~Bartłomiej Rataj, iNET Group

Instagram jest pierwszym na świecie portalem społecznościowym, który opiera się wyłącznie na publikacji zdjęć oraz filmów. Twórcą portalu był Mike Krieger, który wraz ze swoim przyjacielem Kevinem Systromem zmienił wcześniejsze znaczenie fotografii. Pierwotnie zdjęcia służyły wyłącznie jako medium do odnajdywania wspomnień z przebytych podróży czy spotkań z przyjaciółmi. Zasięg wykonanej fotografii był elitarny, przeznaczony wyłącznie dla najbliższych. Od 2010 roku jest to globalny sposób komunikowania się, a co najważniejsze, dzielenia się ważnymi momentami naszego życia, którymi chcemy pochwalić się światu. Konkretnie, krok milowy został postawiony w dniu 6.06.2010 r. – wtedy uruchomiono Instagram. Historyczne opublikowane zdjęcie przedstawiało psa Kevina Systroma: “(…) zdjęcie Dolly, kiedy była szczeniakiem. Systrom powiedział, że zrobił to zdjęcie w Tacos Chilako w Todos Santos”.

Znaczące daty, dzięki którym Instagram stał się najpopularniejszym portalem społecznościowym:

 • 12 grudnia 2010: Instagram ma milion użytkowników, 
 • 21 marca 2011: pierwsze na świecie insta-spotkanie, 
 • 3 sierpnia 2011: 150 milionów przesłanych zdjęć,
 • 26 września 2011: 10 milionów użytkowników,
 • 21 listopada 2011: rozpoczęcie weekendowego projektu hashtag #VHP, 
 • 3 kwietnia 2012: Instagram uruchamia aplikację na Androidzie,
 • 9 kwietnia 2012: Facebook kupuje Instagram,
 • 28 czerwca 2012: Instagram projektuje strony ze zdjęciami w Internecie, 
 • 26 lipca 2012: Instagram ma 80 milionów użytkowników,
 • 2 maja 2013 r.: możliwość tagowania zdjęć na Instagramie,
 • 20 czerwca 2013 r .: wprowadzenie filmów na Instagramie.

Od 2012 roku Instagram jest popularny również wśród polskich internautów, a jego ilość użytkowników ciągle rośnie.

Najpopularniejsze konta na Instagramie

W chwili obecnej Instagram jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Według corocznego badania Wearesocial.com i Hootsuite wynika, że z Instagrama każdego dnia korzysta blisko 7 mln. użytkowników. Konto na Instagramie może posiadać każdy, jednak największą ilość obserwatorów posiadają osoby popularne tzw. celebryci. Dzięki rankingowi opublikowanemu na stronie https://ddob.com/ranking/instagram można stworzyć zestawienie najchętniej obserwowanych polskich ludzi sukcesu:

15 najpopularniejszych polskich kont na Instagramie:

#1 Robert Lewandowski,
#2 Veronica Bielik,
#3 Wojciech Szczęsny,
#4 Anna Lewandowska,
#5 Stuart Alexander Kluz – Burton,
#6 Karol Wiśniewski,
#7 Jaś Dąbrowski,
#8 Ewa Chodakowska,
#9 Joanna Krupa,
#10 Weronika Sowa,
#11 Joanna Jędrzejczyk,
#12 Pamela Stafanowicz i Mateusz Janusz,
#13 Rafał Myśliński i Kamil Natil,
#14 Angelika Mucha,
#15 Martyna Wojciechowska.

Liderem rankingu najpopularniejszych polskich celebrytów jest Robert Lewandowski, najbardziej znany polski piłkarz. Jednak lista polskich kont jest zróżnicowana. Odnaleźć można na niej osoby, które pochodzą z różnych środowisk. Oprócz znanych sportowców czy podróżników, na liście tej znajdują się również popularne osoby, które prowadzą kanał na YouTube. Tak naprawdę, dzisiaj, aby zostać popularną, rozpoznawalną osobą na Instagramie, wystarczy… mieć pomysł na siebie.

#Hasztag

Według oficjalnej definicji, którą możemy znaleźć w Słowniku poprawnej polszczyzny hashtag:

to słowo (lub wyrażenie zapisane bez spacji) z dodanym na początku znakiem #; hashtagi służą oznaczaniu oraz kategoryzowaniu informacji i dodawane są do krótkich wpisów (umieszczanych na przykład na Twitterze) lub opisów zdjęć (na przykład na Instagramie).

W chwili obecnej najczęściej ten znak stosowany jest na portalach społecznościowych, jednak początkowo hashtagi używane były w technologii informacyjnej – służyły do podkreślenia specjalnego znaczenia. Za sprawą Chrisa Messina, który zaproponował system do tagowania tematów w sieci mikroblogów na Twitterze, hashtagi zdobyły popularność w mediach społecznościowych. Do dnia dzisiejszego użytkownicy portali społecznościowych (m.in. Instagrama) używają hashtagów do klasyfikowania treści. Na przykładzie Instagrama sprawa wygląda następująco – wystarczy wpisać interesujący nas hashtag, aby móc zobaczyć zdjęcia, które zostały otagowane tym znacznikiem. Obecnie hashtagi wykorzystywane są w każdej dziedzinie – stanowią formę komunikacji w wirtualnym świecie.

Najpopularniejsze hashtagi w Polsce

Perfekcyjnie wykonane zdjęcie przedstawiające ciekawe miejsca, wartościowe osoby, piękne przedmioty czy pysznie wyglądające jedzenie już nie wystarczą. Oprócz tego potrzebne jest użycie odpowiedniego hashtaga, dzięki któremu zasięg publikowanego zdjęcia dotrze do większego grona odbiorców. Najpopularniejsze hashtagi na Instagramie można podzielić na konkretne kategorie, dzięki którym udostępniona fotografia zdobywa popularność. Polscy użytkownicy Instagrama najczęściej używają kategorii:

selfie (dziewczyna/chłopak)
– #polishgirl,
– #polishboy,
– #polskichłopak,
– #polskadziewczyna.

sport/aktywność
– #fitness,
– #gym,
– #bieganie,
– #trening.

podróże
– #trip,
– #góry,
– #morze,
– #rowerowawycieczka.

zdrowie
– #wiemcojem,
– #dieta,
– #śniadanie,
– #zdrowo.

miasto
– #warsaw,
– #wrocław,
– #kraków,
– #gdynia.

rozrywka
– #książka,
– #czytanie,
– #film,
– #music.

Większość zaprezentowanych hashtagów podana jest w języku polskich, jednak warto dodać, że w chwili obecnej dosyć często używa się hashtagów w języku angielskim. Powodem tego jest przede wszystkim to, że język ten jest najpopularniejszy na świecie, najwięcej użytkowników Instagrama posługuje się właśnie nim. Polscy użytkownicy Instagrama wolą oznaczyć swoje zdjęcie hashtagiem #warsaw, zamiast #warszawa. Intencją takiego działania jest pragnienie, by fotografia otagowana angielskim tłumaczeniem dotarła do większego grona odbiorców, a co za tym idzie, awansowała w rankingu najpopularniejszych zdjęć.

Zapraszam do obserwowania naszego nowego profilu na instagramie. Już niebawem dużo nowości, postów i relacji.