Dzisiejszy system monitoringu znajduję zastosowanie nie tylko w dużych obiektach przemysłowych, ale również w naszych domach i mieszkaniach. Urządzenie monitorujące mogą zostać zainstalowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Urządzenia monitorujące możemy podzielić na dwa typy: do pracy na zewnątrz i wewnątrz. Kamery kopułkowe z czujnikiem ruchu są zwykle używane do pracy wewnątrz. Z kolei kamery na zewnątrz są szczególne, ponieważ są one wykonane z trwałego i odpornego na korozje materiału. Takie urządzenia są również niezawodnie chronione przed kurzem, uszkodzeniami mechanicznymi i przed wysokimi wahaniami temperatur. Postanowiliśmy wyjść na przeciw oczekiwaniom i przetestowaliśmy dla was kamery IMILAB.


Dlaczego warto wybrać kamerę IP?


Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić, aby kamery IP mogły wyprzeć całkowicie z rynku analogowe kamery CCTV. Dziś kamery IP są łatwiejsze w obsłudze, regulacji i instalacji. Konfiguracja nowoczesnych kamer IP już nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy, cala instalacja polega na podłączeniu kamery z kablem sieciowym. Jeśli zarówno kamera i przełącznik obsługują technologie PoE, nie jest wymagane podłączenia kabla zasilającego do kamery, ponieważ napięcie zasilajaće jest dostarczone za pomocą skrętki.

Głównym powodem popularności Kamer IP jest oferowana wyższa rozdzielczość, a co za tym idzie jakość generowanego obrazu jest znacząco wydajniejsza. Kamery IP o rozdzielczości powyżej 5 megapikseli pozwalają na powiększenie danego obszaru rejestrowanych klatek bez utraty znaczącej jakości.


Jaka jest różnica między analogowymi a sieciowymi systemami monitoringu wideo?


W systemie analogowym kamery monitorujące są podłączone do rejestratora za pomocą kabla koncentrycznego. Wszystkie nagrania wideo z kamer przechowywane są na dysku twardym rejestratora. Filmy można przechowywać przez kilka dni lub tygodni (w zależności od pojemności). DVR (Digital Video Recorder – to rejestrator cyfrowy, urządzenie dające możliwość nagrywania obrazu przechwytywanego przez kamery) jest dostępny w różnych typach: 4 kanałowy, 8 kanałowy, i 16 kanałowy. Wszystko w zależności od tego ile chcemy podłączyć do nich kamer. Większość rejestratorów DVR można również podłączyć do routera, co pozwala na oglądanie kamer bezpieczeństwa przez Internet z dowolnego miejsca na świecie.

W systemie kamer IP – urządzenia są podłączone bezpośrednio sieci, a wideo jest nagrywane przez sieciowy rejestrator wideo (NVR). NVR wykorzystuję oprogramowanie do zarządzania wideo. W tym przypadku transmisja wideo z kamer monitorujących nie wymaga konwersji z formatu analogowego na cyfrowy. Przełącznik PoE znacząco upraszcza instalację. Rejestrator NVR można podłączyć do Internetu, dzięki czemu posiadamy możliwość podglądu zapisu kamer na żywo z dowolnego miejsca za pomocą laptopa lub smartfona.


Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę IP?


Rozdzielczość

Jest to najważniejsza cecha każdej kamery, im wyższa rozdzielczość tym więcej szczegółów możemy zaobserwować na nagraniu. Jednak ten parametr bezpośrednio wpływa na cenę, nie należy od razu kupować aparatu o najwyższej dostępnej rozdzielczości. Wybór kamery o najwyższej rozdzielczości może okazać się nieuzasadnionym marnotrawstwem. Dziś za standard uważa się kamery o rozdzielczości 2-3 MP.

Obiektyw i kąt widzenia

Te dwa parametry są ze sobą ściśle powiązane, im krótsza ogniskowo obiektywu, tym szerszy kąt widzenia aparatu. Szeroki kąt widzenia kamery pozwala na nagranie wielu obiektów w pobliżu kamery i pokrycia dużego obszaru, ale należy pamiętać o obiektach które są daleko, będą one trudne do dostrzeżenia. Zatem dla pomieszczeń, które są instalowane na małej wysokości standardem są kamery o ogniskowej 2,8mm, co odpowiada kątowi widzenia 90°/105°.

Połączenie internetowe

Przy wyborze kamery IP należy zwrócić uwagę na obecność kabla LAN lub skrętki w miejscu instalacji kamery. Kamera IP wymagają połączenia z siecią lokalną, najprościej mówiąc do połączenia z routerem. Jeśli nie ma możliwości doprowadzenia kabla LAN do miejsca, w którym jest zainstalowana kamera należy zakupić kamerę z wbudowanym WI-FI.

Zasilanie kamery IP

Niezależnie od tego, czy jest obecna sieć LAN czy nie kamera musi być zasilana. Istnieją 2 rodzaje zasilania kamer IP:
– z zewnętrznym źródłem zasilania.
– zasilanie przez PoE.
Zazwyczaj do zasilania kamery IP wymagany jest zasilacz 12 VD, jednak ta wartość może się zmieniać. Należy najpierw przeczytać instrukcję. Zasilanie z nieodpowiedniego źródła zasilania spowoduję uszkodzenie kamery.
PoE – umożliwia transmisję danych i zasilanie za pomocą pojedynczej skrętki. Takie zasilanie jest możliwe tylko wtedy, gdy kamera IP obsługuje ten typ zasilania i jeśli Twój sprzęt sieciowy (router lub przełącznik) może zapewnić ten rodzaj zasilania.

Nagrania archiwalne

Warto wybrać kamerę IP z możliwością zapisu na karcie pamięci, umożliwi to przeglądanie wideo nie tylko na żywo, ale również w archiwum.Oprócz nagrywania na kartę pamięci najczęściej istnieje możliwość wykupienia subskrypcji do nagrywania w chmurze. Ta opcja jest preferowana jeśli istnieje szansa, że kamera może zostać wyrwana z miejsca instalacji i skradziona z kartą pamięci. Należy pamiętać, że magazyn w chmurze zapisze wideo tylko wtedy, gdy urządzenie będzie podłączone do sieci.

Oświetlenie kamery IR

Ta opcja szczególnie przyda się, jeśli chcesz używać kamery w pomieszczeniach o słabym oświetleniu lub w nocy. Przy takim podświetleniu jest możliwość dostrzeżenia na obrazie najdrobniejsze szczegóły. Jeśli potrzebujesz całodobowego nadzoru, zakup kamerki z oświetleniem na podczerwień jest wymagany. Zasięg świecenia jest określany przez producenta w dokumentacji technicznej kamery i jest mierzony w metrach.

WDR

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze kamery zewnętrznej jest dostępność automatycznej regulacji przysłony i szerokiej zakresu dynamiki (WDR). Ze względu częstej zmiany oświetlenia nawet w ciągu dnia kamera musi mieć możliwość automatycznej zmiany wartości przysłony. W tym samym dostosowanie się do aktualnego oświetlania, aby uniknąć pojawienia się flary, a także ciemnego obrazu. WDR jest przydatny w przypadku nierównomiernego rozłożenia oświetlenia na całym obrazie, na przykład w przypadku bezpośredniego nasłoniecznienia. Dzięki WDR prawdopodobieństwo prześwietlania i ciemnych plam w kadrze jest znacznie zmniejszone.

Klatki na sekundę

Jest to również ważny parametr, która określa o ile zmieni się objętość pliku wideo podczas transmisji przez sieć. W nowoczesnych kamerach wideo parametr ten jest regulowany w zakresie od 10 do 30 klatek na sekundę. W praktyce w budżetowe kamery mają ograniczenie prędkości przechwytywania 10-15 klatek na sekundę, co jest wystarczające do pełnoprawnego systemu nadzoru wideo. Odbywa się to przede wszystkim w celu zmniejszenia obciążenia sieci i optymalizacji zajmowanego miejsca na serwerze.


IMILAB EC2


IMILAB EC2 to całkowicie bezprzewodowe rozwiązanie w zakresie kamer bezpieczeństwa. Urządzenie posiada bardzo elegancką konstrukcje w typowym dla chińskiego producenta stylu, dzięki czemu kamerka jest prosta w instalacji. Jest to kamera szerokokątna nagrywająca wideo w 1080P, a pole widzenia wynosi aż 120 stopni, tak aby zminimalizować martwe punkty. Wbudowana bateria w aparacie posiada pojemność 5100 mAh, co pozwala na pracę urządzenia na jednym ładowaniu do czterech miesięcy. Muszę przyznać, że jest to imponująca wartość. Do ładowania kamerki użyjemy standardowego kabla USB, zatem nie będziesz potrzebował specjalistycznego sprzętu w przypadku zgubienia kabla. Warto również wspomnieć, że urządzenie posiada certyfikat IP66, dzięki czemu kamerka jest odporna na warunki atmosferyczne i wysokie temperatury w zakresie od -20 do 50.

Wymiary aparatu są dość kompaktowe . . .


Czytaj także:
Xiaomi AloT AC2350
RANKING ROUTERÓW WiFi Mesh