9 skutecznych sposobów…

9 skutecznych sposobów…

~Leszek Błaszczyk, BATNA24

Jak wzmocnić sygnał wifi routera?


Słaby zasięg Wi-Fi w mieszkaniu to nie koniec świata! Wystarczy, że dowiesz się, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi routera. Wbrew pozorom czasem wcale nie potrzeba wiele, by jakość sygnału bezprzewodowego wyraźnie się poprawiła. Poznaj 9 skutecznych sposobów na to, jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w routerze, dzięki którym będziesz mógł korzystać z internetu w każdym zakątku domu!


1. Router Wi-Fi – nie chowaj go w szafie!


Twój router Wi-Fi ma swoje miejsce w pomieszczeniu gospodarczym? A może schowałeś go w szafie i dziwisz się, że Wi-Fi w domu lub mieszkaniu jest słabe? Być może warto na to zwrócić uwagę, jeśli chodzi o zwiększenie zasięgu naszej domowej sieci? Nie ma w tym nic nadzwyczajnego – router powinien być położony w takim miejscu, by sygnał napotykał jak najmniej przeszkód. Zapomnij o dnie szafy, schowkach pod schodami i innych podobnych kryjówkach. Router najlepiej umieścić na podwyższeniu (np. na szafce) w centralnym miejscu mieszkania lub domu, ponieważ sygnał rozchodzi się równomiernie wokół niego. Być może to wystarczy, by jakość sygnału znacząco się poprawiła.


2. Sprawdź sposób ustawienia anteny w routerze


Umieszczone w routerach anteny rozsyłają sygnał na boki, dlatego jeśli mamy w mieszkaniu jedną kondygnację, to wystarczy nam jedna antena. Jeśli jednak mieszkamy w piętrowym domu lub dwukondygnacyjnym mieszkaniu i zależy nam na sygnale Wi-Fi na parterze i na piętrze, to najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w routerze 2 anten – jednej pionowo, a drugiej poziomo, by przesyłała sygnał góra-dół. W ten sposób pozbędziemy się problemu słabego zasięgu sygnału wifi w laptopie czy smartfonie.


3. Zmień częstotliwość na 5 GHz

Routery Wi-Fi są automatycznie ustawione na pracę w częstotliwości 2,4 GHz. Niestety, tę samą częstotliwość wykorzystują:

  • inne sieci Wi-Fi położone w pobliżu,
  • kuchenki mikrofalowe (małe agd),
  • zabawki, np. zdalnie sterowane samochody.
  • elektroniczne nianie
  • konsole xbox
  • urządzenia biurowe

W związku z tym sygnał często jest zakłócany przez inne urządzenia. Jak wzmocnić sygnał routera? Najlepiej kupić taki, który może działać w częstotliwości 5 GHz, która jest znacznie mniej obciążona, a sygnał bardziej stabilny ze względu na mniejsze zakłócenia. Zapewne taka czynność bardzo pozytywnie wpłynie na poprawienie naszego sygnału wifi oraz uzyskamy lepsze wyniki transmisji danych.


4. Wypróbuj inne kanały transmisji


Nie możesz zmienić częstotliwości routera? Jest inne rozwiązanie – ręczny wybór kanału transmisji. Zmiana kanału transmisji danych jest bardzo ważna! Zazwyczaj router taki kanał wybiera sam, automatycznie, jeśli jednak będzie korzystał z obciążonego innymi sieciami kanału, możliwe są zakłócenia. Dlatego warto samodzielnie zmienić ustawienia na inny, mniej oblegany kanał (najczęściej 1 lub 6).


5. Sprawdź moc routera


Myślisz, że router działa, wykorzystując największą moc? Warto na to zwrócić uwagę boo… niekoniecznie!. Niektóre modele oferują jednak możliwość ręcznej zmiany mocy sygnału wifi na lepszą. Przy częstotliwości 2,4 GHz maksymalna moc wynosi 100 mW. Brak mocy może negatywnie wpłynąć na zwiększenie zasięgu i nasza sieć wifi staje się mało wydajna. Opcję to znajdziemy w zaawansowanych ustawieniach w panelu administracyjnym. W zależności od rodzaju urządzenia wartości będą:

  • procentowe,
  • podane w miliwatach,
  • określone jako “słaba”, “średnia” i “mocna”.

6. Postaw na repeater – płatny, ale skuteczny


  • Jeśli wszystkie działania, które możesz wykonać samodzielnie i bezpłatnie, zawiodły dalej masz słaby zasięg domowej sieci, warto zastanowić się nad kupnem repeatera.

Jak działa wzmacniacz? Jak wybrać repeater wifi ?

Jest to urządzenie, które odbiera sygnał z routera, następnie go regeneruje i wzmacnia, by podać dalej w lepszej jakości. Co zrobić, by repeater pracował jak najbardziej efektywnie i jednocześnie należycie wzmocnić sygnał wifi?


Czytaj także:
Ubiquiti GBE i UBB

%d bloggers like this: