Big509

Zaczęło się od SPLIT Payment wiele miesięcy temu. Teraz przyszedł ciąg dalszy „idylli” VATowców. Działająca od września ubiegłego roku, baza podatników VAT, tydzień temu weszła w fazę 2.0. Ale, zacznijmy od początku.
Jeśli, drogi Operatorze, jesteś płatnikiem VAT to wszystkie transakcje powyżej 15 tys. zł brutto powinieneś kierować wyłącznie na zarejestrowane w „białej liście” konta Twoich kontrahentów. Do tej pory zasada nie miała mocy prawnej i funkcjonowała w charakterze przymiarki, dając firmom szanse na rejestrację numerów kont we właściwych organach. Teraz, od 1 stycznia 2020, biała lista stała się obligatoryjna. A ponieważ regulacja działa w dwie strony, również Twoje konto powinno się na niej znaleźć. Zgłoszenia rachunku bankowego dokonuje się na odpowiednim formularzu – CEIDG-1, NIP-7 lub NIP-8, czy NIP-2 w zależności od formy prowadzenia działalności a pełną ewidencję zweryfikowanych w Polsce kont można znaleźć na udostępnionym przez Szefa KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) wykazie TUTAJ. Dzięki niemu możesz zweryfikować status kontrahenta na wybrany dzień, licząc nawet do 5 lat wstecz.

Jak zaktualizować rachunek, który zawiera biała lista podatników VAT?
Wystarczy zaktualizować wniosek CEIDG-1 w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą i poinformować właściwy urząd skarbowy o tym rachunku na odpowiednim formularzu NIP, tj.:
– NIP-8 w przypadku podmiotu wpisanego do KRS,
– NIP-2 w przypadku spółki cywilnej,
– NIP-7 w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność, która nie podlega rejestracji w CEIDG wraz z załącznikiem NIP-B, w którym zamieszcza się informację o rachunkach bankowych.

Co się stanie jeśli tego nie zrobisz? Sankcje są dotkliwe, dlatego w tym miejscu polecam znaleźć sobie solidne krzesło i czytać na siedząco. Otóż, jeśli wykonasz przelew na konto, które nie widnieje w rejestrze białej listy to:
– nie będziesz miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie,
– będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Po więcej konkretów zapraszamy do zapoznania się z ARTYKUŁEM Mecenasa Latuszewskiego.

 

~ Monika Migacz, iNET Group Sp. z o.o.

Monika

 

 

 

 


 

Czytaj także:
UTRACONA ULGA? NIE. DODATKOWY PRZYCHÓD
KOLEGA DEVELOPER JUŻ NIE POMOŻE