Kevin sam w domu

Kevin sam w domu

Big471

Dzyń, dzyń, dzyń lub bim bam bom…jak kto woli. Czy ciężarówka Coca Coli już wjechała na szklany (LEDowy) ekran? Czy Kevin już szykuje pułapki na niepełnosprytnych złodziejaszków, próbujących okraść jego rodzinny dom? A czy Wy szykujecie swoje świąteczne działania sprzedażowe? Czy jesteście gotowi na zniżki w sklepach RTV i szykujecie świąteczne pakiety dla swoich abonentów?
Jeśli nie to podpowiadam, zostały Wam dwa tygodnie 😉 Spora część naszych rodaków już za chwilę skusi się na telewizory, konsole, komputery, komórki i wszystkie inne czasopochłaniacze, które są nośnikami dla Waszych usług. Dlatego właśnie okresy hossy dla branży RTV powinny być błyskawicznie wychwytywane przez Waszą sprzedaż. Kiedy, jeśli nie w grudniu, sprzedacie więcej pakietów premium? Kto, jak nie Mikołaj, otwiera serca i portfele Polaków? Bezduszne? Wręcz przeciwnie. Normalne jak płatki z mlekiem na śniadanie.

Święta to okres, w którym chcemy zapomnieć o troskach, problemach, polityce i kredytach. To czas, w którym podejmujemy impulsowe decyzje w pogoni za lepszym, nowym rokiem. W grudniu rośnie sprzedaż absolutnie wszystkiego…no może z wyjątkiem wentylatorów. Zatem, pomimo jesiennego chłodu, gorąco zachęcam do kreowania sprzedażowych akcji świątecznych. Co pomoże najlepiej? Moim zdaniem MIX akcji społecznej, zniżki dla nowych Klientów i tych przedłużających umowę, okraszony szczyptą wartościowej nagrody. Nagrody, którą będzie mógł wygrać każdy z podpisujących umowę między 15 listopada a 31 grudnia. Co? Z kim? Kiedy? I jak? To pozostawiam Waszej inwencji i możliwościom finansowym. Chyba, że jesteś w iBOOK. Wtedy możesz liczyć, że zajmiemy się wszystkim w przyszłym tygodniu.

To co? Wesołych Świąt!
Za wcześnie? 😉


 

Czytaj także:
TESTUJ I INWESTUJ
MARKETING ZA 420 ZŁ

%d bloggers like this: