Telekomunikacyjne połączenie

Telekomunikacyjne połączenie

Big467

Mali i średni Operatorzy przez duże „O” wymagają niezawodnych, stabilnych rozwiązań. Straty w związku z awariami sieci i zaangażowaniem zasobów ludzkich mogą być ogromne. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, jakość usług coraz wyższa, klient coraz bardziej wymagający, a abonamenty z reguły coraz niższe. Dlatego właśnie rośnie zapotrzebowanie na produkty dobre w dobrej cenie. O relacjach dostawcy z Operatorami i profesjonalnych rozwiązaniach sprzętowych rozmawiam dzisiaj z Wiolettą Włodarczyk-KowalikBusiness Development Managerem w D-Link.


iNEWS: Dzień dobry Wioletto. Za kilka dni widzimy się na konferencji w Zakopanem. Tym bardziej dziękuję, ze znalazłaś dla nas chwilę na rozmowę.

Wioletta Włodarczyk-Kowalik: Dzień dobry. Dziękuję za zaproszenie.

iN: Odkąd pamiętam, D-Link zawsze mocno zaznaczał swoją obecność podczas wydarzeń dla Operatorów. Co zobaczymy tym razem?

WW-K: Tak, D-Link od ponad 30 lat projektuje, opracowuje i wytwarza najlepsze w branży rozwiązania obejmujące technologie sieciowe, bezprzewodowe, pamięci masowe, zabezpieczenia i systemy nadzoru IP. To naturalne, że jesteśmy wszędzie tam, gdzie pojawiają się Operatorzy. Można powiedzieć, że żyjemy w ścisłej symbiozie. Co będzie tym razem? Chyba każdy będzie musiał sprawdzić na własną rękę, odwiedzając nasze stoisko, (śmiech). Nie jesteśmy nowym graczem na rynku. Ugruntowaną pozycję i wartościowe, długofalowe relacje budujemy od lat poprzez konferencje, szkolenia, warsztaty, czy nasz program partnerski VIP+. Oczywiście, również tym razem, będziemy mieli sporo nowego do pokazania.

iN: Bycie na bieżąco i ciągle w czołówce stawki to trudne wyzwanie w tej branży?

WW-K: Rynek telekomunikacyjny jest bardzo wymagający i tu często odbywa się weryfikacja naszych urządzeń na etapie wprowadzania nowych modeli na rynek. Jeżeli mamy pewność, że nasze produkty stabilnie i bez zastrzeżeń pracują w sieciach operatorskich to wiemy, że urządzenie powinno sobie poradzić w każdym innym wdrożeniu. Można prototypować i snuć plany jednak to rzeczywista praca z Operatorami weryfikuje nasz wysiłek i jakość, którą podpisujemy logiem D-Link.

iN: Dowodzą tego wielokrotne nagrody i obecność marki w ponad 100 krajach.

WW-K: Zdecydowanie. Oferujemy innowacyjne, bardzo wydajne i intuicyjne produkty przeznaczone dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych na całym świecie. W Polsce aktywnie współpracujemy z wieloma resellerami i partnerami. To właśnie w naszym kraju stworzyliśmy centrum pomocy technicznej dla Europy Centralnej. Bliska współpraca z operatorami to dla nas cenne doświadczenia, które pomagają nam w udoskonalaniu naszego portfolio i bardzo często to inżynierowie z tego segmentu rynku mają duży wpływ na ostateczne wersje oprogramowania naszych produktów.

iN: Ta współpraca na linii Operator – Dostawca daje obopólne korzyści. Branża zmierza w konkretnym kierunku, nie łatwym do przewidzenia. jak odnajdujecie się w tej sytuacji?

WW-K: Rynek operatorski to wciąż przestrzeń z dużym potencjałem. Pomimo zmieniających się warunków i trendów, nie zwalniamy tempa. Szczątkowy procent akwizycji i konsolidacji biznesów Operatorskich wbrew pozorom wpływa pozytywnie na inwestycje i dalszy rozwój rynku. Rozwój, w którym mamy swój czynny udział. Wiemy, że tylko najwyższa jakość produktów i profesjonalne wsparcie zagwarantują nam zachowanie stabilnej pozycji. Na Polskim rynku oferujemy swoje produkty od ponad dekady. Są to zarówno rozwiązania pod budowę czy modernizację infrastruktury sieciowej jak i urządzenia abonenckie.

iN: Czy to właśnie ta świadomość i szeroka gama produktów wyróżniają Was rynkowo?

WW-K: Reagowanie na zmiany to na pewno jeden z naszych wyróżników. Szeroka i aktualna oferta produktów wciąż plasuje nas w czołówce dostawców, jednak to relacje z Operatorami są naszym kluczem do sukcesu. Jak to robimy? Nasze wsparcie techniczne gwarantuje bezpośredni kontakt z inżynierem. D-Link jako jeden z niewielu vendorów świadczy usługi serwisowe door to door, pokrywając koszt przesyłek w obydwie strony. Dodatkowo, od maja tego roku świadczymy bezpłatną usługę NBDs.

iN: Czyli Next Business Day Shipment? Jak to działa?

WW-K: Zgodnie z nazwą, (śmiech). Wszystkie produkty objęte 5-letnią lub ograniczoną dożywotnią gwarancją podlegają bezpłatnej wymianie a wysyłka produktu zastępczego ma miejsce już w następnym dniu roboczym. W wielu przypadkach czas gra kluczową rolę. Taki model współpracy buduje zaufanie. Czas to również niezwykle istotny czynnik przy realizacji inwestycji w modernizacje sieci. Rozumiejąc branżę i zachodzące w niej procesy z roku na rok poprawiamy nasze działania i coraz ściślej współpracujemy z rynkiem ISP.

iN: Rozumiem. Wspomniałaś o usłudze NBDs, którą wprowadziliście w maju tego roku. Może jednak uchylisz rąbka tajemnicy co do Waszych dalszych planów?

WW-K: Ale tylko odrobinę, (śmiech). Opracowaliśmy znaczące udogodnienie dla dostawców telekomunikacyjnych, które ma duży wpływ na czas reakcji u klienta i wykorzystanie zasobów ludzkich. Mam na myśli urządzenie abonenckie – router DIR-825/EE z obsługą TR-069 + ACS. To oznacza automatyzację w dostarczaniu usług telekomunikacyjnych i niższe koszty obsługi dla operatora. Dodatkowo, na obecną chwilę będzie to jedyne na rynku urządzenie, z tej półki cenowej, ze sprawną obsługą provisionnigu za pomocą TR-069. W tym zakresie współpracujemy z firmą Metroport i w połowie listopada przedstawimy więcej szczegółów.

iN: Zakładam, że uczestnicy 24 iNET Meetingu będą mogli dowiedzieć się znacznie więcej na temat nowości spod znaku D-Link. Ale to chyba nie koniec, prawda?

WW-K: Dokładnie. Przygotowaliśmy coś wyjątkowego. Zapraszamy na nasze stoisko na podczas 24 Meetingu INET w Zakopanem w dniach 28/30-10-2019. Mamy dla Was D-Linkowy konkurs. Co trzeba zrobić? Wystarczy przygotować odpowiedzi na poniższe pytania i podzielić się nimi z nami w Zakopcu. 10 pierwszych osób, które udzielą poprawnych odpowiedzi otrzyma nagrody. Dla pozostałych uczestników quizu nagrody pocieszenia : ).

iN: Co to za pytania? Będzie bardzo pod górkę?

WW-K: Dla tych, którzy znają naszą ofertę, zdecydowanie nie. Oto pytania/zadania:

  1. Wymień dwie serie przełączników gigabitowych z uplinkami 10G.
  2. Podaj model routera LTE dedykowanego dla operatorów z obsługą TR-069.
  3. Najtańsza seria przełączników SMART posiadająca obsługę VLAN i IGMP Snooping to?
  4. Pytanie na chybił/trafił z zakresu usług serwisu i gwarancji D-Link  – losowanie pytania na miejscu : )

Przydatne materiały możecie znaleźć na www.dlink.pl

iN: Zapowiada się interesująco. Bardzo dziękuję za rozmowę Wioletto. Do zobaczenia na konferencji.

WW-K: Dziękuję. Zapraszam uczestników 24iM do odwiedzenia naszego stoiska i do zobaczenia w Zakopanem.


Wioletta Włodarczyk-Kowalik – od ponad 5 lat w D-Link Polska, gdzie odpowiada za rozwój, sprzedaż i wdrożenia produktów przeznaczonych m.in. dla operatorów telekomunikacyjnych. Zajmuje się też relacjami z partnerami i klientami, które również będzie budować i utrzymywać na najbliższej konferencji iNET w Zakopanem.
Obszerna wiedza, zaangażowanie w projekty branży IT, wieloletnie doświadczenie w sprzedaży oraz poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych zaowocowały umiejętnością wieloaspektowego patrzenia na rynek i budowania relacji biznesowych na zasadach win-win.
Relaks i wytchnienie najchętniej realizuje poprzez różnego rodzaju aktywność fizyczną: sporty wodne i zimowe, zumbę bądź jazdę na rowerze. Ceni ciekawą książkę, muzykę oraz dobre towarzystwo.


Czytaj także:
ZOSTAŃ PARTNEREM VIP
ROUTER DLA ISP

%d bloggers like this: