Wirtualny OLT. Efektywna budowa sieci FTTH dzięki SDAN

Wirtualny OLT. Efektywna budowa sieci FTTH dzięki SDAN

Dzierżawa portów w urządzeniach OLT na styku lokalnej sieci pasywnej i aktywnej pozwala prościej rozbudowywać sieci: bez skomplikowanych inwestycji budowlanych i konieczności utrzymywania pełnej infrastruktury własnej. Dzięki temu operator ma więcej czasu na rozwój własnej sieci i oferty światłowodowej.

Ekspansja usług i rozbudowa sieci FTTX (światłowód punkt – wielopunkt) na ostatniej mili (pętla lokalna i warstwa dosyłowa) to czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcia. Podłączanie nowych miejscowości, osiedli, budynków i indywidualnych klientów to wyzwanie formalne (pozwolenia budowlane, ustalenia z urzędami i administratorami budynków) oraz techniczne (instalacja sprzętu, zasilania i doprowadzenie światłowodu do indywidualnych odbiorców oraz zapewnienie serwisu oraz utrzymania urządzeń).

Pętle lokalne i sieć dosyłową pasywną trzeba podłączyć do sieci szkieletowej aktywnej, żeby realizować transmisję z i do węzła głównego. Połączenie to może zostać wybudowane lub wydzierżawione – mówi Radosław Turek, Kierownik Produktów Hurtowych w Orange. 

Budowa we własnym zakresie to koszty realizacji inwestycji oraz późniejszego utrzymania i administrowania. Do połączenia sieci pasywnej z siecią teletransmisyjną i węzłem głównym potrzebne jest miejsce, w którym umieszcza się kluczową infrastrukturę IT z zagwarantowaniem parametrów środowiskowych, ciągłości zasilania, monitoringiem oraz gwarancją bezpieczeństwa fizycznego. Tą kluczową infrastrukturą na styku lokalnej sieci pasywnej i sieci szkieletowej są urządzenia Optical Line Termination. OLT „zbiera” transmisję danych z sieci pasywnej i wysyła ją do węzłów głównych, gdzie jest „dojście” do odpowiednich usług (np. Internet, IP TV czy VoIP). 

Popularne OLT-y obsługują do 4 kart, z których każda oferuje 16 portów GPON – dodaje Radosław Turek. –  Do każdego podłączonych może być 64 użytkowników końcowych

I tu dochodzimy do kosztów. Dołożenie kolejnej karty jest porównywalne z ceną urządzenia, a przy rozwoju sieci zapotrzebowanie na kolejne porty może pojawić się bardzo szybko. Wydatki generować będzie nie tylko sprzęt, ale także dzierżawa miejsca i utrzymanie techniczne.

Dzierżawa portów w wirtualnym OLT w całej Polsce

Problem rozwiązuje wynajęcie dostępu do urządzeń OLT i dzierżawa portów. Usługa Wirtualny OLT (vOLT) to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie komercyjna usługa na rynku operatorskim określona jako Software Defined Access Network – mówi Radosław Turek. 

Oferta jest prosta: w zakresie podłączenia do sieci szkieletowej, Orange udostępnia urządzenia OLT, których operator nie musi kupować, ani później przejmować się ich utrzymaniem i konserwacją. Konfiguracja OLT-a odbywa się zdalnie, dzięki czemu możliwa jest zmiana parametrów usług końcowych zgodnie z ofertą operatora. Dostęp do urządzeń i dzierżawa portów realizowane są wyłącznie w warstwie cyfrowej. Dzięki temu z jednego OLT-a może korzystać kilku operatorów. Dzierżawa możliwa jest w około 3 tys. lokalizacji w całej Polsce.

Warianty usługi, czyli co otrzymuje operator

Dostęp do zarządzania grupą dzierżawionych portów GPON odbywa się w ramach wydzielonego VLAN-u – przenoszonego pomiędzy danym OLT-em a routerem operatora – który pełni funkcję portu agregującego. 

Usługa Wirtualny OLT dostępna jest w dwóch wariantach:

  • FAN-Sharing (FAN-S)
    Pozwala wykorzystać części OLT-a w postaci współdzielonych portów GPON, do których operator dołącza swoją sieć pasywną. Urządzenie może być współdzielone pomiędzy kilkoma ISP, z których każdy zarządza przydzielonymi mu portami GPON. Każdy operator ma dostęp do interfejsów systemu nadzoru (Kafka, REST API) w celu implementacji usług dostępowych w ramach dzierżawionej grupy portów GPON i udostępnionych zasobów logicznych (VLAN, profile). Jest to dostęp w ramach bezpiecznej sesji (HTTPs) z uwierzytelnianiem za pomocą certyfikatów.
  • BlackBox
    W tym modelu OLT nie jest współdzielony pomiędzy operatorów. W ramach dzierżawy ISP otrzymuje urządzenie, które jest instalowane we wskazanej przez niego lokalizacji. Orange zapewnia zasilanie urządzenia i jego techniczną obsługę w przypadku awarii. Administracja, monitoring i konfiguracja urządzenia są w całości realizowane przez operatora.

Wirtualny OLT to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy operator chce budować zasięg sieci pasywnej, podłączyć nowych klientów, ale brakuje mu własnej części aktywnej i transportowej – dodaje Radosław Turek. – To częsta sytuacja na obszarach podmiejskich, wiejskich, czy w małych miejscowościach

Dzierżawiąc OLT- a operator nie ponosi kosztów zakupu sprzętu i kolokacji. Otrzymuje przetestowane rozwiązanie sprzętowe i utrzymanie przetestowanych wersji oprogramowania. Nie potrzebuje też własnych zasobów do utrzymania usługi i tej części infrastruktury (np. brak potrzeby interwencji terenowych). Po prostu oszczędza czas i pieniądze. 

Więcej: https://www.hurt-orange.pl/operatorzy-krajowi/uslugi/hurtowe-uslugi-abonenckie/wirtualny-olt/

Discover more from Cyfrowy tygodnik dla operatorów

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading