~Leszek Błaszczyk, BATNA24Ubiquiti Unifi Nano HD


Jednym z najpopularniejszych punktów dostępowych Ubiquiti jest zdecydowanie niezawodne UAP-AC-PRO. Urządzenie już jakiś czas temu doczekało się swojego następcy Ubiquiti NanoHD, o którym w wielkim skrócie możemy powiedzieć, że zaliczył fatalny start. Dlaczego tak się stało?

Ubiquiti zrezygnowało z dotychczasowego układu scalonego firmy Qualcomm na rzecz tajwańskiego konkurenta MediaTek. Co zasadniczo miało realny wpływ na funkcjonalność urządzenia w dniu premiery. Początkowo brakowało niektórych funkcji i występowało wiele błędów utrudniających korzystanie. Jednak trzeba przyznać że producent zareagował bardzo szybko na spotkane problemy i urządzenie zostało natychmiast zaktualizowane. Sprawdzimy zatem czy dziś po wszystkich poprawkach Ubiquiti NanoHD jest faktycznie równie niezawodne jak poprzednicy.


Specyfikacja Ubiquiti UniFi Nano HD


Ubiquiti UniFi Nano HD charakteryzuje się technologią 4×4 MU-MIMO oraz dwuzakresową pracą (Dual-Band), dzięki czemu pracuje jednocześnie w dwóch zakresach 5GHz i 2.4GHz. Urządzenie jest kompatybilne z 802.3af PoE oraz posiada najnowszy standard Wi-FI 802.11ac Wave 2 MU-MIMO (Multi-User, Multiple Input, Multiple Output), który pozwala na komunikację z wieloma klientami w tym samym czasie.

Cechy Główne:
Częstotliwość pracy – Dual Band (2.4GHz, 5GHz)
Ilość portów LAN – 1x [10/100/1000M (RJ45)]
Rodzaj zasilania urządzenia – PoE 802.3af/at
Typ MIMO – MU-MIMO 4×4


Budowa Ubiquiti UniFi Nano HD


Urządzenie zachowało ten sam minimalistyczny wygląd i design jak UAP-AC-PRO, które tak szczególnie wyróżniało się na tle konkurencji punktów dostępowych. NanoHD tak samo jak swój poprzednik zostało również wyposażone w obudowę w kształcie spodka, dzięki czemu akcesorium jest w stanie się bezproblemowo zintegrować z ścianą lub sufitem. NanoHD posiada wymiary 160 x 32.65 x 32.65 mm, a całość urządzenia jest pokryta białym matowym wykończeniem. Górna część została wykonana z plastiku, zaś dolna pokrywa jest z stopu cynku, która pomaga lepiej rozpraszać ciepło.

Ubiquiti UniFi Nano HD zostało również wyposażone w diody LED:

  • Biała Dioda – Urządzenie nie zostało jeszcze skonfigurowane i oczekuje na sparowanie.
  • Niebieska dioda – Urządzenie zostało pomyślne dodane do sieci i pracuje w sieci prawidłowo.
  • Niebieska dioda migająca na niebiesko – Kontroler UniFi próbuje zlokalizować punkt dostępowy.
  • Powoli migająca dioda LED na niebiesko – NanoHD jest w stanie izolacji – nie odbiera Internetu z routera.

Główne komponenty


Urządzenie pracuje na dwurdzeniowym procesorze Mediatek MT7621AT T937-AMTH MIPS o taktowaniu 880 MHz. Za dostarczenie pamięci są odpowiedzialne dwie firmy Windbond oraz MXIC, które dostarczyły SDRAM DD3 128MB oraz NOR FLASH 32MB. Ubiquiti Stawia na Mediatek ARM MT7615N 4×4:4 dla pasma 5GHz (802.11ac) oraz Mediatek MT7603EN dla pasma 2,4GHz (802.11b/g/n). Dzięki temu UAP-NanoHD charakteryzuje się maksymalną teoretyczną prędkością przesyłania danych do 300MB/s na paśmie 2,4GHz i maksymalną prędkością przesyłania danych do 1733 Mb/s na paśmie 5GHz.


Funkcje Ubiquiti UniFi Nano HD


Urządzenie UAP-NANO HD zachowało większość funkcji UAP-AC-PRO, a czasem je nawet rozszerzając. Korzystanie z wielu punktów w większej przestrzeni jest możliwe za pomocą technologii siatki. Rozpoczynając od jednego punktu dostępowego NanoHD podłączonego do routera, gdzie pozostałe punkty są rozproszone na większym obszarze i są one w stanie ze sobą komunikować bezprzewodowo. W ten sposób możesz rozbudowywać sieć w nieskończoność, zachowując przy tym ujednolicony system zarządzania.

Kolejną ciekawą funkcją jest obsługa Fast Roaming, która umożliwia podłączonym do sieci WiFi urządzeniom na szybsze przełączanie się pomiędzy AP (stacjami), w zależności od jakości sygnału WiFi. Starsze urządzenia mogą jednak mieć problemy z łącznością ze względu na brak obsługi lub kompatybilności po stronie klienta standardu 802.11r.


Konfiguracja i Instalacja


Proces konfiguracji jest praktycznie identyczny jak w przypadku każdego innego punktu dostępowego od Ubiquiti. Należy najpierw pobrać i uruchomić instalację kontrolera UniFi w swojej sieci, następnie zalogować się do kontrolera Ubiquiti, aby rozpocząć proces konfiguracji. Po rozpoczęciu procesu należy nadać nazwę dla kontrolera, tak aby włączyć automatyczną kopie zapasową i pozwolić urządzeniu zoptymalizować ustawienia. Jeśli NanoHD znajduje się w tej samej sieci, zostanie ono natychmiast wykryte i zaadaptowane.


Test wydajności Ubiquiti Unifi Nano HD


Celem wykonanych testów jest weryfikacja zasięgu sieci w topologii Mesh zarówno pod względem pokrycia sygnałem wszystkich pomieszczeń jak i także realnymi prędkościami dostępnymi w budynku.

Dla połączeń 2.4GHz przyjęliśmy maksymalną szerokość kanału na 40MHz, a dla 5GHz szerokość kanału 80MHz. Ubiquiti Unifi Nano HD potrafi pracować w paśmie 5GHz z szerokością kanału 160MHz, jednak z uwagi na jeszcze ograniczoną ilość urządzeń końcowych (telefony/laptopy) aktualnie pominęliśmy te testy.

Urządzeniem testującym był MacBook Pro A1502 wyposażony w wbudowaną kartę bezprzewodową AirPort Extreme (Broadcom BCM4360 3×3, 1.3 Gbps PHY) pracującą w standardach 802.11a/b/g/n/ac.Schemat sieci:

Przed testami prędkości zweryfikowaliśmy maksymalną wydajność sieci LAN i serwera iperf3. Wspomniany wyżej laptop został podłączony kartą sieciową 10/100/1000Mbps do switcha. Uzyskaliśmy następujące maksymalne prędkości dla pojedynczego strumienia TCP.

Pobieranie:894Mbps
Wysyłanie:958Mbps

AccessPointy AP-1 i AP-2 zostały połączone między sobą wyłącznie w trybie Mesh, czyli tylko bezprzewodowo.


1. Pomiar analizatorem


Pomiar analizatorem radiowego widma charakterystyki pracy nadajnika bardzo dobrze wyszedł. Górny fragment częstotliwości posiada bardzo niski współczynnik zakłóceń, a w zakresie niskiego zakresu częstotliwości widzimy na wykresie drobne zakłócenia. Idealną charakterystykę zakłóca przesunięcie nadawania o ok 1MHz w dół, które może mieć minimalny wpływ na maksymalną wydajność radiową urządzenia NanoHD.


2. Mapa sygnału


Do przeprowadzania mapy sygnału zostało użyte oprogramowanie AirSurvey. Dla poprawnego odczytania poziomów sygnałów należy zwrócić uwagę na legendę kolorów na dole obrazka. Umieszczenie AccesPointów zostało zaznaczone stosowną ikoną, a urządzenie na parterze zostało podłączone do switcha poprzez port Ethernet 1Gbps.


Test prędkości


  • Punkt pomiaru Nr. 1

Download 598Mbps


Czytaj także:
 Xiaomi AloT AC2350
KOMÓRKA VS ROUTER