~Źródło: www.gov.pl

To było najważniejsze cyfrowe wydarzenie tego roku – czas na podsumowanie Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który w piątek zakończył się w Katowicach.

Kolaż 8 zdjęć ze Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021, zdjęcie z debat rozmów, spotkań i koncertu.

Merytorycznym podsumowaniem Szczytu jest – obecnie jeszcze roboczy – dokument ONZ, czyli tzw. „Przesłanie z Katowic, IGF 2021”. Do 20 grudnia każdy zainteresowany może przesłać opinię na temat zawartych tam tez.

Cały świat w Katowicach

Przesłanie z Katowic to zapis najważniejszych wniosków sformułowanych przez uczestników ponad 300 paneli dyskusyjnych, które odbyły się w ciągu pięciu dni Szczytu (6-10 grudnia 2021 r.). W tych dniach Polska stała światową stolicą debaty o przyszłości przestrzeni cyfrowej.

Rozmawialiśmy o najważniejszych kwestiach związanych z zarządzaniem internetem – od regulacji platform, poprzez rolę cyfryzacji w warunkach pandemii i wpływ na rozwój gospodarczy świata, cyberbezpieczeństwo i prawa użytkowników w sieci.

Debaty i dyskusje były podzielone na siedem ścieżek wysokiego szczebla. Ich podsumowanie także jest już dostępne.  

W sumie w katowickim IGF 2021 wzięło udział 10 300 osób ze 175 krajów i wszystkich kontynentów, z czego 2700 osobiście pojawiło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pozostali dołączyli online. 

Było z nami blisko 200 (!) ministrów z całego świata, parlamentarzystów i innych liderów wysokiego szczebla z sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, społeczności technicznej, agencji ONZ i innych organizacji międzynarodowych.

Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Polsce to ponad 15 tysięcy połączeń, 50 tysięcy interakcji społecznych z hashtagiem #IGF2021 i z zasięgiem 5 milionów osób oraz ponad 20 tysięcy wyświetleń sesji online.

– W tegorocznej edycji IGF wzięło udział ponad 140 krajowych, regionalnych i młodzieżowych inicjatyw IGF (NRI). Świadczy to o lokalnym, integracyjnym i wielostronnym charakterze dialogu internetowego– powiedziała Francesca Maria Spatolisano, asystenta sekretarza generalnego ds. koordynacji polityki i spraw międzyagencyjnych w Departamencie Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. – W ciągu całego tygodnia w Forum uczestniczyło 39 zdalnych, lokalnych hubów z różnych krajów – od Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratycznej Republiki Konga, Ghany, Libii, Nigerii, Sudanu, Tanzanii, Ugandy i Zambii w regionie Afryki, przez Boliwię, Kolumbię, Haiti i Wenezuelę w Ameryce Łacińskiej, po Malezję i Indie w Azji – dodała.