~Leszek Błaszczyk, BATNA24

Wydajne, bezpieczne i przy okazji intuicyjne w obsłudze punkty dostępowe WiFi od Ubiquiti Networks z serii UniFi WiFi pozwalają na szybkie stworzenie doskonałej lokalnej sieci bezprzewodowej. Dostępne są w naszym sklepie od ręki, dzięki czemu tylko kilka kroków dzieli Cię od budowy prostej sprawdzonej infrastruktury sieciowej. Korzysta ona z innowacyjnych rozwiązań i dopracowanych technologii, zależnych od wybranych narzędzi. Urządzenia UniFi znajdą z powodzeniem zastosowanie w wymagających warunkach domowych, ale są dedykowanym rozwiązaniem biznesowym dla małych i średnich firm. Designerskie minimalistyczne obudowy, prosty montaż i konfiguracja startowa zachęcają do zakupu.

Automatyczne ustawienia sieci UniFi są w większości wypadków wystarczające, co jednak można zrobić, gdy konieczne jest zwiększenie zasięgu z uwagi na istniejące przeszkody czy rosnące zapotrzebowanie? Z czego może wynikać taka sytuacja? Sprawdź, jakie są klasyczne sposoby powiększania zasięgu WiFi, co ma na niego wpływ, a także jak wygląda konfiguracja kontrolera UniFi oraz AP krok po kroku.


Klasyczne sposoby na lepszy zasięg


Problem ze słabym zasięgiem sieci WiFi, a co za tym idzie obniżoną prędkością transmisji czy wysokimi opóźnieniami może przy obecnym zagęszczeniu sieci bezprzewodowych zdarzać się dosyć często. Wbrew pozorom nie dotyczy on jedynie słabego sprzętu, pojawia się również przy użytkowaniu acces point czy routerów WiFi renomowanych marek, o doskonałych parametrach teoretycznie mających wystarczyć na obsługiwanym obszarze. Standardowym sposobem na zwiększenie zasięgu sieci może być:• Powiększenie mocy nadawczej, o ile jest taka możliwość,• Dodanie wzmacniacza sygnału w optymalnym punkcie,• Dodanie kolejnego AP lub punktu w sieci o topologii typu mesh.

Teoretycznie najmniejszy koszt cechuje rozwiązanie pierwsze, często wykorzystywane przez użytkowników Ubiquiti UniFi. Jednak aby faktycznie zwiększenie mocy mogło zadziałać, trzeba zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń i właściwości konfiguracyjnych urządzeń. Nie zawsze bowiem zmiana ustawienia mocy nadawczej z automatycznej na wysoką albo najwyższą dostępną, ustawioną ręcznie ma szansę odnieść pozytywny skutek.


Co wpływa na zasięg sygnału WiFi?


Zasięg WiFi jest ograniczony nie tylko z uwagi na wykorzystywaną częstotliwość i moc nadajnika. Wpływ na niego mają fizyczne przeszkody, cechujące się zróżnicowaną tłumiennością w zależności od materiału, ale także częstotliwości pracy sieci. Im wyższa częstotliwość, tym wyższa będzie także tłumienność materiałów, na przykład szyb, ścian, drzwi czy stropów. Kiedy sygnał sieci jest na granicy czułości, połączenie traci stabilność albo w ogóle nie może zostać nawiązane.

Warto również zdawać sobie sprawę, że promieniowanie anten, określane jako ich charakterystyka nie jest wbrew pozorom równomierne. Co więcej, może być różne w zależności od aktualnej częstotliwości pracy anteny. Szczegóły dotyczące tego zagadnienia możesz sprawdzić na przykład na stronie UniFi – Introduction to Antenna Radiation Patterns – Ubiquiti Networks Support and Help Center.

Jednak ważnym w przypadku UniFi aspektem okazują się również normy i regulacje prawne dotyczące maksymalnej mocy nadajnika. O ile dla pasma 2,4 GHz w całym zakresie maksymalna moc EIRP może wynosić do 100 mW, tak już dla pasma 5 GHz jest ograniczona w zależności od kanałów i funkcjonalności DFS, Dynamic Frequency Selection. Dla urządzenia, na którego przykładzie pokazujemy konfigurację – UniFi UAP-nanoHD , maksymalna moc jest dostępna dla kanałów 100-140, wynosi EIRP 800mW co odpowiada 29 dBm.


Konfiguracja kontrolera UniFi krok po kroku


Aby móc korzystać z sieci bezprzewodowej UniFi, w pierwszej kolejności należy wprowadzić ustawienia kontrolera. W kategorii ustawień Settings (ikona kół zębatych) wybierz opcję Site, w której ustawiasz kraj użytkowania sprzętu w Site Configuration / Country or Territory, a także w razie użytkowania urządzenia na zewnątrz zaznaczasz w Services / Outodoor Mode “Comply with regulatory domain restrictions”. Dodatkowo, dla sieci typu mesh należy w sekcji Services / Uplink Conenctivity Monitor zaznaczyć “Enable wireless uplink” oraz “Enable element adoption” dzięki czemu sieć będzie mogła się sprawnie komunikować i wykonywać autokonfigurację.

W opcji ustawień Wireless Networks wprowadź pożądane ustawienia sieci bezprzewodowej i dostępowej:

• Nazwę sieci Wi-Fi,
• Poziom zabezpieczeń, najlepiej WPA Personal, najsilniejsze z odpowiednim bezpiecznym hasłem,
• Rodzaj sieci dostępowej, najczęściej po prostu LAN,
• Zaawansowane ustawienia umożliwiające optymalizację sieci.


Czytaj także:
9 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW…