Jesteś na białej liście?

Jesteś na białej liście?

Big509

Zaczęło się od SPLIT Payment wiele miesięcy temu. Teraz przyszedł ciąg dalszy „idylli” VATowców. Działająca od września ubiegłego roku, baza podatników VAT, tydzień temu weszła w fazę 2.0. Ale, zacznijmy od początku.
Jeśli, drogi Operatorze, jesteś płatnikiem VAT to wszystkie transakcje powyżej 15 tys. zł brutto powinieneś kierować wyłącznie na zarejestrowane w „białej liście” konta Twoich kontrahentów. Do tej pory zasada nie miała mocy prawnej i funkcjonowała w charakterze przymiarki, dając firmom szanse na rejestrację numerów kont we właściwych organach. Teraz, od 1 stycznia 2020, biała lista stała się obligatoryjna. A ponieważ regulacja działa w dwie strony, również Twoje konto powinno się na niej znaleźć. Zgłoszenia rachunku bankowego dokonuje się na odpowiednim formularzu – CEIDG-1, NIP-7 lub NIP-8, czy NIP-2 w zależności od formy prowadzenia działalności a pełną ewidencję zweryfikowanych w Polsce kont można znaleźć na udostępnionym przez Szefa KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) wykazie TUTAJ. Dzięki niemu możesz zweryfikować status kontrahenta na wybrany dzień, licząc nawet do 5 lat wstecz.

Jak zaktualizować rachunek, który zawiera biała lista podatników VAT?
Wystarczy zaktualizować wniosek CEIDG-1 w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą i poinformować właściwy urząd skarbowy o tym rachunku na odpowiednim formularzu NIP, tj.:
– NIP-8 w przypadku podmiotu wpisanego do KRS,
– NIP-2 w przypadku spółki cywilnej,
– NIP-7 w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność, która nie podlega rejestracji w CEIDG wraz z załącznikiem NIP-B, w którym zamieszcza się informację o rachunkach bankowych.

Co się stanie jeśli tego nie zrobisz? Sankcje są dotkliwe, dlatego w tym miejscu polecam znaleźć sobie solidne krzesło i czytać na siedząco. Otóż, jeśli wykonasz przelew na konto, które nie widnieje w rejestrze białej listy to:
– nie będziesz miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie,
– będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Po więcej konkretów zapraszamy do zapoznania się z ARTYKUŁEM Mecenasa Latuszewskiego.

 

~ Monika Migacz, iNET Group Sp. z o.o.

Monika

 

 

 

 


 

Czytaj także:
UTRACONA ULGA? NIE. DODATKOWY PRZYCHÓD
KOLEGA DEVELOPER JUŻ NIE POMOŻE

%d bloggers like this: