Nie tak dawno temu mogliście przeczytać w jednym z naszych artykułów o rewolucyjnym systemie UniFi OS firmy Ubiquiti, który pozwala na zarządzanie nie tylko siecią, ale również monitoringiem, dostępem do budynku, telefonią i innymi funkcjami. W teorii brzmiało to wszystko bardzo fajnie, ale dziś w naszym nowym budynku Batna24 zbudowaliśmy własną sieć ze sprzętu Ubiquiti i teraz możemy zobaczyć w praktyce jak działa UniFi OS i cały sprzęt.

Od czego to się zaczęło?

Nasza firma Batna24 podjęła decyzję o przeprowadzce do nowego budynku przyul.1 Maja 23 w Częstochowie. Już na etapie projektowania musieliśmy pomyśleć o sieci lokalnej i bezprzewodowej, która będzie obsługiwała nasz sprzęt i urządzenia mobilne. Zdecydowaliśmy się na sprzęt Ubiquiti, ponieważ poza oczywistymi zaletami przedstawionymi w poprzednim artykule, Ubiquiti dostarczyło doskonałe narzędzie instalacyjne o nazwie UniFi Design Centr.

UniFi Design Center czyli jak zaprojektować sieć

Podczas projektowania naszej sieci skorzystaliśmy z darmowego narzędzia UniFi Design Center firmy Ubiquiti, które pozwala nam zaplanować całe wdrożenie sieci UniFi. Dzięki temu narzędziu z łatwością dobraliśmy oprawy i zainstalowaliśmy je w możliwie najbardziej efektywnym miejscu. Możecie zapytać, jak to możliwe? Musisz wziąć charakterystykę urządzeń, obliczyć, rozdzielić….. Ale nie, to jest o wiele łatwiejsze!
Zajmijmy się nimi w kolejności: 

1. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest przejście na oficjalną stronę Ubiquiti UniFi Design Center, zarejestrowanie się lub zalogowanie na nasze utworzone konto. 
2. Drugim krokiem jest stworzenie nowego planu, nazwanie go i dodanie aktualnego pliku z planem w formacie PNGJPG lub PDF.
3. A teraz za pomocą wbudowanych narzędzi skalujemy załączony plan i rysujemy ściany, drzwi, okna i inne elementy budynku, które mogą mieć wpływ na sygnał z punktów dostępowych lub widok z kamer CCTV.
4. Po zakończeniu rysowania elementów konstrukcji podłogi lub pomieszczenia, przystępujemy do dodawania urządzeń, z których chcielibyśmy skorzystać, a w ustawieniach poprzez włączenie wyświetlania zasięgu sygnału 2,4 GHz lub 5 GHz dla punktów dostępowych, możemy w łatwy sposób zobaczyć jak ten sygnał będzie się rozchodził po pomieszczeniach. Dzięki temu możemy wybrać najlepszą lokalizację i liczbę punktów dostępowych, aby zmaksymalizować wydajność sieci bezprzewodowej. Podobnie jest z kamerami monitoringu – lokalizując z grubsza kamerę możemy zobaczyć kąt widzenia kamery w pomieszczeniu i jeśli nie jest to dobry kąt, możemy po prostu przenieść ją w nowe miejsce.

UniFi Design Center

Na tym etapie będziemy już dysponować gotowym planem piętra lub pomieszczenia, z najlepszym rozmieszczeniem kamer i punktów dostępowych.
Możemy jednak również poprowadzić przewody i kable sieciowe pomiędzy urządzeniami aż do szafy serwerowej z urządzeniami sieciowymi. Możemy również dodać systemy dostępu do drzwi, a nawet telefony VoIP. W tym momencie może pojawić się pytanie: po co to robić? W końcu najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak sygnał WiFi będzie pokryty i jaki rodzaj przeglądu kamer nadzoru będzie miał!
Po pierwsze, zobaczymy pełną weryfikację sieci lokalnej, a po drugie, jednym kliknięciem możemy poznać aktualne ceny wszystkich urządzeń i materiałów z oficjalnej strony Ubiquiti. Aktualne ceny z dobrymi rabatami można zobaczyć na naszej stronie Batna24.com w dziale Ubiquiti

Ceny urządzeń i materiałów z oficjalnej strony Ubiquiti

Ubiquiti UniFi OS czyli jak zarządzać wszystkim

Po zakupie i zainstalowaniu wszystkich urządzeń, pierwszym krokiem jest podłączenie i skonfigurowanie wszystkich urządzeń. Łączeniem wszystkich urządzeń w jedną sieć zajmują się zazwyczaj profesjonaliści, a nam pozostaje jedynie podłączyć sprzęt, skonfigurować go i rozpocząć pracę.
Sercem naszego systemu jest UDM-Pro, który może służyć jako router, switch, firewall, serwer DHCP oraz rejestrator wideo. Dzięki dwóm wejściom WAN możliwe jest podłączenie redundantnych (zapasowych) łączy do Internetu np. poprzez LTE dzięki urządzeniu U-LTE-PRO. Jednak najważniejszą zaletą jest UniFi OS, który pozwala na zarządzanie całą siecią, jej ustawieniami z poziomu przeglądarki internetowej lub telefonu komórkowego, nawet jeśli jesteś w innym kraju, na innym kontynencie! Można również zarządzać UniFi Access, tj. otwieranie i zamykanie drzwi, przeglądanie nagrań z kamer bezpieczeństwa w UniFi Protect i wiele innych z poziomu jednej przeglądarki lub aplikacji mobilnej.

UniFi OS

Wszystkie urządzenia, przełączniki, punkty dostępowe, IP-kamery mogą być skonfigurowane z przyjaznego dla użytkownika interfejsu UniFi OS. Nie musisz podłączać się do każdego przełącznika z osobna i konfigurować go. Ustawienia jednego urządzenia można skopiować do drugiego, co pozwala zaoszczędzić czas. To znacznie ułatwia pracę administratorowi systemu. Kiedy nowe aktualizacje firmware’u zostaną wydane dla Twoich urządzeń, natychmiast się o tym dowiesz i zobaczysz ikonę aktualizacji firmware’u obok urządzenia, która zaktualizuje system na tym urządzeniu, kiedy ją klikniesz. Nie trzeba nic robić ręcznie, wszystko dzieje się automatycznie.

Możliwości tego systemu są niewyobrażalne: oprócz standardowych ustawień sieciowych, można zobaczyć w czasie rzeczywistym statystyki korzystania z Internetu, skategoryzowane. Możliwe jest również ograniczenie dostępu do różnych zasobów, takich jak YouTube czy Facebook, aby pracownicy mogli być bardziej produktywni.

I to nie wszystkie funkcje tego systemu, jest ich tak wiele, że nie sposób je wszystkie teraz wymienić… Przyjrzyjmy się jak działa inny system, pod kontrolą tego samego urządzenia i kontrolera.