Ile światła w Polsce?

Ile światła w Polsce?

Big427

Ciągły rozwój branży telekomunikacyjnej w Polsce kojarzony jest nie tylko z gigantami, ale, w naszym odczuciu, przede wszystkim z ekspansją małych i średnich Operatorów jak i właścicieli sieci „kablowych”. Białe plamy są sukcesywnie zakrywane przez rosnące infrastruktury a mieszkańcy nawet najbardziej niedostępnych regionów zaczynają odczuwać rosnącą prędkość i jakość usług. Szarymi eminencjami tej cyfrowej ekspansji są producenci światłowodów, bez których obecne tempo zmian nie byłoby możliwe. O przyszłości branży i sektora produkcyjnego rozmawiamy dzisiaj z Szymonem Sową, współzałożycielem i Prezesem xbest.pl.

iNEWS: Dzień dobry Szymonie. To duże tempo widać na zewnątrz jak na dłoni. Jak Ty oceniasz obecny rok w relacji do poprzednich czterech, pięciu lat?

Szymon Sowa: Witam bardzo serdecznie! Rzeczywiście, obecny rok po raz kolejny potwierdza, że branża telekomunikacyjna nie zamierza ani na chwilę spowalniać i bezustannie dąży do postępu. Wciąż poszukuje możliwości rozwoju. Zmieniają się jedynie sposoby wprowadzania tych celów w życie oraz ich postrzeganie. Jeszcze kilka lat temu, dla znacznej części obszarów naszego kraju, postępem było samo dotarcie w te miejsca Operatorów z podstawowymi usługami. Jednak zarówno sam rozwój technologii, jak również sposób jej wykorzystywania przez dostawców treści, połączony ze wzrostem świadomości społecznej, wymuszają na Operatorach proaktywne podejście. Trzymanie ręki na pulsie i wprowadzanie do ofert nowych usług oraz przede wszystkim, ciągły rozwój dotychczasowych rozwiązań to obecnie branżowy standard. Naszym zadaniem jest nadążanie za tymi zmianami i trendami, a nawet staranie się o ich przewidywanie, aby na czas dostarczyć odpowiednie narzędzia wszystkim zainteresowanym.

iN: Większość osób w branży zapewne podziela Twoje zdanie. Inni pewnie się nie zgodzą. Niezależnie od prognoz, Wasza polityka się nie zmienia – Klienci otrzymują od Was kompleksowe rozwiązania najwyższej jakości. Jakie hity oferuje xbest.pl na nadchodzący przełom 2019 i 2020 roku?

SS: Mamy swoje typy, ale o tym co okaże się hitem, oczywiście zadecyduje rynek. Rozwój i modyfikacje naszej oferty zawsze dyktowane były potrzebami klientów. Od początku naszej działalności jako główny cel stawialiśmy sobie ich zaspokajanie, nie tylko poprzez wprowadzanie nowych produktów, ale i zapewnianie możliwie najlepszej jakości. Na obecnym etapie postępu technologii w naszej branży, trudno o całkowicie innowacyjne i nieznane wcześniej rozwiązania, jednak cały czas takich szukamy. Aktualnym przykładem takich nowoczesnych i przełomowych produktów w naszej ofercie, są słupy kompozytowe PoleComp. Ich trwałość, waga i łatwość montażu sprawiają, że jest to produkt, o którym zrobiło się głośno nie tylko w Polsce. Od pewnego czasu, po ilości i różnorodności realizowanych zamówień w naszym dziale produkcji, zauważamy również, że bardzo duże uznanie zyskuje ścisła personalizacja elementów przyłączeniowych. Mam tutaj na myśli zewnętrzne multipatchcordy, które wykonywane pod dokładne wymagania klientów, znacząco zmniejszają czas oraz koszty instalacji.

iN: Sprzęt, zespół, kapitał, strategia, to wszystko niezbędne elementy dobrego biznesu. Widzimy jednak jak branża potyka się o kolejne kłody, rzucane pod nogi przez nowe regulacje i ustawodawstwo. Czy Twoim zdaniem zmiany prawne i ciągła presja zagranicznego kapitału odcisną mocne piętno na rynku ISP?

SS: Zmiany są konieczne aby uregulować politykę stosowaną w branży i dopasować ją do bardzo zróżnicowanego środowiska w obrębie całej wspólnoty europejskiej. Pomimo, że często wydaje nam się, iż większość zmian nie jest nam potrzebna, a czasem nawet uważamy niektóre z nich za niesprawiedliwe, to musimy je akceptować i radzić sobie w nowej sytuacji. Akurat nasz kraj zawsze był przykładem, że potrafimy dostosować się do każdej sytuacji prawnej oraz finansowej, dlatego jestem pewien, że poradzimy sobie zarówno teraz, jak i w przyszłości.

iN: Celowo zadałem to pytanie. Ponieważ zajmujesz się również dystrybucją usług telekomunikacyjnych, widzisz przyszłość branży nie tylko z perspektywy producenta i dystrybutora, ale również z poziomu Operatora? Kolejny gorący temat – Czy 5G okaże się wielkim hamulcem dla obecnych technologii? A może to szansa dla wszystkich?

SS: Jasne, że widzę przyszłość w dystrybuowaniu usług telekomunikacyjnych jako operator. Gdybym nie widział to już dawno bym się tym nie zajmował. Czy technologia 5G okaże się hamulcem? Ja bym tego tak nie nazwał. To kolejny krok w przód jeżeli chodzi o telekomunikację. Wszystko co nowe budzi skrajne emocje, obawy i zaciekawienie. Ale żyjemy w takich czasach, szybkich i intensywnych. Nie pozostaje nam nic innego jak poczekać na rozwój sytuacji.

iN: Historia X-best to historia sukcesu młodych i zdeterminowanych. Nasza branża pełna jest pewnych siebie ludzi z dobrym pomysłem i zapleczem. A jednak czasem coś nie wychodzi. Podzielisz się z nami jednym z kluczy do sukcesu? Dobry przedsiębiorca to…

SS: Na pewno musi to być osoba bardzo zdeterminowana, wierząca od początku do końca w swój plan i konsekwentnie go realizująca. Na efekty trzeba czekać, więc cierpliwość to również bardzo ważna cecha. Dobry przedsiębiorca nie wykona jednak wszystkiego samodzielnie, dlatego musi być przede wszystkim dobrym pracodawcą, który zbuduje zespół w postaci lojalnej grupy ludzi z ambicjami oraz podobnym do niego podejściem i pasją do pracy.

iN: X-Best został Złotym Partnerem 24iNET Meeting w Zakopanem i Sponsorem X-Best Party rzeczonej konferencji. Co dobrego czeka na nas w październiku w Zakopanem?

SS: Oczywiście wszystkiego zdradzić nie mogę, ale jedno jest pewne, będzie się działo. Konferencje to zawsze czas intensywnych spotkań biznesowych, ciekawych rozmów, wymiany doświadczeń i opinii. To także okazja, by wspólnie złapać trochę dystansu do tych wszystkich spraw życia codziennego, zawodowego i zabawić się. Dlatego stworzymy ku temu odpowiednie warunki. Jak zawsze na naszym stoisku będzie dobre piwko. Myślę, że każdy pozytywnie się zaskoczy.

iN: Dziękuję za rozmowę. Powodzenia i do zobaczenia na 24 iNET Meeting w Zakopanem.

SS: Również bardzo dziękuję za rozmowę. I oczywiście do zobaczenia, zapraszamy serdecznie na nasze stoisko. Zarówno my ze Wspólnikiem, jak i nasi handlowcy chętnie się z Wami spotkamy.


Szymon Sowa – informatyk, który spełnia się w handlu i kontaktach biznesowych zarówno w kraju jak i za granicą. Koordynacja wdrożenia na rynek nowych produktów, ich sprzedaży oraz planów inwestycyjnych grupy kapitałowej xbest.pl to jego główne zadania.
Prezes zarządu xbest.pl sp. z o.o. sp.k. oraz operator telekomunikacyjny, współwłaściciel sieci internetowej STAJLNET.
Nowinki technologiczne, innowacyjne rozwiązania to coś co go interesuje i o czym może długo i chętnie rozmawiać.


 

Czytaj także:
NIE ZALEWAM
BRAK EFEKTÓW ZE SZKOLEŃ?

%d bloggers like this: