie jest dedykowane dla małych i średnich firm, ale znajdzie również zastosowanie u klientów indywidualnych. Jak już wspomniano wczesniej, UDM-Pro to kolejne urządzenie typu all-in-one od Ubiquiti Inc., które łączy w sobie cechy switcha, kontrolera, bramki bezpieczeństwa oraz rejestratora wideo. Producent wyposażył urządzenie w czterordzeniowy procesor Quad ARM Cortex-A57 o taktowaniu 1,7GHz, 4GB pamięci systemowej DDR4 oraz 16GB wbudowanej pamięci flash eMMC.

Profesjonalna Maszyna Marzeń

Ubiquiti Inc. wyposażyło UDM-Pro w szereg przydatnych funkcji. Oprócz kontrolera UniFi oraz 8-portowego, gigabitowego przełącznika sieciowego, mamy również do dyspozycji bramę bezpieczeństwa oraz rejestrator wideo oparty o UniFi Protect. Ogromnym plusem jest możliwość zamontowania dysku twardego 3,5″ (oraz 2,5″), na którym rejestrujemy zdarzenia z naszego systemu monitoringuUDM-Pro, jak przystało na profesjonalne rozwiązanie, został również wyposażony w dwa porty 10G SFP+ oraz jeden port LAN 10G, dzięki temu uzyskujemy bardzo dużą wydajność podczas stackowania urządzeń, bądź też możemy podłączyć się do bardzo szybkiego źródła Internetu poprzez port WAN. Przepustowość IPS/IDS na poziomie 3,5Gb/s (zmierzone za pomocą iperf3), zapasowe zasilanie w postaci złącza USP-RPS DC i interfejs Bluetooth BLE to kolejne elementy, które ewidentnie przemawiają na korzyść Profesjonalnej Maszyny Marzeń.


Zaawansowany Firewall


Ubiquiti UDM-Pro posiada również bardzo zaawansowany firewall. Idealnie sprawdza się jako system, który zapobiega włamaniom (IPS) jak również system detekcji włamań (IDS). Trzeba przyznać, że w bardzo łatwy sposób można dostosować odpowiedni poziom zabezpieczeń względem:

  • zabezpieczeń przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem
  • ochrona Point-to-Point (PtP)
  • ochrona przed atakami hakerów
  • ochrona ruchu internetowego
  • ochrona strony internetowej

Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro automatycznie skanuje wszystkie punkty końcowe (klienci) podłączone do naszej sieci, a następnie identyfikuje potencjalne zagrożenia i słabe punkty bezpieczeństwa. Kolejna przydatna funkcja to Honeypot, dzięki której, urządzenie moze wykrywać złośliwe oprogramowanie, robaki oraz inne rodzaje złośliwego ruchu, próbujące przeskanować naszą sieć w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach.
Nie zabrakło również filtrów DNS (trzy poziomy filtrowania) – można blokować ruch z witryn, które wyłudzają informacje lub też publikują treści dla dorosłych.
Jako wisienkę na torcie mamy do dyspozycji filtrowanie GeoIP, czyli blokowanie połączeń wychodzących i przychodzących od/do konkretnego kraju. W celu zablokowania wybranego kraju, możemy skorzystać z gotowych map zagrożeń UniFi.


UniFi Protect


UniFi Dream Machine Pro zostało również wyposażone w oprogramowanie UniFi Protect, dzięki czemu mamy niezwykle wygodny system monitoringu kamer UniFi, wraz z pełnym, zdalnym dostępem do graficznego interfejsu użytkownika.
Oczywiście nie potrzebujemy żadnych licencji, hostingu, przekierowania portów lub też opłat za wsparcie.

Live View

Ubiquiti Inc. już nas przyzwyczaiło do wygody. Tak też jest w przypadku UDM-Pro i genialnego oprogramowania UniFi Protect, które jest domyślnie dostarczane razem z urządzeniem.
W bardzo łatwy sposób uzyskać dostęp do nagrań w trybie live view. Można wyświetlić obraz aż z 20 kamer jednocześnie (w jednym oknie), mając dostęp do poglądu w trybie rzeczywistym. Można również szybko uzyskać dostęp do …


Czytaj także:
NA PEŁNYM GAZIE