~Leszek Błaszczyk, Batna24

Urządzenia sieciowe o specjalistycznym przeznaczeniu ciężko porównywać z klasycznymi, biznesowymi odpowiednikami. Dlatego też router RUT955 od firmy Teltonika to po prostu odmienna klasa sprzętu w zestawieniu z propozycjami Mikrotik, Ubiquiti Networks, Cambium Networks, Aruba czy Cisco. Przemysłowy router mobilny LTE Cat 4, bo tak urządzenie określane jest przez litewskiego producenta to kompaktowa, ale wytrzymała konstrukcja z niezbędnymi interfejsami i łącznością LTE. Bazuje na zaawansowanej płycie głównej i systemie RutOS stwarzającym dodatkowe funkcje oprogramowania. Szerokie możliwości sprzętu zaprojektowanego do licznych zastosowań z kategorii automatyki przemysłowej, transportu czy smart house sprawdzają się doskonale. Dopracowany system zarządzania zdalnego RMS rozszerza możliwości urządzenia. Na Teltonika RUT955 decydują się profesjonaliści świadomi swych potrzeb, potrafiący skorzystać z bogactwa możliwości oferowanych przez z pozoru prosty router. 

Teltonika Rut955Teltonika Rut955

Kompaktowa obudowa z solidnym wnętrzem

Router ma stosunkowo niewielkie wymiary pozwalające na użycie nawet przy mocno ograniczonej przestrzeni. Solidna obudowa z możliwością mocowania kryje w sobie dwie płyty z szeregiem funkcjonalności. Pierwsza z nich bazuje na chipsecie Atheros AR9344-DC3A z CPU 74Kc MIPS 533MHz, RAM 128 MB DDR2, FLASH 16 MB SPI Flash. Wyposażona jest w port USB 2.0, złącze PCI Expres, kartę WiFi pracującą w standardzie 2.4GHz 802.11n MIMO 2×2, a także złącza GPIO i UART. Na drugiej płytce kluczową rolę pełni modem LTE kategorii 4 zapewniający obsługę dwóch kart SIM i prędkość do 150Mbps/50Mbps. Interfejsy 4 x Ethernet, cyfrowe i analogowe I / O, RS232, RS485, GNSS – GPS, a także microSD i USB zapewniają różnorodne scenariusze zastosowań biznesowych i przemysłowych.

Połączenie LTE o wysokiej niezawodności

Router RUT955 pozwala na stworzenie redundantnego połączenia LTE w celu zapewnienia maksymalnej niezawodności łączności z siecią Internet oraz komunikacji z urządzeniem. Jest to możliwe dzięki obsłudze dwóch kart SIM. Połączenie jest dostępne zamiennie, w określonych sytuacjach łącze z wybranej karty zamieniane jest na drugie. Można zastosować na przykład karty od dwóch różnych operatorów, by ograniczyć sytuacje braku transmisji związane ze słabym zasięgiem czy wyczerpaniem się limitu danych. Przełączenie na alternatywną kartę SIM następować może w sytuacjach:Pogorszenia się sygnału sieci komórkowej,Wyczerpania limitu danych albo SMS,Utraty połączenia albo błędów z nim związanych,Wykrycia połączenia w roamingu.To, które scenariusze są obsługiwane, zależy od decyzji osoby konfigurującej urządzenie. Dodatkowo router ma możliwość pracy w trybie Dual WAN, gdzie jeden z portów Ethernet dostarcza połączenia z siecią, natomiast modem LTE może być traktowany jako podwójne połączenie zapasowe. Warto zauważyć, że zgodnie z przeprowadzonymi testami lepsze parametry połączenia z siecią LTE dla podłączonego komputera uzyskiwane są przy przewodowej konfiguracji LAN, a nie połączenia WiFi. Może być to jednak wynik wpływu czynników zewnętrznych, które nie zostały odpowiednio zweryfikowane.

Teltonika RUT955 portyTeltonika RUT955 porty

Szerokie możliwości wielu interfejsów RUT955

Fizyczne interfejsy routera umożliwiają współpracę z wieloma sprzętami, weryfikację ich działania, a także podłączenie do sieci innych urządzeń sieciowych. Są to wspomniane wcześniej:

 • 4 porty FastEthernet:
  • 1 x WAN port z możliwością konfiguracji jako LAN – 10/100 Mbps, zgodny z IEEE 802.3, IEEE 802.3u, auto MDI/MDIX,
  • 3 x LAN port 10/100 Mbps, zgodny z IEEE 802.3, IEEE 802.3u, auto MDI/MDIX.
 • Interfejs WiFi IEEE 802.11b/g/n, z możliwością pracy jako Access Point (AP), Station (STA) i bogatymi opcjami konfiguracji zabezpieczeń,
 • Serial port:
  • RS232 DB9 connector, full RS232 (RTS, CTS),
  • RS485 Full Duplex oraz Half Duplex, 300-115200 baud rate,
 • Wejścia:
  • cyfrowe 0 – 3 V, 
  • cyfrowe izolowane galwanicznie 0 – 30 V, 
  • analogowe 0 – 24 V, 
  • Cyfrowe nieizolowane na 4 pinie złącza zasilacza.
 • USB 2.0 obsługujące Samba share lub własne skrypty, z możliwością podpięcia HDD, Flash, drukarki czy modemu.
 • Slot kart micro SD,
 • Złącza antenowe:
  • 2 x SMA dla LTE,
  • 1 x SMA dla GNSS, 
  • 2 x RP-SMA dla anten WiFi.

Dopracowane oprogramowanie RutOS z zaawansowaną funkcjonalnością Modbus, SNMP, TR-069, NTRIP, MQTT czy różnymi usługami VPN, a także możliwością rozszerzenia oraz zdalnego zarządzania pozwala na tworzenie nawet bardzo zaawansowanych scenariuszy wykorzystujących wszystkie interfejsy.