Światłowodowy internet radiowy? Czemu nie?

Światłowodowy internet radiowy? Czemu nie?

BlogBIGxxx.png

Dostęp do informacji, wiedzy i rozrywki stał się w dzisiejszych czasach niemal kolejnym punktem na karcie praw człowieka. Jest jednym z gwarantów wolności i swobód obywatelskich. Jednak w niektórych regionach Polski, na przeszkodzie nieograniczonego dostępu stoi przyroda, geografia, rozwój technologiczny regionu lub brak inicjatywy ze strony mieszkańców. Światłowód stał się totalnym MUST HAVE, zabijając marketingowo miedź i dostęp radiowy. Czy to oznacza zerowe szanse na informacyjny rozwój niektórych regionów? Na to i pozostałe pytania odpowie dzisiaj Przemysław Frąk – Koordynator projektów WiFi4EU i Publiczny internet dla każdego w FCA Sp. z o.o.

iNEWS: Dzień dobry Przemysławie. Czy na pewno dobry dla wielu niedostępnych technologicznie regionów?

Przemysław Frąk: Dzień dobry. Na pewno. Nie wyolbrzymiajmy problemu, któremu można w łatwy sposób zaradzić.

iN: No właśnie. Chęć okablowania wsi na skraju mapy i oddech 5G na plecach. Co się teraz wydarzy?

PF: 5G jest dużym i ciekawym wyzwaniem, jednak nie trafi on od razu do wszystkich rejonów Polski a szczególnie do małych miast, miasteczek i na tereny wiejskie. Tam nadal duże prędkości będziemy mogli uzyskać ze światłowodu lub sieci radiowej.

iN: Podejrzewam, że wszyscy jesteśmy zgodni. Internet radiowy jest często jedynym wyjściem. Pamiętajmy jednak, że przez wielu jest paradoksalnie traktowany jako relikt przeszłości. Jak kaseta magnetofonowa w erze mp3. Czy nie jest za późno na takie inicjatywy jak WiFi4EU?

PF: Projekty WiFI4EU i Publiczny internet dla każdego mają na celu zapewnienie szybkiego internetu w miejscach publicznych gdzie toczy się życie lokalnego społeczeństwa. Nie wszyscy dysponują smartfonami z nielimitowanym internetem, aby korzystać bez granic. WiFi nadal żyje i wraz z jego 6 wersją znów powróci z większą popularnością. Nie możemy też zapomnieć o turystach odwiedzających różne zakątki naszego pięknego kraju.

iN: Jak to wygląda z perspektywy odbiorcy? Gdzie nie ma potrzeby tam nie ma sprzedaży. Czy w dzisiejszych czasach radio wystarczy?

PF: Obecnie radio ewoluuje dużo szybciej niż technologie światłowodowe. Już w tej chwili niczym niezwykłym są transfery rzędu 100 Mb/s z opóźnieniami zaledwie 2-5 ms. Obecny szkielet sieci światłowodowej pozwala na zasilanie nowoczesnych stacji bazowych i propagowanie sygnału radiowego na dziesiątki kilometrów od miejsca instalacji urządzeń. Jest to efektywniejsze, tańsze a czas wdrożenia może zamknąć się w kilku dniach. Budowa sieci światłowodowej czasami zajmuje nawet kilka miesięcy. Tego typu dostępy radiowe mogą być również alternatywom dla miejsc gdzie jeszcze nie ma światłowodu i do czasu jego doprowadzenia chcemy zapewnić szybkie i sprawne rozwiązanie

iN: Rozumiem. Bezpardonowe promowanie światłowodu zrobiło krzywdę pozostałym rozwiązaniom. Edukacja potencjalnych Klientów może być plastrem na tę ranę. Na pewno będzie łatwiej, przy współpracy z lokalnymi władzami, którym z pewnością zależy na technologicznym rozwoju? Jak na te i inne działania reagują samorządy?

PF: Samorządy chętnie uczestniczą w rozwoju lokalnych środowisk a darmowe sieci wifi pozwalają im ożywić wiele miejsc. Dodatkowo w ramach projektów samorządy budują sieci radiowe rozsyłające sygnał do hotspotów. Te sieci mogą być również użyte do monitoringu miejskiego, zapewnia łączności między lokalizacjami w danej gminie lub stanowić alternatywę dla awarii łączy miedzianych czy światłowodowych.wersja podstawowa.png

iN: Czy te relacje ułatwiają czy, wręcz przeciwnie, komplikują proces? Jaką rolę w realizacjach pełni Twój zespół?

PF: Naszym zadaniem jest przede wszystkim budowanie świadomości i edukowanie jak można wykorzystać najnowsze technologie. Często również staramy się pomóc w doborze miejsc czy potrzebnej do realizacji projektu infrastruktury. Cały czas mamy też za sobą lokalnych ISP, których aktywnie angażujemy w działanie z samorządami.

iN: Czy w ślad za tym idą realne działania, które gwarantują sukces? Czy to utarta ścieżka prosto do celu?

PF: Sukces wymaga dużego zaangażowania, wiedzy i czasu. Przede wszystkim pokazujemy samorządom to co mamy najlepsze, czyli wiedzę, systemy jakie oferujemy, doświadczenie i pomoc przy realizacji projektu. Dodatkowo należy wspomnieć o bezustannym budowaniu wiedzy wewnątrz zespołu na temat technologii jakiej używamy i wiedzy na temat jak ona się zmienia.

iN: WiFi4EU to projekt dla każdego? Jakich przeszkód należy się spodziewać?

PF: Zarówno WiFi4EU jak i Publiczny internet dla każdego to projekt dla każdego. Należy jednak pamiętać, że są pewne warunki które trzeba spełnić (doprowadzenia łącz 30 Mb/s, zasilanie), które w wielu miejscach stanowią dość spory problem. Stąd częste poszukiwanie wsparcia u lokalnych ISP.

iN: Do upłynięcia terminu składania wniosków zostało jeszcze sporo czasu, ale jak we wszystkim, lepiej i tego nie zostawiać na ostatnią chwilę. Panie Kierowniku :), co może nam doradzić Koordynator WiFi4EU z FCA?

PF: 19 września odbył się trzeci konkurs WiFi4EU, udział wzięło 11 000 gmin. Kolejna interacja już w 2020, ale cały czas musimy pamiętać, że ruszył polski program Publiczny internet dla każdego, który funkcjonuje na bardzo podobnych zasadach.

iN: Za miesiąc spotkamy się w Zakopanem, podczas 24 iNET Meetingu. Zakładam, że zobaczymy wiele nowego pod Waszym szyldem.

PF: Pokażemy dużo o projektach wifi, nowoczesnych sieciach radiowych i infrastrukturze, która pomoże przygotować lokalnych ISP do współpracy przy budowie sieci 5G. Jestem przekonany, że będzie wiele niespodzianek!

iN: Trzymamy Cię za słowo. Bardzo dziękuję za Twój czas i dzisiejszą rozmowę. Do zobaczenia w październiku.

PF: Dziękuję za rozmowę i mam nadzieje, że zarówno nasze stoisko jak i prezentacja zainteresują liczne grono, które pojawi się na Skalnym Podhalu.


Przemysław Frąkod ponad 23 lat związany z branżą IT. Przez wiele lat pracownik Orange Polska odpowiedzialny za projekty infrastrukturalne. Przez kolejne lata konsultant w wielu międzynarodowych firmach, realizujących projekty między innymi dla sektora energetycznego, kolejowego i telko. Od 2 lat związany z FCA, obecnie odpowiada za rozwój biznesu i oferty oraz prowadzi projekty WiFI4EU i Publiczny Internet dla każdego.

W razie pytań lub chęci nawiązania współpracy zapraszamy do kontaktu:

email: zbudujznamiwifi@fca.com.pl
strona: http://www.zbudujznamiwifi.pl


 

Czytaj także:
ZYSK Z TELEWIZJI? POWAŻNIE?
BRAK EFEKTÓW ZE SZKOLEŃ

%d bloggers like this: