~Piotr Pytel, Twoi Eksperci

Mam nadzieje, że moje wiadomości dostarczają Ci wskazówek jak skuteczniej prowadzić firmę i jak wprowadzać w niej małe zmiany – robię wszystko, żeby tak było!

Dzisiaj przygotowałem dla Ciebie zestaw 3 błędów podczas rozmowy z pracownikami, które popełniają wszyscy przedsiębiorcy z jakimi do tej pory rozmawiałem, serio. 

Pisząc „rozmowy z pracownikami” mam na myśli zwracanie uwagi pracownikom, że robią coś nie tak jak powinni. 

Zobacz, „standardowo” przedsiębiorcy mają 3 taktyki korygowania pracy swoich ludzi:

  1. Ignorowanie: nie reagują na błędy pracowników od razu, przez co pracownik ma przekonanie, że wszystko jest ok; nawet jeśli nie jest. Oczywiście do czasu, gdy cierpliwość przełożonego się skończy, bo wtedy pojawia się…
  2. Opieprzanie: „zarządcy” reagują impulsywnie i emocjonalnie, przez co nieświadomy pracownik jest zdezorientowany i boi się popełniać kolejnych błędów, a jego efektywność drastycznie spada. 
  3. Komplikowanie: przełożeni wyrażają swoje zastrzeżenia niejednoznacznie i w zagmatwany sposób, bez jasnego określenia swoich oczekiwań na przyszłość, przez co pracownik nie wie, o co dokładnie chodzi i jak powinien działać, żeby było dobrze. 

W swojej karierze przerabiałem każdy z tych błędów i powiem Ci jedno: wszystkie błędy kosztowały mnie wiele bezsensownych rozmów, nerwów i pieniędzy…

…ale gdy je wyeliminowałem przestałem się wkurzać, tracić czas na zbędne rozmowy i zaoszczędziłem dziesiątki tysięcy złotych zapobiegając kolejnym błędom, które wcześniej się powtarzały.  

Co ciekawe rozwiązanie było banalne! 

Wystarczyło zapamiętać 3 proste kroki i się ich trzymać. 

Jeśli jesteśmy choć trochę podobni do siebie, Ty też zmagasz się z którymś z powyższych błędów (a może ze wszystkimi?). 

Nie wiem dokładnie z którymi, ale to nie ma znaczenia, ponieważ chcę rozwiązać ten problem dla Ciebie.

Przygotowałem bezpłatne warsztaty dla przedsiębiorców, podczas których nauczę Cię jak w 3 prostych krokach zwracać uwagę pracownikowi i korygować jego zachowanie, żeby zrozumiał swój błąd i już go nie popełniał?

Co ważne: pierwszy raz zrealizuję ten warsztat bezpłatnie. 

Dlaczego? 

Powód jest prosty: 10/10 przedsiębiorców, z którymi rozmawiam o zwracaniu uwagi pracownikom, popełnia minimum jeden z powyższych błędów, a później dziwią się, że pracownikom brakuje motywacji i nie są zaangażowani w pracę. 

Czas z tym skończyć!

Zapraszam Cię na warsztaty, podczas których omówimy i przećwiczymy: jak w 3 prostych krokachzwracać uwagę pracownikowi i korygować jego zachowanie, żeby zrozumiał swój błąd i już go nie popełniał.

Podczas warsztatu poznasz: 

  • Metodę zwracania uwagi pracownikowi tak, żeby zrozumiał dokładnie, na czym Ci zależy,
  • Strukturę rozmowy korygującej, która skraca czas spotkania do kilku minut,
  • Sposób „ucinania” dyskusji z tłumaczącym się pracownikiem oraz eliminacji jego wymówek.

Podczas warsztatów będziesz mieć okazję do przećwiczenia w praktyce wszystkiego, czego się nauczysz, dlatego bądź ze mną na żywo. 

Jeśli zwracanie uwagi pracownikowi sprawia Ci jakikolwiek problem czy dyskomfort,  kliknij w link poniżej i odbierz swój dostęp do warsztatu. 

Kiedy będzie szkolenie: 

Data: 09.12.2021 r.

Godzina: 10:00 

Link do zapisu: Kliknij!